Uutta Tarjaa..
hyvältäsoundaa
22472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Napakymppi Tarjalta!! Ei kuulosta Nightwishiltä yhtään; on jotenkin raskaampaa kuin Nightwish, persoonallista, hyvin tuotettua. Taidemetallia!
Maailman paras naisartisti tällä saralla!!
hyvä kitarasoolo, selkeät rummut ja Tarjan vokaalit paremmat kuin koskaan.
Ps Tasapaksulle paskalle, minäkään en muista mitä Tarja on sanonut joskus vuosisadan alussa.
Hyvä että sinä muistat vaan muisteletko vaan omiasi.
Lisäksi taidettakin on aika vaikea tehdä ilman rahaa, vaikka olisi vain köyhä ruonoilija niin kynät ja paperikin maksaa.
Onneksi Nightwishin ei tarvitse soittaa moista sontaa. Ei taida Tarja muistaa mitä uhosi 2003..5. eihän ? Tarja tee mitään rahan vuoksi, hän tekee vain taidetta toisin kun Nightwish.
Nii'i, noh, ei kovin hyviä vaihtoehtoja nuo Nightwishin nykyiset kappaleet, ei sitä epävireistä huutoa kyllä kuuntele. Uh.
Levyllä Anette ei pahemmin huuda, mutta livelaulanta on vielä treenausta vailla. Uskon kuitenkin, että hän löytää oman tapansa tulkita vanhemmatkin biisit ilman, että suurten kriitikkojen tarvitsee käyttää sanaa "huuto" tai sen synonyymejä. :)
Ai, laulaako joku ne biisit siellä studiossa tämän Anetten puolesta...
Ja kyllä se huuto kuule on musiikin raiskausta. Piste.
Kertsi koukutti heti.
ihan kylmät väreet kulkee kun kuule Tarjan mahtava äänen
Lukutaidotonta sakkia täällä.Koulun penkille mars.
Väärä palsta.
HÄH?? Näkyy ne Tarjankin kuvat olevan kovasti esillä Nightwishin sivuilla.
Kun radiosta tulee esim. Sleeping Sun, sen esittää NIGHTWISH, ei Nightwish feat. Tarja Turunen!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mitä iniset? Täällä on varaa käyttäjillä vinkua Tarjasta, bändillä ei...
Missähän se bändin kaappi oikein seisoo, Suolen palstalla, vai jossain muualla.
Tottahan Tarjan laulut kuuluvat NW:n letuilla aina maailman tappiin. Kai jokaisen bändin vanhempia biisejä soitetaan aina vaikka miehistö olisi vaihtunut hyvinkin radikaalisti. Kun kommentti lähtee pohjalta; " Ennen oli Nightwishin musiikki upeeta, nyt se on täyttä paskaa" ...tämä on mielipiteenä täyttä kuraa.
Mielipiteenä se voi sitä olla, mutta tosiasioina raakaa faktaa.
Pidät siitä eli et.
Biisit ihan hyviä olisivat, jos ei olisi sitä helevetin oopperaa. Ei sitä kestä, kun ei tarvitse yrittää esittää jotain pintaliitäjää.
Tarjan biisit ovat hyviä, koska niissä ei ole mitään helevetin oopperaa:)
"Ei sitä kestä, kun ei tarvitse yrittää esittää jotain pintaliitäjää. "
Onpa erinomainen lauseenmuodostus, jopa niin hyvä, että tuota ei ihan tavallisella suomen kieliopilla tajutakaan:P
Sinä taidat olla oikea todellinen musiikin SUUURystävä. :D
Minusta se oopperaääni on muuten asian toinen suola. Kuuntelen tosin kaikenlaista musiikkia, tyylistä ja kategoriasta riippumatta, kunhan se hivelee korviani.
Raaka fakta on sellainen asia, jossa ollaan yksimielisiä ja joiden on osoitettu pitävän paikkansa vaikka mikä olisi. Tässä tapauksessa esittämällesi faktalle on paljon vastaan sanojia. Toisin sanoen faktasi ei ole fakta, pidit siitä eli et. :)
Valitettavasti raaka fakta on, että nykyNW:n musiikki on pilattu laululla. Ja taitaa se olla aika kaupallistakin.
