Otsikko Ilta-Sanomassa tänään 23.07 2010 sivu 15.
Meillä on nyt noin sata eläintä, huokaa Helsingin Eläinsuojeluyhdistyksen tiedottaja xxxx xxxxx.
Ei taida olla missään suhteessa tämän seudun lukuihin?
Asukkaslukuun verrattuna, kun Ehyllä on jo n 30-35 eläintä jotka etsivät kotia.
KORJATKAA JOS EIVÄT TIEDOT PIDÄ PAIKKAANSA(Lähde Ehyn kotisivut)
Eikö Ehykin ole eläinsuojeluyhdistys?
Sen yhdistyksen tilat Helsingin Pakilassa ovat avoinna ma-pe ja su klo 15-18.
Miksi NE eläimet eivät häiriinny katselemisesta?
Joku voisi saada kimmokkeen eläimen hankkimisestakin itselleen nähtyään niitä eläimiä.
Hesystä muistutetaan, että jokaisen, joka antaa tai myy eläimiä,tulisi haastatella uusi omistaja perusteellisesti.
Kissatkin ovat hinnoiltaan "edullisempia"kuin täällä.
Aikuinen kissa 50 euroa , kissanpentu 100 euroa.
Etsintä kestää yleensä 3-4 kuukautta (kodin etsintä)
Näyttävät tekevän muutakin tuohon hintaan myytäville kissoille esim:
Aikuiset kissat ja uroskanit leikataan rokotukset ja matokuuri.
Onko näin:"Helsingissä on edullisemmat hoitokustannukset kuin Rauman seudulla?
He taitavat tosiaan "suojella" eläimiä.
Järki sen sanoo jos kissaa hoitaa 3-4 kk , ei 50 euroa ole mihinkään kuluihin verrattava hinta.
He ilmeiseti laittavat sen rahan minkä eläinsuojelulle saavat osittain kissojen luovutushintojen alentamiseen.
Se on OIKEAA eläinsuojelua.
Meillä on nyt noin sata eläintä, huokaa Helsingin Eläinsuojeluyhdistyksen tiedottaja xxxx xxxxx.
Ei taida olla missään suhteessa tämän seudun lukuihin?
Asukkaslukuun verrattuna, kun Ehyllä on jo n 30-35 eläintä jotka etsivät kotia.
KORJATKAA JOS EIVÄT TIEDOT PIDÄ PAIKKAANSA(Lähde Ehyn kotisivut)
Eikö Ehykin ole eläinsuojeluyhdistys?
Sen yhdistyksen tilat Helsingin Pakilassa ovat avoinna ma-pe ja su klo 15-18.
Miksi NE eläimet eivät häiriinny katselemisesta?
Joku voisi saada kimmokkeen eläimen hankkimisestakin itselleen nähtyään niitä eläimiä.
Hesystä muistutetaan, että jokaisen, joka antaa tai myy eläimiä,tulisi haastatella uusi omistaja perusteellisesti.
Kissatkin ovat hinnoiltaan "edullisempia"kuin täällä.
Aikuinen kissa 50 euroa , kissanpentu 100 euroa.
Etsintä kestää yleensä 3-4 kuukautta (kodin etsintä)
Näyttävät tekevän muutakin tuohon hintaan myytäville kissoille esim:
Aikuiset kissat ja uroskanit leikataan rokotukset ja matokuuri.
Onko näin:"Helsingissä on edullisemmat hoitokustannukset kuin Rauman seudulla?
He taitavat tosiaan "suojella" eläimiä.
Järki sen sanoo jos kissaa hoitaa 3-4 kk , ei 50 euroa ole mihinkään kuluihin verrattava hinta.
He ilmeiseti laittavat sen rahan minkä eläinsuojelulle saavat osittain kissojen luovutushintojen alentamiseen.
Se on OIKEAA eläinsuojelua.
Vastaukset 36
Vanhimmat
kuin Rauman,jos et sattunut tietämään. Tärkein pointti, minkä tämä Oikea eläinsuojelijamme(?), unohtaa on se, KUINKA PALJON ko.eläinsuojeluyhdistys saa TUKEA toiminnalleen? Kerro meille paljjonko ko. yhdistys saa:
a)valtion/kaupungin tukea toimintaansa
b)ottaako Helsingin eläinsuojeluyhdistys vastaan lahjoituksia, esim. testamentti tms.?
Olisi kiva tietää, kuinka OIKEA eläinsuojelu toimii?
ihmistä, taitaa asua Ehyn alueella aika paljon vähemmän?
niin kerro myös kuinka paljon Helsingin eläinsuojeluyhdistys joutuu lopettamaan eläimiä? Olisi niin kiva tietää enemmän "OIKEASTA eläinsuojelusta"
on varmaan se joka ottaa Helsingin kaupungin eläimet noin niinkuin "virallisesti".
Siellä puhutaan 15 pvn lakisääteisestä ajasta.
Nyt menet kyllä pyyllyllesi, aina paranee.
Yhdestä kissasta pyydetään 70 euroa, toinen taas maksaa 50 euroa ja loput 35 euroa kappale ja niitä on paljon. Miten ne pystyy tuohon hintaan myymään?
Klikkaas tuo löytöeläintalo, niin näet itsekin.
Jos en täältä netistä saa selvitettyä Helsingin maksamaa hintaa eläinten hoidosta, selvitän sen kyllä eka arkipäivänä.
Se eläinsuojelutarkastusten pöytäkirjojen lähettämisvelvoite on selvittelyn alla, porukka on lomalla 9/8 asti.
Oli varmaan kinkkinen juttu, kun eivät viikossa sitä selväksi saaneet.
Googlettakaa --löytöeläinkodin kustannukset tai löytöeläinten ylläpito, niitäkin on mukava verrata.Näyttää olleen joku höyrypää Mellilässäkin, jolla oli kauheat kustannukset.Olisiko monta kuntaa ja pitkät matkat?Kustannuksia ne kilometrirahatkin ovat kunnalle, vaikka ovat saajalle verottomia.
Mitä pidemmät eläintenhakumatkat, sitä enemmän km rahoja ja kustannuksia ja tuntivelotuksia.
Eikö sinunkin olisi syytä perehtyä asioihin ihan itse?
Sinullahan on nettiyhteys, käytä sitä hyväksesi ja etsi ihan itsenäisesti tietoa, vai eikö taidot riitä? Vai halut?
Typerää heitellä täällä herjaa, jollei se ole terapiaa sinulle.
Onko sinulla niin vaikeaa, otan osaa!
Jos joku puhuu oikeasta eläinsuojelusta, niin kyllä sen pitäisi tietää siitä aiheesta jotain, ei lukijan. Kertoisiko tuo eläinsuojeluun perehtynyt henkilö nyt, kuinka paljon Helsingissä joudutaan näitä löytöeläimiä lopettamaan? Kertoisiko tuo sama myös, kuinka paljon tulee lahjoituksia ja valtion varoja tuohon toimintaan? Sinä eunukki voit olla hiljaa, kun et asiasta selvästikään mitään tiedä.
kun en kerran asiasta selvästikään mitään tiedä, vaikka saisit tiedonjulkistamispalkinnon.
No, paljonko hesassa lopetetaan löytöeläimiä?si
Paljonko Hesa saa lahjoituksia?
Kuinka paljolla valtio tukee toimintaa?
Mitä "asiantuntijat" ja "sinä" olette saaneet selville nyt keskustellusta asiasta.
Moi, moi - mäkki!
Koitas ottaa selville.
Tulos sama kuin TK:n touhuista, paitsi se tieto oli yhden ihmisen takana.
Hesassa on 4-5 kuntaa samassa eläinsuojelupiirissä löytöeläimistä Hesy päälle. Ota siitä kaksi jos et kolmea saa.
Jos Helsingin seutu saa valtion varoja, niin paas laittaa siitäkin adressi, sehän korjaa kaiken.
On se meinaan kummaa jos hesalaiset saa valtion varoja eikä raumalaiset ja eurajokiset saa. EPISTÄ
Onko nyt jotain hämminkiä , ettei uskalleta lopettaa kissoja, kun me seuraamme sitä?
Tottakai, järkikin sen sanoo, siellä on kaikki suurempaa luvuissa.
