Eli, kyselisin teiltä spk omistajat, et montako sakua teillä on kerrostalossa? Onko 3 liikaa?
Montako sakua kerrostaloon?
* *
11442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
18 ja kaikki paperittomia puhdasrotuisia suoraselkäisiä. ostako siina ei maka paljo laita tilile 800£ ja mina laheta kora juna
minnä hallu osta sinu koira
Rivari tai okt...säälittää koirat jotka JOUTUVAT olemaan sisätiloissa, lenkkejä lukuunottamatta. Eli EI KOIRIA KERROSTALOIHIN!!! koiria kun ei ole luotu makailemaan sisätiloissa toimettomina.
koira on onneton sisätiloissa? Onhan se maallakin sisätiloissa!
Koira ei lenkkeile sisällä, vaan pihalla. Kerrostalossa asuva koira tottuu monenlaisiin ääniin eikä näin rähise aamuyöllä postinkantajalle tai yövuorosta saapuvalle naapurille. Koirat useimmiten nukkuvat sen ajan kun ihmiset ovat töissä, ei niillä ole tarvetta "toimia" sisällä, kun ulos mennään kerran sitä varten!
Ja mikähän laki kieltää ottamasta koiraa kerrostaloon?Ei mikään!Me asutaan rivarissa ja meil on 2 keskikokoista koiraa.Nekin ON sisällä,eivät ole ulkona häkkikoirina tai edes narunjatkeena vaan SISÄLLÄ.Toki niitä lenkitetään jne...Ja saavat ne olla päivisin ulkona vapaana aidatulla takapihalla
Minua taas säälittää noin ahdasmieliset ihmiset jotka kuvittelevat että vain maalla asuvat koirat on onnellisia.. HAH sanon minä :)
Meillä on sakemanni YKSIÖSSÄ hui kauhea eikös? Ja onnellisempaa koiraa saa etsiä. Koira rauhoittuu sisällä, ulos mennään leikkimään ja riehumaan yms. Katsos tiesitkös että kerrostalo asunnoissakin on ovi? Vau tosi jännä juttu.. sieltä pääsee ulos! Ihmeellistä..
Vähän voisit höllätä niin olisi helpompaa tämä elämä, ota asioista selvää ennen kuin suusi avaat.
yksiössä on ja voi mainiosti. kun asuttiin omakotitalossa ei halunnut olla pihalla jos minä olin sisällä.
Joidenkin mielestä koira kuuluu ulos, mutta ei välttämättä koiran itsensä mielestä. Ja tämän kesän helteillä oli kyllä yliveto kun sai köllötellä sisällä viileässä.
Meidän kerrostalossa muuten asuu kolme sakemannia. Enemmänkin mahtuisi. Monella on kyllä kissoja, meillä kolmella sakemanni ja naapuri talossa pari rotikkaa. Kerrostalossa kaikki tyyni ja tyytyväisiä ovat.
Kaupunki on mukava paikka asua koiralle, mekin täältä maalta käymme viikottain kaupungissa sakumme kanssa,kun siellä on niiiin paljon enemmän haisteltavaa..ja ihania puistoja jossa joka puu pitää "tarkastaa"
ja jättää oma "viesti" "minä kävin täällä" :)
Siellä se pentu sosialistuukin hyvin, kun on monenlaista kulkijaa ja meininkiä..
On maallakin mukavaa ,mutta kaupungissa mielenkiintoista ja kivaa....ainakin maalaiskoiralle
Yllättävää kyllä mut omakotitaloissa asuvat koirat harvemmin pääsee nautiskelemaan pitkistä lenkeistä useesti. Omistajat kuvittelee että koira saa omalla pihalla riittävästi liikuntaa. On suorastaan laiskuuden huippu kun koira tahtoo ulos, avaat vain oven koiralle ja ite jää sisälle istumaan. Kerrostalossa jos koira tahtoo pihalle silloin täytyy lähteä lenkille ulos, ei kääntyä oven raossa takas sisälle siinä toivossa että koira lenkkeilee itse.
Kerrostalo koirat omaa usein tuplasti paremman kunnon kuin nämä maalla asuvat. Samoin kyllä heidän omistajatkin! ;)
En tarkoita tällä että kaikki/kaikilla näin. Valitettavasti silti suurinosa!
Totta töriset maajussi!
Monesti on juuri näin.
Tuttavilla kerrostalossa labbis- poika joka saa varmasti liikuntaa yhtäpaljon kuin moni kilpakoira!
Ja onkin kyllä mahtavassa kunnossa, kun nuoripari sitä liikuttaa!
Ei hyydy poitsu ihan vähällä,jaksaa tuntikausia päästellä metsässä,uimassa,koirapuistossa ym:ssa
Oikea silmänilo myös lihaksistoltaan ja ruumiinrakenteeltaan ( metsästyslinjainen) suuri ja vankka!
Että monesti on juuri näin että kaupunkikoira saa pitempää liikuntaa kuin omakotikoira..
En kuitenkaan halua yleistää,etten saisi kauheasti "lokaa" päälleni ;-) Tämä nuoripari kun on
itsekkin liikkuvaa sorttia :)
Meilläkin täällä maalla mennään metsään..siis koiran kanssa,vielä kun ois sessulille kaveri niin siinäpä koiralle parasta liikuntaa, kun kaksin saisivat sammalmättäikössä päästellä...
Riippuu neliöistä ja koirien luonteista, aktiviteeteistä, liikunnasta ja ajasta. Meillä on nyt kahdeksan ..nojoo, seitsemän on tuon yhden pikkuvauvoja ;)