Kannabis lisännyt kovien huumeiden saatavuutta
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/kannabis-lisannyt-kovien-huumeiden-saatavuutta/185421
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/kannabis-lisannyt-kovien-huumeiden-saatavuutta/185421
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
"- Kannabiksen myyjillä on lähes aina kaikkea muutakin kaupaksi käyvää, kuten amfetamiinia ja ekstaasia, Hakamäki sanoo."
Juuri tästä syystä olisi jo ajat sitten pitänyt erottää lainsäädännöllä kannabis muista huumeista. Juuri tätä ovat sanoneet suurin osa kannabikseen tutustuneista, että jotkut diiilerit myyvät muitakin huumeita ja näin ns. sosiaalinen porttiteoria toimii.
Onneksi suurin osa kannabiksenkasvattajista kasvattaa lähinnä itselleen. Mutta toki jotkut haluavat rahaa ensisijaisesti ja sitten kasvattavat myyntiin pääsääntöisesti. Toivottavasti ihmiset ymmärtävät eron kotihampuusin ja bisnesmiehen välillä.
tulisi erottaa ihan omaksi päihteekseen muista:
http://neuvoa-antavat.stakes.fi/FI/kehittaminen/laatu/addiktiopotentiaali.htm
Vihdoinkin (vaikka valitettavasti kovin myöhään) aletaan tajuamaan kannabiksen vaarallisuus huumeiden joukossa. Kiitoksia IHRY:n toiminnalle vaikka täytyy kyllä todeta, että valitettavasti ihminen oppii asiat kantapäänsä kuatta. Se on surullista ja myönnettäköön, että ehkäpä juuri ainoa keino saada muut kannabistit tajuamaan huumeensa haitat, onkin tuoda palstalle tätä autenttista tieto sen enempää asiaaitse värittämättä. Myönnän, että olen ehkä käyttänyt vääränlaistä tapaa antaakseni narkomaaneille miettimisen aihetta huumeiden vaarasta, joten ehkä lopetan niiden typerien soittovideoideni lataamisen.
en lainkaan ihmettele. Näineilen illalla 23.00aikoihin niin rakassa pilvessä olevia tyyppejä, jotka rikoi paikkoja. poliissai heidät kiinni ja onneksi muut selvisivät vain säikähdykselä. Yksi tyttö oli kauheassa kunnossa. toivottavasti hän tajuaa lopettaa huumehommat. Olivat käyttäneet kannabistaja vaikuttivat hyvin agressiivisilta.
Ihan hirveetä tollanen, että jotain mainostetaan vaarattomaksi, vaikka kuitenkin osa porukasta jää aina koukkuun. Mun mielestä sellaset markkinanikkarit pitäisi saada edesvastuuseen tekosistaan, jotka sellaista propagandaa jakaa.
Täytyyhän rikokseen ja toisen elämän tuhoutumiseen yllyttämisestäkin kantaa edes jotain vastuuta.
Hienoa, että poliisi ottaa asian puheeksi ja että siitä
otsikoidaan näin. Aamulehti on muutenkin ottanut
kissan pöydälle, kuten Kymin Sanomatkin muuten.
Nautin siitä, että puhutaan asioista niin kuin ne on,
siis että keskustelijoina ei ole limaisia omien tunteiden
pönkittäjiä.
Nyt todella aika erottaa se kannabis kovista. Lainsäädäntöä
kehiin!!!!
Me eletään demokratiassa. Demokratiassa, eikä siinä ainakaan periaatteessa vastoin kansan tahtoa voi säätä sellaisia lakeja joita äänestäneiden enemmistö ei hyväksi.
Siksi kannabis tulee päihdekasvina samoin kuin kaikki muutkin päihteet pysyä tarkan kontrollin alaisena. Eikä ainakaan kovin lyhyellä tähtäimellä ole olemassa mitää sellaista tapaa tiedossa, että laillisena ollessaan minkään huumausaineen tai päihteiden osalta voitaisiin luoda järjestelmä, jossa niiden välitys esim. alaikäisille lapsille ja naisille voitaisiin estää.
Siksi tollainen kannabistinen trollailu jota viestisi edustaa ei tunnu kovin järkevältä. Vaan toimii vain osoituksena siitä vaihtoehdottumuudesta päihdeaineiden käytölle, jota olettamus siitä, että ihminen jollain tavalla tarvitsisi niitä onnelliseen elämään on.
Jokainen voi itse miettiä sitä tahtooko olla miltään osiltaan osana sellaista kuviota, jossa päihteiden tai huumausaineiden käyttö on? Ja tahtoo itse olla osoittamasssa tietynlaista solidaarisuuttaan sellaiselle?
Huumeiden välitystä ei ole voitu estää edes vankiloissa. Päihdekieltolait ovat neuroottisten harhakuvien tuotteita. Ennen kuin Suomi oli minkään vallan alainen, täällä ei ollut mitään kieltolakeja ja hyvin meni. Alkoholiakin otettiin harvakseltaan ja käyttöä sääteli kulttuurinen ymmärrys. Jotkut käyttivät sieniä uskontonsa harjoittamiseen ja se oli heidän asiansa, ei tsaarin tai kuninkaan.