Hoitomaksut on kyllä pienemmät kuin täällä, eläintä kohden ja myyntihinnat.
PUHUMME LÖYTÖELÄIMISTÄ, EMME HUOSTAANOTETUISTA ELÄIMISTÄ.
Ei valtio minun tietääkseni löytöeläimistä maksa,
Älä viitsi sinäkään niin pirusti sekoittaa asioita.
"Onko nyt jotain hämminkiä , ettei uskalleta lopettaa kissoja, kun me seuraamme sitä? "
Ei ole mitään hämminkiä Kissoja ei lopeteta yksinkertaisesti siitä syystä, että toiminnasta vastaavan tahon toimitaperiaatteisiin ei kuulu terveiden eläinten lopettaminen. Teidän seurannallanne siihen ei ole mitään vaikkutusta.
Ainoat asiat, joita voitte ansioksenne lukea on se, että olette kaikin mahdollisin tavoin koittaneet latoa kapuloita rattaisiin tuolle toiminnalle. Myös sen toki voitte lukea ansioksenne, että julkisen tiedotuksen piiriin päätyvät ainoastaan ne asiat, joihin sopimukset velvoittavat. Löytöeläinkodin blogi jne...jne.. on ymmärrettävästi jäänyt, koska jatkuva nettirääpiminen ja asioiden vääristely teidän taholtanne teki puuhasta äärimmäisen epäkiitollista. Kyllä noista ansoista toki ylpeä sietää olla, se on eriasia jakaako kovinkaan moni muu siitä kiitosta.
kertonee myös, miksi jäsenrekisterin pito sirretään ensi vuoden alusta*SEY*:lle. Tulee olemaan heikkoa, kun eivät *SEY*:ssä ole vielä saaneet tietoa heistä vieläkään nettiin ja liittyminen oli jo toukokussa mukamas.
*Ei löydy eläinsuojeluyhdistystä Eurajoella (eilen)
*Eikö jokaisen aatteellisen- ja muunkin yhdistyksen tulisi pitää itse omaa jäsenrekisteriään? PRH:n säännöt.
*Tottakai seuraamme, piti olla NIIN erilaista.
*Sinulle kuuluu varmaan se ensimmäinen EHY kunniakirja.
Sitä ei ole vielä jaettu.
*Muu onkin tehty identtisellä kaavalla Eskoon nähden paitsi ei ole ainakaan näkyvästi koulutettu agentteja (sinua lukuunottamatta)
SEY:n käytännöistä ja sivupäivityksistä kannattaa kysyä SEY:ltä.
"*Muu onkin tehty identtisellä kaavalla Eskoon nähden paitsi ei ole ainakaan näkyvästi koulutettu agentteja (sinua lukuunottamatta)"
Noh, noh...etkös sinä nyt muista kun talvella kerroin, että koulutuksen tarjoaa itse agentti 007. Ei se kyllä ESKO:n leivissä ole ollut, joten lakkaapas höperehtimästä omiasi :D
Hese on parempi kuin mäkki. Minä kysyin noita asioita siltä, joka täällä on tietävinään jotain eläinsuojelusta. Minä en leiki asiantuntijaa kyseisessä asiassa, vaan haen tietoa. Ilmeisesti nämä asiantuntijat osaavat vaan kopsata tänne iltapäivälehtien otsikoita, mutta eivät ole muuten asiaan perehtyneet. Ja sinä et selvästikään osaa muuta kuin kirjoitella turhia sanoja ja vastata, vaikka et mitään osaakaan vastata.
..tietyllä kaavalla Suomessa, ihan missäpäin Suomea vain.
kiitos vastauksestasi,seoli hyvin TYHJENTÄVÄ.
Menkääpäs nyt tonne Lemmikki-osastolle näitten eläinjuttujenne kanssa, ettei tarvii suuttua.....
Missä se lemmikkiosasto on? HT netissä puhutaan korseteista, millaisista miehistä pitää,ei tykkää lapsista ja kaikista mitä maa päällään kantaa. Tämä on nyt eläimiä käsittelevä palsta.Mene vaikka tuonne missä puhutaan Rauman julkkiksista , niin ei tämä palsta häiritse.
