meijän puolitoistavuotias kalkattaa omaa kieltään minkä kerkee mutta mitään järkevää ei suusta ulos vielä tule. se kalkatus on niin hauskan kuulosta että sitä tulee sitten ite matkittuu ja pälätettyy samalla tavalla takas. nyt yks päivä tuli mieleen että sehän saattaa häiritä sitä puheen oppimista kun luulee että se kalkatus on oikeeta puhetta, kun isi ja äitin juttelee samalla tavalla. onkohan näin? pitäskö siihen ihan ruveta kiinnittää huomiota ettei matki lasta enää vaan juttelin vaan normaalisti?
lapsen oma kalkatus
2
683
Vastaukset
- sdvdsvsv
Joo niin minäkin olen ymmärtänyt, että lapsen puhetta ei saa matkia ja jos lapsi sanoo jotain sanoja väärin tai vaikka kun pitäisi sanoa rekka-auto niin sanookin lekka-auto, kun ei kaikki kirjaimet vielä ole hallussa, niin lapsen puhetta ei saisi korjata, ainoastaan vain tukea ja sanoa esim. aivan, siellä on rekka-auto. Jos lapsen puheeseen kiinnittää huomiota etenkin virheisiin, niin saattaa tulla lapselle paineita. Toki voin olla väärässä ja muut saavat korjata, mutta näin olen sen asian miettinyt.
- pedh
Sama meilläkin.Kauan oli R-kirjain hakusessa ja aamupalaksi haluttiin "muloja" ja "lalliautot"oli lemppareita.Mua todella otti päähän kun poikaa korjailtiin tyyliin"muloja?ne on muRoja.."onneksi vain kyläillessä sitä sattui ja kotona sai ihan rauhassa sano mulo tai muro.Ja ei sitä kannata pelästyä jos vauvakieltä joskus harvoin käyttää.Sehän voi lapsesta tuntua ihan kivalta yhteiseltä hassuhetkeltä :) Muutoin tosiaan kyl kannattaa sitä normaalia kieltä käyttää jottei jää tasot päälle... Mun vinkkinä on et luet paljon ja laulat?Se puhe tulee sitten rytinällä kun alkuun lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979