Se on myös de facto, joten pahoittelen puolestasi.
(Jeff Beck oli Porissa ja heavyn juurilla)
JEFF BECK - NESSUN DORMA
http://www.youtube.com/watch?v=5v6t7yuP1Uc
Geoffrey Arnold Beck merkittävin kitaristi britti- ja hevisoundin kehittäjä. Hänen ideoitaan ovat ammentaneet soitossaan entiset bändikaverit; Jimmy Page ja Eric Clapton, sekä lukuisa joukko muita kitaristeja.
Tästä se alkoi, Beck soittaa samalla soundilla vieläkin.
The Yardbirds - I'm Not Talking
http://www.youtube.com/watch?v=hrKyNBrJD7A
Toi NESSUN DORMA kuulostaa hyvältä laulettunakin:
http://www.youtube.com/watch?v=RZCZ1tbLw6s
Hienolta kuulostaa! Kovasti odottelen Tarjan uutta levyä! Odotan minä Nightwishin uutta levyäkin mielenkiinnolla, joten minä en ole näitä Tarja vs. NW -ihmisiä.
Silti olen sitä mieltä, että musiikillisesti NW heitti Tarjan myötä menemään "sen jonkin" eli juuri sen, mikä hyvien sävellysten pohjalta nosti heidät Within Temptationia ja Evanescenceä ym. paremmaksi. Kaikki eivät Tarjan loppuaikojen juhlapukutyylistä ja dramaattisuudesta pitäneet, mutta minusta se oli se piste i:n päälle. Laulutyylihän Tarjalla oli Oncella ja CC:llä huomattavasti vähemmän oopperamainen.
Anette Olzon on saanut ihan uskomattoman määrän aiheetonta kuraa päällensä milloin mistäkin asiasta, joten siksi en mielelläni sanoisi hänestä mitään negatiivista. On haukuttu ikää, ulkonäköä, tyyliä/tyylittömyyttä ja vaikka mitä. Silti: niin dramaattinen ja suurieleinen musiikki kuin mitä Nightwish esittää, edelleenkin, vaatii minusta todella vahvaäänisen ja taitavan laulajan tullakseen edukseen ja varsinkin toimiakseen livetilanteessa, ja Anette ei yksinkertaisesti ole ääniainekseltaan riittävän hyvä. Piste.
Onko se Anetten vika? Ei. Ei ainakaan sillä tavoin, että äänen riittämättömyys oikeuttaisi haukkumaan hänet pataluhaksi yhdellä sun toisella elämän alueella.
Otetaanpa esimerkki: Jos Kari Tapio menisi tyrkylle Suomen kansallisoopperaan solistirooliin vaikkapa Figaron häihin ja tulisi valituksi Figaroksi esim. sillä perusteella, että haluttiin mukava tyyppi työryhmään ja tulkinnallisesti jotakin uutta, niin ketä pitäisi ensisijaisesti "syyttää" erikoisesta lopputuloksesta? Ennen muuta niitä valitsijoita. Tietysti Kari Tapiokin varmaan saisi kuraa niskaansa siitä, että meni ylipäänsä tyrkylle rooliin riittämättömällä äänellä, mutta yrittänyttähän ei tunnetusti laiteta :-D. Eli taatusti Kari Tapio saisi musiikkikriitikoilta kritiikkiä äänestään, jos hän klassista oopperaa menisi laulamaan, mutta muussa tyylilajissa hänen äänensä ja tyylinsä toimii ja saa peräti kiitosta.
Nightwishän ei ole mitään oopperaa (ainakaan musiikillisesti), joten sikäli NW:n laulajan ei minustakaan mikään klassisen koulutuksen saanut oopperalaulaja tarvitse olla. Loistava ja vahvaääninen rock- tai viihdelaulajakin toimisi hyvin. Vaan eipä niitä Sarah Brightmaneja yms. joka oksalla kasva ja ole tyrkyllä! Ei varsinkaan sen erottamisoopperan jälkeen...
Mutta näillä nykyisillä pelimerkeillä mennään! Uutta levyä siis odotellessa!