Toivon, että ihmiset vähentävät huumeiden, myös kannabiksen, käyttöä, mutta kieltolailla on päinvastainen vaikutus. Meitä ei-kannabistejä, jotka vastustavat kieltolakia on enemmän kuin luuletkaan.
mutta meitä kannabisteja, jotka kannattavat kieltolakia on vielä enemmän kuin sinä luletkaan, koska jos kannabis laillistettaisiin,meidän pitäisi alkaa käyttämään jotain pahempaa huumetta, johon voi jäädä koukkuun. Kieltolaki on päihteen käytön syy, on jännää kulua vähemmistöön.
Ihan pakko opastaa sinua. Vaikka oletkin kirjoittanut
eksponentiaalisen määrän trolleja tänne, et ole
ymmärtänyt mitä trollaus tarkoittaa? :))
Trolli on keksitty tarina, yleensä trolli keksii itselleen
identiteetin. YLEENSÄ trollit ovat kirjoitettu
huumorimielessä.
Esimerkki pallarin trollista: kannabisti ;) kirjoittaa kuinka ihanaa
kannabis on ja siinä samassa tulee kirjoittaneeksi
kuinka hirveitä asioita kannabishumalassa tulee
tehneeksi ja kuinka riippuvainen on.
Oon 16v jäbä oon nyt poltellu ja kasvatellut useita vuosia.
Tosi siistii, vaikka muija jättikin polttelun takia, mut jäihän
mulle kannabis. Eilen vedin nostopesäbongista ihan tajuttomat
hitit. Maailma pyöri, tipuin lattian läpi jonkun hirviön karvaisiin
käsiin, olin ihan paniikissa. Makasin maassa tiedottomana 16 tuntia
, piti mennä töihin, siinä meni työpaikka, mut ei välii, kukkaa
riittää!!!! Vedin heti uudet hitit ja oksensin ja kaverit jätti mut
oli tosi siistii. Nyt vanhemmat ja työnantaja haluis viedä mut
katkolle, mut ilman kukkaa en lähde minnekään. Olen viljellyt
jotain kymmenen vuotta nyt. Vituttaa mitä paskaa kannabiksesta
levitetään, mäkin voin koska vaan lopettaa tään jatkuvan polttelun.
Vittu poliisitkaan ei tajua sitä, että pystyn lopettaan koska vaan.
Nyt vedän kyllä paukut ;)
Tällaista paskaa about tänne kirjoittelet. Huippu on siinä, että
pidät itseäsi niin paljon parempana, älykkäämpänä, autoritäärisem-
pänä, että todella luulet, että osa porukasta uskoo kirjoituksiasi.
Näin pääsemme käsitteestä trolli käsitteeseen sairaudentunnottomuus,
kyvyttömyys arvioida omaa itseään yhteisön silmin.
Hyvää Kesää ja parantavia hetkiä!
en ole koskaan kirjoittanut tuollaisia viestejä.minulla ei mielikuvitusta sellaiseen riitä, mutta sinulla näyttää riittävän. Oletko varma, ettet vain itse olisi monien trollien takana,koska tyylisi muistuttaa sitä Mikkeä, joka on tunnettu trollailija?
Joten toistan: "Meitä kannabisteja, jotka kannattavat kieltolakia on vielä enemmän kuin sinä luletkaan, koska jos kannabis laillistettaisiin,meidän pitäisi alkaa käyttämään jotain pahempaa huumetta, johon voi jäädä koukkuun. Kieltolaki on päihteen käytön syy, on jännää kuulua vähemmistöön".
kannabis kieltolaki dokkari suomi teksteillä http://www.fin-tv.com/the-business-behind-getting-high/the-union-video_d0cf214af.html
LuojanKiitos Toni Lähde24.7.2010 14:26 Vihdoinkin (vaikka valitettavasti kovin myöhään) aletaan tajuamaan kannabiksen vaarallisuus huumeiden joukossa. Kiitoksia IHRY:n toiminnalle vaikka täytyy kyllä todeta, että valitettavasti ihminen oppii asiat kantapäänsä kuatta. Se on surullista ja myönnettäköön, että ehkäpä juuri ainoa keino saada muut kannabistit tajuamaan huumeensa haitat, onkin tuoda palstalle tätä autenttista tieto sen enempää asiaaitse värittämättä. Myönnän, että olen ehkä käyttänyt vääränlaistä tapaa antaakseni narkomaaneille miettimisen aihetta huumeiden vaarasta, joten ehkä lopetan niiden typerien soittovideoideni lataamisen.
Minähän saatana olin ivan oikeassa, että itse Mikkehän se taas niiden monien nimimerkkiensä takana siellä pelleilee