Kasvatan keraamisissa ruukuissa chilejä, lajike on Capsicum Annuum, " Fish Pepper".
Molemmissa ruukuissa, joiden halkaisija on n. 14 cm, on muutama taimi. Taimet kasvavat 3-5 centtimetrin päässä toisistaan. Mahtuvatko ne kasvamaan noin vierekkäin, vai onko minun kylmästi vaan nypittävä pari taimea pois?
Taimet ovat tällä hetkellä suunnilleen 5 cm korkeita, mutta niin hentoja, etten pystyisi siirtämään niitä.
Taimiväli Chileille?
3
581
Vastaukset
- oppiaikäkaikki
laitoin chilintaimen kasvihuoneeseen,nyt pensas on puolimetrinen jokasuuntaan ja täynnä valkoisiakukkia ,osassa jo 3senttinen vihreäpalko,mistä sen tietää milloin ne on kypsiä kun en tiedä onko se vihreä vai punainen shili? ja miten pitkiä niiden kuuluu olla?
- lISÄÄ TILAA
Että eivät mahdu. Yksi taimi ruukkuun, ja isompi ruukku, tai sitten maahan. Tyhjä ei pala piipussakaan!
- chilleilyä
lISÄÄ TILAA kirjoitti:
Että eivät mahdu. Yksi taimi ruukkuun, ja isompi ruukku, tai sitten maahan. Tyhjä ei pala piipussakaan!
Miten noita taimia voi käytännössä siirtää?
Kun ovat niin hentoisia , enkä tiedä, missä juuret menee.
Nyt ne ovat taas kasvaneet pituutta, tilan ahtaudesta huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849