"Tämä palsta on täynnä huuhaata. Mielen älyttömimmät ajatukset ja tempaukset voi kirjoittaa tälle palstalle! "
Eikös tämä olisi parempi. Siellä sallitaan kaikki salaliittoteoriatkin, eikä ole niin nokon nuukaa onko kirjoitettu asia totta vai tarua :) Kaikkinainen kouhkaaminen on hyvinkin sallittua.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3239
...linkki unohtui.
No tossa on lemmikki osasto, http://keskustelu.suomi24.fi/debate/9 .
Jos et ole huomannut, niin tämä on Rauma-osasto, eikä suinkaan eläin-osasto.....
Vilppulan muorikin heräsi.
Kyllä niin on Vilppulan muori,
silloin kun minä olin nuori,
sanottiin jotenkin näin,
vai meneekö väärin päin?
Joka tietoa lisää se tuskaa lisää.
Tuliko kiintiösi täyteen jo?
miten sää jaksat... kai sitä ny saa kirjoittaa ihan minne haluaa, poistaakseen noi sun paskapuheet!
pitikö toin olla joku runontynkä? onko ruuhkaa?
heittääkö yli "hilseen"? Pysyvästi!!!???
Näille jutuille. Kyseessähän ovat Raumaa koskevat asiat. Lemmikkieläinpalstoille sopivat muut kuin yhteiskunnallisesti koskettavat lemmikki- muut eläinasiat.
Lemmikkieläimet ovat myös löytöeläimiä, niiden asiaa yritämme parantaa.
Sitä en ymmärrä miksi "yövalolle" jäi hovioikeudessa "syntiä" kalojen pitämisestä, vaikka ei ellit niitä edes nähneet leväisten seinämien takia. (Eivät tienneet oliko kaloja ollenkaan, tuomio tuli leväseinäisestä akvaariosta.)
Oliko siellä kaloja lainkaan ja jos oli niin olivatko eläimiä?
Vaviskaa kaikki, joilla on vaikka hevosaitauksia, voi tulla tuomio, vaikkei hevosia olisikaan.
HT:n puolella eivät edes huomaa, ettei eläintenpitokieltotuomion saatua saa edes kultakaloja pitää.
Eurajoella kalat on eläimiä "yövalojutussa", Kiukaisissa eivät ilmeisestikään kultakalat eivät ole eläimiä mummon koirajutussa.
On tekeillä uusdistettu eläinsuojelulaki, siitä tulee kysely vielä koko kansalle syksymmällä.
Ottaakaa tekin yhteyttä Maa-ja Metsätalousministeriöön ja kertokaa epäkohdista, jotka ovat teitä kohdanneet.
Eivät ne ministeriössä näistä lemmikkieläinten asioista ja niiden omistajien vainoamisista sillä tiedä, jos ei kukaan kerro.
Ovat paremminkin kallistuneet tuonne tuotantoeläin puolelle.
Toisin kuin Maggie H täällä väitti, me emme suinkaan vaivaa virkamiehiä, ottaessamme yhteyttä heihin.
Hehän ovat siellä kansalaisia varten, eivätkä kansalaiset heitä varten.
Mitäköhän varten me veroja yleensä maksetaan?
saada tietoa löytöeläinten hoidon kokonaishinnoista Helsingissä.Siellä on yhdessä monta kuntaa:Helsinki ,Espoo, Kauniainen, Vantaa ainakin. Kukaan ei osaa kertoa oikeata tietoa, keskus ei edes tiennyt ettei HESY niitä enää hoida.Ensi syksynä tulee joku uudistus.(Soitin 7 puhelua, kukaan ei tiennyt)
---
Aika hölmöä oli Ehylläkin näyttää, että kyllä he osaavat ja saivat yhden "ammattimaisen" eläintenhoitajan, jolla on määrätyt tunnit kuukaudessa työaikalain mukaan.
Se oli ilmeisesti sitä varten, ettei 2 "vanhusta" (niinkuin asia oli esitetty) mitenkään pysty hoitamaan kissoja ja koiria.
Olisivat palkanneet työmarkkinatuella,yhdistelmätuella tai työllistämistuella työvoimatoimistosta saatavia henkilöitä.
