Mikä on paras tapa päästä Krakovan keskustaan lentokentältä? Paljonko on kohtuullinen taksimaksu? Saapuminen on maanantai-ilta.
Krakovan keskustaan lentokentältä?
6
9911
Vastaukset
Ei kannata missään nimessä ottaa taksia!
Lentokentältä on todella hyvä kulkuyhteys pari vuotta sitten valmistuneen rautatien ansiosta. Ulkomaan terminaalista saavuttaessa etuoikealla on linja-auto (ei mitään numeroa autossa), johon ei tarvitse ostaa lippua.
Tämä juna kulkee non-stoppina Kotimaan terminaalin- Ulkomaan terminaalin - ja junan pysähdyspaikan välillä (noin 500m ulkomaan terminaalista). Erittäin usein juna jo odottaakin bussin pysähdyspaikalla ja päärautatieasemalle pääsee noin vartissa (myös nopeampi kuin taksi.) Päärautatieasema Kraków Glowny on ainoa junan pysähdyspaikka.
Huomioitavaa on, että junassa pitää ostaa lippu. Junassa on kuitenkin lippuautomaatti, jossa saatavilla englannin kieli. Junaan kelpaavat kolikot sekä 10 ja 20 zlotyn setelit (näitä rahoja saa helpoiten vaihtamalla tai nostamalla 90zlotyä automaatista lentokentällä.) Junalippu maksaa 9zl per henkilö.
Takseissa on ongelmana, että ns. turisti-lisä tulee helposti taksimatkan päälle. Lisäksi matka keskustaan on taksilla aika pitkä. Mikäli on intohimoinen tarve käyttää taksia (esim. matkatavaroiden tai typeryyden vuoksi) niin kannattaa yrittää sopia hinta kuljettajan kanssa etukäteen, samoin osoite mihin mennään on hyvä olla kirjoitettuna (esim. Ul. Szczepanska 4) sillä suomalaisille kielen lausunta ei ole kaikkein helpointa. Sopiva hinta taksille on päiväsaikaan noin 60zl ja yöllä 100zl.- Janoz Eskolwski
...kiitos hyvästä ja nopeasta vastauksesta! ...junalla siis!
- Anonyymi
Lentokenttäkuljetus - https://intui.tp.st/NqYzeRDL
Voin ehdottomasti suositella! Kuljettajat olivat paikalla ajallaan vaikka lento saapuikin etuajassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lentokenttäkuljetus - https://intui.tp.st/NqYzeRDL
Voin ehdottomasti suositella! Kuljettajat olivat paikalla ajallaan vaikka lento saapuikin etuajassa.Kiitos, odottelin tuota vinkkiä 13 vuotta ja nyt voinkin lähteä vihdoin matkaan.
- Anonyymi
Itse ainakin pääsin lentokentän juna-asemalle ihan sisäkautta kävelemällä. Eli tuollainen meininki nykyään Krakovan lentokentällä. http://www.euroopanlentokentat.fi/krakovan-lentokenttakrk/
- Anonyymi
Itse venttailin lentokonetta kentällä vuorokauden niin kävin kävelemässä junan lähtöalueella. Siellä on erittäin agressiivisia taksikuskeja alkamassa kantaa ihmisten tavaroita puoliväkisin takseihin. Tinkivät hyvin hinnan jos ei heti suostu kyyditettäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?533135Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552325Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari752230Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa992113Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä261988Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh711848Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971603Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http551362Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1411321Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1711164