Kaikki muut tuvassa sai lomille lähtiessä uudet muoviset ja kuvalliset. Mä sian vaan sen pahviläpyskän, eikä tuvan alikkikaan osannut kertoa miksi. Saanko mä jossain vaiheessa sen uuden? Kuvathan musta on otettu niin kuin muistakin.
Miksi sain vanhan varusmieskortin?
INZ0NE
1
580
Vastaukset
- Alik Hyvönen
Joo, minäkin sain pahvisen.
Nykyään ne jaetaan kahteen luokkaan: muovisen kortin saavat ne, jotka ovat sitoutuneet palvelemaan myös ulkomailla, pahvisen kortin haltijat saavat palvella esim. kertausharjoituksissa vain kotimaassa.
Pahvisen kortin haltijat eivät liioin joudu sotimaan NATO-joukoissa ulkomailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241220Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831038- 35908
- 96864
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52829
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56729Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711