Parhain ja tehokkain ulostuslääke?

Eli minkä lääkkeen olette kokeneet parhaimmaksi ja tehokkaimmaksi? Missä hinnoissa se liikkuu ja saako sitä ilman reseptiä? Kiitos.
31878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vastaukseni tulee olemaan sulle varmaan pettymys ja tajuan kyllä, kuinka tärkeä tuo tieto sulle tällä hetkellä on. itsekin olen samaa vastausta hakenut, tuloksetta - saanut kyllästymiseen asti lukea, miten laksatiiveja ei pitäisi alkaa käyttää, sillä ne pilaavat ihmisen oman ruoansulatuksen -> suoli laiskistuu, minkä takia tarviit lisää laksatiiveja, pidemmän päälle toleranssisi kasvaa, eikä edellinen annos enää riitä. et halua uskoa jääväsi koukkuun, käytät nyt kun tarvitset, ehkä seuraavalla kerralla...

kaksi vuotta sitten kerran ahmittuani kävin hakemassa laksatiiveja, ja seuraavana päivänä turvotus oli melkein poissa. laksatiiveilla on kuitenkin tapa kerätä suolistoon vettä, mikä turvottaa siinä missä ruokakin, ja yliannostuksesta saattaa seurata muutaman päivän vesiripuli. litku oli sen verran pahaa, että oli tarkoitus jättää siihen, mutta varmaan parin viikon sisällä ostin jo uutta, ja vaikkei ne paljoa maksa, rahatilanne kärsii kun niitä käyttää viikottain. puolen vuoden jälkeen kyllästyin ja lähdin sairaalaan, oli ikävä huomata, ettei vatsani toiminut kahteen viikkoon vaikka söin joka päivä 3-5 kertaa ja joka aamu puuroa, ruoan kanssa ruisleipää vaikka sitä vihasinkin. sain myös aamulääkkeen kanssa mietoja ulostuslääkkeitä, mutta eivätpä auttaneet, parin viikon tuskan jälkeen lääkäri sitten myönsi mulle tarpeeksi suuren annoksen. sairaalareissun jälkeen en muista syöneeni ilman laksatiiveja, sillä mahani ei pelaa ilman niitä.

en voi sanoa sulle kuin että koita kestää. vaikeeta ja vittumaista se on, kun maha ei toimi (syy miksi aikoinaan sairastuin), mutta ei se hetken helpotus kauas kanna. tiedät varmaan, että laksatiivit eivät laihduta, saattavat estää joitakin ravintoaineita imeytymästä (mikä voi lisätä ruokahalua) ja sotkevat nestetasapainoa sen verran, että tulee turvotusta. niitä ei todellakaan pitäisi saada ilman reseptiä, ja vaikka apteekin myyjät katsovat pitkään kun haen viikkoannokseni (nykyään siihen menee reilu parikymppiä, ja koko satsi kuluu parissa päivässä), ei niillä ole mitään oikeutta sanoa asiasta. juo siis muutama kuppi kahvia/vihreää teetä (myös useimmat yrttiteet, kuten kultapiiskutee ovat hyviä) ja ihan pelkkää vettä, niin kroppa toimii eikä lompakko kärsi.

Äänestä
  • ja vielä se, että laksatiivien ansiosta sain "luvan" ahmia mitä tahansa huonosti sulavaa ruokaa, anoreksia muuttui ahmimishäiriöksi, ja olen lihonut yli kymmenen kiloa.

    Äänestä

  • 20+15 kirjoitti:

    ja vielä se, että laksatiivien ansiosta sain "luvan" ahmia mitä tahansa huonosti sulavaa ruokaa, anoreksia muuttui ahmimishäiriöksi, ja olen lihonut yli kymmenen kiloa.

    Yllä annettiinkin jo hyviä ohjeita.

    Juo riittävästi nestettä ja SYÖ, kuitupitoista ruokaa (ja riittäviä määriä). Syömättömyys aiheuttaa sen, että uloste jää suolistoon, kun se kovettuu ja määrä on vähäistä, sillä kestää pitemmän aikaa kulkea suoliston läpi.

    Akuutissa tilanteessa kokeile peräruisketta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


....... kirjoitti:

Eli minkä lääkkeen olette kokeneet parhaimmaksi ja tehokkaimmaksi? Missä hinnoissa se liikkuu ja saako sitä ilman reseptiä? Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu