Virusperäistä

aivokalvontulehdusta on liikkeellä Hämeessä ja Pohjanmaalla. Mistähän piikistä sekin taas on karannut?
7232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Neumokokkilitku? Borrepiikki? Hepatiittitujaus? Sikatikku? Kohdunkaulansyöpärokote? Onko vielä muitakin ihan uusia rokotteita, joita vasta tänä talvena on ryhdytty käyttämään?
Liekö sellaista ihmistä joka on ottanut nuo kaikki? Siitä sitten vaan selvittämään että mistä niistä lienee se odottamaton vaiva tullut, jotta voisi ryhtyä vaatimaan vahingonkorvausvaatimushakemusta tuon piikin valmistajille?
Ai niin mutta mikään rokotushan ei ole pakollinen, joten se siitä...

Äänestä

siis tämä: Ota oikeaa ainetta sellaista tautia vastaan, jota ei ole olemassakaan (sikanuha), niin saat ihan oikeita tauteja, joihin ei ole lääkettä tai joihin vaaditaan kallista ja pitkällistä hoitoa.

Äänestä

Että luonnossa ei enää esiinnykään viruksia, vaan kaikki on peräisin rokotteista.
Vainoharhasi näköjään vaan pahenevat.

Äänestä
  • että tuo virus on saatu tartutettua vain lapsiin ja varhaisnuoriin. Aikuisillahan onkin jo oma tahto, eivätkä he hevin haittapiikkeihin sekaannu.

    Äänestä

  • kehoon tullut niin ehkäpä rokotteessa tulikin jotain tihutyöläisjoukkoja joka potkivat pois ylimääräiset kynnykset, mursivat salpoja sekä kolkkailivat vartijoita (vastustuskykyä) jotta ympärillämme leijailevilla taudinsiemenillä olisi kehossamme muheva, ilmava ja kostea ja ravinteikas kasvualustapehku

    Äänestä

  • vbj,vkn. kirjoitti:

    kehoon tullut niin ehkäpä rokotteessa tulikin jotain tihutyöläisjoukkoja joka potkivat pois ylimääräiset kynnykset, mursivat salpoja sekä kolkkailivat vartijoita (vastustuskykyä) jotta ympärillämme leijailevilla taudinsiemenillä olisi kehossamme muheva, ilmava ja kostea ja ravinteikas kasvualustapehku

    Jospa rokotteet toimivat juuri kuten lääketiede väittää ja sinun juttusi perustuvat pelkotiloihin ja vilkkaaseen mielikuvitukseen.
    Pidän tätä vaihtoehtoa paljon uskottavampana kuin sinun hömelöintejäsi.

    Äänestä

  • aivan loogista kirjoitti:

    että tuo virus on saatu tartutettua vain lapsiin ja varhaisnuoriin. Aikuisillahan onkin jo oma tahto, eivätkä he hevin haittapiikkeihin sekaannu.

    se piikkilitku levisi kai melko tasaisesti kaikkiin ikäluokkiin, niin että eikö sen mukaan myös erityisen sikapiikkipersoille, oisko nyt suunnilleen 40-60-vuotiaille, pitäis tulla niitä aivotulehuksia, kun aattelee että tuon ikäisillä voi olla jo heikompa v-kyky kuin nuorisolla?
    Piikkihän ei ilmeisesti kovinkaan maittanut 20-30 vuotiaille eikä kai yli kuusvitosille? Liekö asiasta laadittu tilastoja?
    Olen aavistellut, että yksi syy siihen, miksi piikki ois haluttu mahollisimman monelle, sanotaan nyt 70-90 prossalle kansaa, vois olla, että näin ei voitasi muodostaa vertailuporukoita. Jos jotain tautia alkaa sitten epänormaalin paljosti ja odottamattomasti ilmaantua keskuuteemme niin ei voi sanoa että se sikapiikistä johtuis, koska melkein kaikki sai sikapiikin. Mutta nyt kun on niin että piikin on saanut suunnilleen puolet niin on ehkä mahollista verrata että iskeekö uudet tautiaallot enimmäkseen tuohon rokotettuun puolikkaaseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei se muhun tartu kirjoitti:

aivokalvontulehdusta on liikkeellä Hämeessä ja Pohjanmaalla. Mistähän piikistä sekin taas on karannut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu