lapsen oma kalkatus

fgjfgjfsgjfg

meijän puolitoistavuotias kalkattaa omaa kieltään minkä kerkee mutta mitään järkevää ei suusta ulos vielä tule. se kalkatus on niin hauskan kuulosta että sitä tulee sitten ite matkittuu ja pälätettyy samalla tavalla takas. nyt yks päivä tuli mieleen että sehän saattaa häiritä sitä puheen oppimista kun luulee että se kalkatus on oikeeta puhetta, kun isi ja äitin juttelee samalla tavalla. onkohan näin? pitäskö siihen ihan ruveta kiinnittää huomiota ettei matki lasta enää vaan juttelin vaan normaalisti?

2

715

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdvdsvsv

      Joo niin minäkin olen ymmärtänyt, että lapsen puhetta ei saa matkia ja jos lapsi sanoo jotain sanoja väärin tai vaikka kun pitäisi sanoa rekka-auto niin sanookin lekka-auto, kun ei kaikki kirjaimet vielä ole hallussa, niin lapsen puhetta ei saisi korjata, ainoastaan vain tukea ja sanoa esim. aivan, siellä on rekka-auto. Jos lapsen puheeseen kiinnittää huomiota etenkin virheisiin, niin saattaa tulla lapselle paineita. Toki voin olla väärässä ja muut saavat korjata, mutta näin olen sen asian miettinyt.

      • pedh

        Sama meilläkin.Kauan oli R-kirjain hakusessa ja aamupalaksi haluttiin "muloja" ja "lalliautot"oli lemppareita.Mua todella otti päähän kun poikaa korjailtiin tyyliin"muloja?ne on muRoja.."onneksi vain kyläillessä sitä sattui ja kotona sai ihan rauhassa sano mulo tai muro.Ja ei sitä kannata pelästyä jos vauvakieltä joskus harvoin käyttää.Sehän voi lapsesta tuntua ihan kivalta yhteiseltä hassuhetkeltä :) Muutoin tosiaan kyl kannattaa sitä normaalia kieltä käyttää jottei jää tasot päälle... Mun vinkkinä on et luet paljon ja laulat?Se puhe tulee sitten rytinällä kun alkuun lähtee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1391
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1101
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      875
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      725
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      700
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      194
      648
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe