Jos katsoo uutiset netistä tai TV:stä, se ei mielestäni ole syntiä. Tai en ainakaan itse siitä pahennu, enkä tiedä muitakaan jotka siitä pahentuvat.
Jos hankkii kotiinsa TV:n, siitä pahennun, tiedän monien muidenkin pahentuvan. Ai miksi? No siksi, että tämä kaveri ei mielestäni tee niinkuin uskovainen, eli kuuntele seurakunnan ääntä.
Jos hankkii kotiinsa TV:n, siitä pahennun, tiedän monien muidenkin pahentuvan. Ai miksi? No siksi, että tämä kaveri ei mielestäni tee niinkuin uskovainen, eli kuuntele seurakunnan ääntä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jos internet olisi yhtä tarpeeton kuin TV, kannattaisin siitä vastaavaa päätöstä kuin TV:stä on aikoinaan tehty. Internetin kohdalla sen tarpeellisuus on tekijä, joka estää vastaavan päätöksen tekemisen.
Mitä jos hommaakin digiboxin? Tallentaa siihen ohjelmat jotka jumalakin sallii. Kattelee sit seuraavana päivänä.
Etkö sä raukka reppana tajua tsä, ettätv, tulipa sieltä mitä hyvänsä, on kadotukseen menevä synti.
Jo kymmeniä vuosia sitten "näköradio" tuomittiin synniksi ja sitä se on edelleen, vl sana on muuttumaton.
Saarnat vaan ei oo syntiä
Määritteli , ei minusta Jumala , olisiko sana synti liian voimakas , kposka ihminen ei voi
sellaista määritystä tehdä , ihmisen määritykseen olisi riittänyt korkeintaan se sana ,
että se on liian pahentava meistä , saarnaajien mielestä ,,mutta että synti , se on vain
Jumalan määritettävissä.
Ja siksi sopii jokaisen uskovaisen kodin huonekaluksi, toisin kuin televisio kaikkine ohjelmineen.
pilaa tällä asialla. Synti on se, joka erottaa meidät Jumalasta, Luojasta, Elämästä. Sitä taustaa vasten meidän tulee tutkia asioitamme ja esineitämme.
Se että sinä mietit jonkun esineen olevan pahasta ja hylkäät sen oman päättelysi vuoksi, on laki. Jos Jumala sanoo sinulle suoraan, että älä hanki jotain esinettä, on se uskosta. Uskoa on siis se että luotat siihen, että Jumala on kykenevä sinua ohjaamaan. Näin ollen kaikki laki siis on epäuskoa, kun et luota Jumalaan vaan itseesi. Epäusko ja laki siis astuu sille paikalle elämässäsi, jossa kuuluisi olla Jeesus. Karsi vaan Tytti raakalla kädellä kaikki harhat pois. Herra on suuri!
näinhän juuri teenkin tai inhimillisesti yritän ainakin. Minua ei sanele mikään järjestö, vaan asiat, jotka sotkevat suhdettani Herrani ja Mestariini Jeesukseen Kristukseen tai lähimmäisiini. Kiitos Sinulle!!!
kadumme katkerasti, että lakivanhurskaat taannoin tekivät televisiopäätöksen.
Moiset esineelliset päätökset hämärtävät Jumalan valtakunnan pääsanoman.
Kuinka SRK on mittaamattomassa viisaudessaan todennyt, että televisio on esineenäkin syntinen, mutta tietokone nettiyhteyksineen täysin synnitön ja sopiva "uskovaisen kodin huonekalu"?
SRK on laatinut alamaisilleen tarkat ja ehdottomat syntilistat, kiellot ja käskyt noudatettaviksi. Mutta eivät ne tule Jumalan sanasta, vaan ovat SRK:n ihan omatekoisia tulkintoja.
SRK esimerkiksi on julistanut tupakoimisen täysin synnittömäksi, koska siitä ei ole mainintaa Raamatussa. Kuinka voisikaan olla, koska Kristofer Kolumbus toi tupakan Amerikasta vasta 1500 vuotta Raamatun kirjoittamisen jälkeen?
Mutta televisiosynnin SRK on jotenkin ihmeellisesti Raamatusta löytänyt. Ei Raamatun aikaan ollut televisioitakaan, vaan televisio keksittiin 1900 vuotta Raamatun valmistumisen jälkeen.
Eli pelkkiä hataria ihmisten tekemisiä tulkintoja, joista on tehty Jumalan sanan veroisia!
Sekä tv katselu että tupakan poltto on kyllä kuvattuna Raamatussa:
'Hän sanoi minulle: "Ihmislapsi, nosta silmäsi pohjoista kohti". Niin minä nostin silmäni pohjoista kohti, ja katso: pohjoiseen päin alttariportista oli tuo kiivauspatsas sisäänkäytävässä. Ja hän sanoi minulle: "Ihmislapsi, näetkö sinä, mitä he tekevät - suuria kauhistuksia, joita Israelin heimo tekee täällä, että minä menisin kauas pois pyhäköstäni? Mutta sinä saat nähdä vielä suurempia kauhistuksia."
Ja hän vei minut esipihan ovelle, ja minä näin, ja katso: seinässä oli jokin aukko. Ja hän sanoi minulle: "Ihmislapsi, murtaudu läpi seinän".
Niin minä murtauduin läpi seinän, ja katso: jokin ovi! Ja hän sanoi minulle: "Mene ja katso häijyjä kauhistuksia, joita he täällä tekevät".
Niin minä menin ja näin, ja katso: kaikenkaltaisia inhottavia matelijain ja karjaeläinten kuvia ja kaikenkaltaisia Israelin heimon kivijumalia oli piirretty seinään yltympäri.
Ja niiden edessä seisoi seitsemänkymmentä miestä, Israelin heimon vanhimpia, ja näiden keskellä seisoi Jaasanja, Saafanin poika; ja kullakin heillä oli suitsutusastiansa kädessään, ja suitsutuspilvestä nousi tuoksu.
Niin hän sanoi minulle: "Näetkö, ihmislapsi, mitä Israelin heimon vanhimmat tekevät pimeässä, itsekukin kuvakammiossansa? Sillä he sanovat: 'Ei Herra meitä näe; Herra on hyljännyt tämän maan'." Ja hän sanoi minulle: "Sinä saat nähdä vieläkin suurempia kauhistuksia, joita he tekevät".
Ja hän vei minut Herran huoneen portin ovelle, joka on pohjoista kohden, ja katso: siellä istui naisia itkemässä Tammusta.
Ja hän sanoi minulle: "Näetkö, ihmislapsi? Vieläkin sinä saat nähdä kauhistuksia, vielä suurempia kuin nämä."
Ja hän vei minut Herran huoneen sisemmälle esipihalle, ja katso: Herran temppelin ovella, eteisen ja alttarin välillä, oli noin kaksikymmentä viisi miestä. Heillä oli selät Herran temppeliin päin ja kasvot itään päin, ja päin itää he kumarsivat aurinkoa.
Ja hän sanoi minulle: "Näitkö, ihmislapsi? Eikö ole Juudan heimolle kylliksi, että he tekevät kauhistuksia, joita täällä on tehty, koska he täyttävät maan väkivallalla ja niin aina uudelleen vihoittavat minut? Katso, kuinka he vievät viiniköynnöksen lehvää nenänsä eteen!
(Hes 8:5-17)
Hesekiel näki näyssä jotakin mikä selvästi viittaa TV:n katseluun ja tupakanpolttoon, me ymmärrämme sen nyt.
'Jokin ovi' seinässä on selvästikin TV:n kuvaruutu ja samoin sitä kuvaa 'seinä', jolla vilistivät kaikenlaiset saastaise kuvat.
Suitsutusastiat' vanhinten kädessä kuvaavat luonnollisesti savukkeita.
Profeetta paralla ei ollut sitä tietoa mikä meillä on, joten hän joutui luonnollisesti operoimaan niillä käsitteillä, joita tuohon maailmanaikaan oli käytettävissä.
Tv:n kuvaruutu näyttäytyi hänelle 'ovena' toiseen maailmaan. Savuavat esineet ihmisten käsissä muistuttivat kaiketi etäisesti suitsutusastioita, joten hän käytti niitä kuvaamaan sitä sanaa. (mielenkiintoista on, että vielä tänäkin päivänä eestinkielessä 'suitsutamine' merkitsee tupakointia.
siis olennaistahan on se, että kuvakammoissa salaa vietetty aika oli johtanut nämä ihmiset epäjumalanpalvelukseen, eroon Israelin Pyhästä.
Se vaara uhkaa meitä tänäkin päivänä, ellemme ole kulaiset ja tottevaiset Jumalan Sanalle ja Pyhän Hengen äänelle!
Nyt on otollinen aika ja nyt on Pelastuksen päivä!
On mahdollista saada kaikki syntinsä anteeksi Jeesuksen nimessä ja sovintoveressä.
... kuuliaiset...
Ok. Mutta eriskummallinen tulkinta silti. Miksi SRK ei sitten velvoita KAIKKIA alamaisiaan polttamaan Pyhiä Suitsukkeita vähintään askillista päivässä jos se on niin vl-uskolle tärkeää?
Ja televisiosta näkyy vain saastaisia kuvia, mutta netistä ei?
Olette hauskoja ihmisoppeinenne. Todellisia pellejä.
Aineiden ja esineiden synnillistäminen oman korvasyyhynsä mukaan on SRK:n yleisin tapa tulkita Raamatua (tai Bibliaa, kuten ainoaa SRK:n hyväksymää oikeaa Raamattua nimitetään).
Ja aika vaikeaa on lättytelkkaria tai videoprojektoriakaan huonekaluna pitää.
Jos et tee kuten pomomiehet käskee, niin pahennut?
En millään tajua teikäläisten syntikäsitystä. Muutama pönäkkä ukkeli keksii synnit ja te tottelette perusteluita kyselemättä. Jos vaivautuisit ajattelemaan omilla aivoillasi, niin huomaisit, että syntiä ei ole, kuolemanjälkeistä elämää ei ole (biologinen mahdottomuus) eikä jumalaa ole. Lue enemmän, luulet vähemmän ja tajuat että elät ainoaa elämääsi, eikä sitä kannata rasittaa idioottimaisilla kielloilla.
Sinä varmaan olet vielä niissä alku liemissä joissa te sinun kaltaiset on kehittyneet .
Minä uskon Jumalaan !,,,minä uskon Jeesukseen Kristukseen ,,,Ja Pyhään Henkeen
siihen Henkeen joka uloskäy , Isästä ja Pojasta , Kolminaisuuteen , hyvään kolminaisuuteen
ei siihen paahaan kolminaisuuteen , joka tulee ,saatanasta , pahasta , ja omasta lihasta.
Anna vaan muiden kahlita itseäsi, mitäpä se minulle kuuluu.
Jotenkin säälittää teikäläiset. Olette typeriä, ok, ei se oma vikanne ole, mutta typeryydestä voi päästä eroon lukemalla ja katselemalla vaikka sitä televisiota. Ja kun sinulla on nyt netti käytössäsi, niin sieltä löytyy vaikka mitä silmiä avaavaa asiaa, kunhan viitsii hakea.
ps. Yhdestäkään jumalolennosta ei ole ainuttakaan todistetta.
ovat täynnä vasemmistolaista propagandaa.
ainakin minut se pahentaa jos katson.
tämän tähden en suosittele kenellekään
ennen kuin tv yhtiöt saadaan puhdistettua sd-saastasta.
Ylellä on nyt ensi kertaa vuosikymmeniin ei-sosialisti johtaja.
Vie kuitenkin pitkään annen kuin toimittajataso saadaan puhdistettua.
ja netti sinulla on käytettävissäsi. Eikä sitä siis ole kielletty syntinä.
Tuosta vaan rohkeasti sivistämään itseäsi.
http://areena.yle.fi/
srk laatii ohjeistuksen laitteelle joka syrjäyttää sekä tietokoneen ja tv. (seuraavan sukupolven tuote)
siinä kun on molemmat yhdistettynä, kannattaa alkaa miettimään strategiaa ettei tule kiirus...
Televisio, samoin kin tietokone on vain VÄLINE, ei itsessään paha, voihan tietokoneelta esimerkiksi kuunnella seuroja!
Ohjelmat, sisältö on se joka pahentaa.
Ja kyllä täytyy sanoa, että TV ohjelmat tänä päivänä ovat hyvin saastaisia.
kun ei kukaan kyseenalaista tääl, vaikka kuikna selvä feikkaus olisi kyseessä, niinkuin tämäkin avaus oli..
Haloo, lukekaa - oikean Juruulangon viestejä, tehkää itse päätelmänne sitten.
Siinä ei ole mitään eriskummallista, että nimenomaan tällä palstalla on todella suuri osa feikkauksia, tai multinikkejä, mm, näitä naispuolisia nikkejä myös "kolmijalkaisilla".
Sitä ihmettelen, että vaikka joku feikkaisi vaikka Pakkulan sanomiseksi, että esim. arkkipiispa pitäisi ampua, ----täällä sitten antaumuksella keskusteltaisiin, onko se vl: n opin mukaista, jne..jne... läp.läp..ei juur ollenkaan kyseenalaisteta viestin aitoutta silloinkaan , kun viesti on ristiriitainen oikean nikin ajatusmailmaan.
Tällöin taitaakin olla kyse siitä, että ko. avauksen avulla voi aasinsiltana taas olla mielipuuhassaan puhumassa pahaa vl:stä
Kysynkin vielä kuitenkin teiltä, aivan tosissaanko te tähänkin ketjuun kirjotitte, nielitte avauksen täysin, huolimatta selvästä ristiriitaisuudesta oikean nikin vakaumukseen, Vilahtelihan siellä feikki O_M :kin taas vaihteeksi-- terveisiä vaan feikillekin, hauskaa on kaikilla..
syntiseksi ja kahvipannun syntiseksi, lopettaisivat SRK:n alamaiset kannen käyttämisen kahvinkeitossa ja keittäisivät pelkällä avopannulla.
Nämä nykyisinkin voimassa olevat syntilistat ovat aivat yhtä päättömiä: Permanentti on täysin synnitöntä, mutta samat hiukset sävyttämällä kieltää uskonsa ja joutuu saatanan lapseksi!
Moni mummoikäinen muistaa tämän.
Kuinka synnit voivat muuttua ei-synneiksi? Luulin että raamattu on muuttumaton.
ei Jumalasta.
VL-uskonto perustuu SRK:n laatimien tarkkojen ja yksityiskohtaisten syntilistojen noudattamiseen ja tällä tavoin armon ansaitsemiseen.
SRK:n olisi jo aika astua nykyaikaan ja perustaa oma TV-kanava. Aluksi se voisi toimia muutamissa kaupungeissa ja netissä.
Helpointa olisi tulla osakkaaksi TV7-kanavalle, jolloin sieltä voisi saada omia ohjelmapaikkoja (maksua vastaan tietysti), mutta eihän sellaiseen sekaoppikanavaan voi tietystikään liittyä.
Juruulanko, sinulla on tosi hyvä ja persoonallinen tyyli.
korkeatasoista logiikkaa.