Nyt on vain yksi, joka maksaa suht paljon kun olisi saanut vaikka 3 puoli-ilmaiseksi.
3x8=24 tuntia, ei olisi tarvinnut haalia hoitajia kuin joskus ja jouluksi.
Käy se "vapaaehtoisen vakituisenkin" ärsyn päälle olla ilmaiseksi siellä kun toiselle maksetaan palkkaa.
Vankeinhoidosta oli TK:llakin hoitajia, kunnes sekin loppui.
Kun lueskelee teidän juttujanne,niin kyllä saunan taakse vietäviä löytyisi kasapäin.Kaikille vielä
kissa kainaloon.Good bye!
Joo kyllä on akoilla maailman suurin ongelma, ja sitä on jauhettu jo niin kauan täällä, että alkaa taas vituttamaan.
MENKÄÄ LEMMIKKI-PALSTALLE TAI SUUTUN, KATEUSHAN NÄISSÄ PÄÄLLIMMÄISENÄ PAISTAA....
Mitä sitä täällä mainostat? Mielenterveyspalstatkin on toisaalla.
Auta nyt sinäkin ehyn kisuleita saamaan koti.
Eikö täällä joskus neuvottu hankkimaan eläimiä vai oliko se elämä?
Jos et sinä pidä kissoista, miten toisten kissarakkaus sinua häiritsee?
Itse en pidä eläinten kilpailuttamisesta(esim ravit), muttei se minua niin paljoa häiritse, etten sellaista huvia toisille soisi.
Enkä ainakaan antaisi sen niin paljoa elämääni häiritä, että alkaisin täällä netissä toisia ilkkumaan, jotka raveistakin pitävät.
Onneksi asenteet muuttuvat vähän kerrallaan.
Härkätaistelutkin saadaan loppumaan.
Täällä sarvikuonojen maassa sinä vaan toivottelet kissat ja omistajat sinne saunantaakse .
Sinä voisit vaikka painua sinne" saunan taakse" ilman kissaa ja ilman nettiä.(Vieläkö on tilaa??)
Ei siinä voi olla mitään pahaa jos yrittää laittaa eläinten asioita oikealle tolalle, vai onko?
Jokainen voi vaikuttaa siihen.
Ei se ole minkään yhdistyksen etuoikeus.
tilastoinnit, ovatko ajantasalla?
Ehyn sivuilla:
Kissat/kodin saaneet 11 kpl.
Tällä hetkellä 6 löytökissaa ja 14 koditonta.
Alkuvuoden kissat, ne löytö ja kodittomat poistettu sivuilta. (on talteen otettu tiedot)
Mihinhän ovat menneet - saunan taakse, pilven päälle vai sinne taivaalliseen kotiin?
Ehyttimen omilta sivuilta: EHYn löytöeläimet
sekä lisäksi laittaa ilmoituksen KARKILAISET.fi palveluun.
Talteenotetuista kissoista ei löytynyt ensimmäistäkään ilmoitusta.
Miinaa lainatakseni: eskon eläinkoti oli luonut toimivan konseptin, no tietenkin ehytintähän on ollut perustamassa 6/8 entisiä (?) eskolaisia.
Sattumaako vai minun taitamattomuuttaniko kun en millään löydä järjellistä selitystä kadonneist/löydetyistä KISSOISTA?
SE SIITÄ "ELÄINTEN HYVÄKSI".
"Sattumaako vai minun taitamattomuuttaniko kun en millään löydä järjellistä selitystä kadonneist/löydetyistä KISSOISTA? "
Veikkaan jälkimmäistä.
On poistettu kaikki alkuvuoden kissojen tiedot, kaikki koirat ovat koko ajalta "listoilla".
Sattuumaako?
Miksi ihmeessä niitä tietoja pitäisi siellä sivuilla säilyttää? Onpahan teilläkin taas ihmeteltävää...
Tiedot, jotka eivät ole syystä tai toisesta enää ajankohtaisia tavataan nettisivulta yleensä poistaa. Ei ole mitään syytä miksi niitä siellä pitäisi säilyttää. Arkistot ovat sitä varten. Jos sinä haluat kissan kuvia katsella, niin laita Googlen kuvahakuun sana kissa, niin jo alkaa löytymään.