Missä oli ne 1000 henkilöä perjantai-illan juhlista, kun ei ollut kuin kourallinen porukkaa.
Sinne meni verorahoja muutamalle kävijälle montakymmentä tuhatta, kuin koiran perseeseen.
Nyt olisi perus-pekalle töitä, että saatas tämä tsuparin tuhlailu loppumaan.
Hoida pekka asia piakkoin, niin saat minunkin äänen seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Sinne meni verorahoja muutamalle kävijälle montakymmentä tuhatta, kuin koiran perseeseen.
Nyt olisi perus-pekalle töitä, että saatas tämä tsuparin tuhlailu loppumaan.
Hoida pekka asia piakkoin, niin saat minunkin äänen seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Vastaukset 46
Vanhimmat
kalliit liput,surkeat esiintyjät..ehkä siinä syy miks ihmiset ei sinne mene.järkeä saa käyttää kun suunnittelee tapahtumia.
Taidankin lähteä tänään kahtomaan Mambaa, kerrankin kun täällä tuppukylässä jotain tapahtuu. On vielä niin halvat liputkin.
...No nimikin on jo niiiin hiano ettei sinne ole mitään jakoja tavan immeisillä...ja saati sitten varaa kun on työtön...Olishan se kivaa joskus hauskooki pittää mut millähä rahalla... Jakaisivat niitä ilmaislippuja varattomille!
Varkauden seudun Perussuomalaiset ry järjestää ILMAISEN sisäänpääsyn iltamiinsa kaikille Timo Soinikin lupautunut mukaan.
...ei nimi miestä pahenna vai miten se meni...eli samppanjaa, kuoharii, olutta, sidua, sampee, sillii, muikkuu, makkaraa....VARMASTI oli kaikille kaikkee! Ja hei...kaupungilta ei tuohon tapahtumaan mennyt todellakaan kymppejä. MONIMONI talkoolainen teki PALJON töitä ihan vain siitä ilosta että saa täällä jotain tapahtumaan! Ja Warkaudessahan tapahtuukin nykyään paljon. Ihmiset on varmaan vaan niin tottuneita siihen "ettei täällä mitään ikuna tapahdu" fraasiin etteivät osaa sitä muuttaa vaikka tilanne olis ihan muu. Hei nautitaan kaikesta mitä tapahtuu ja ollaan onnellisia siitä että on niitä jotka järjestää...ja mennään niihin juttuihin mukaan mitkä omilta tuntuu :)
ensi vuonna voidaankin kyseinen tapahtuma järjestää enson rannassa niin ei ihmisten tartte valittaa melusta!!
Valtuusto takasi vielä kattiloihinkin 3 000 000 euroa Tsuparin saatepuhein ;)
lauantai-illan tapahtumaan ja järjestelyihin. Oli eka ja vika kerta, kun vierailimme tapahtumassa.
lisää, mihin olitte erityisesti pettyneitä? Mikä siellä mätti?
Olin lauantaina ja tykkäsin. Ruoka oli hyvää, kuohari ja ruokaviinit oli hyviä, ja sai siellä muitakin juomia ihan makunsa mukaan :)
Esiintyjät oli myös hyviä. Anna Hanski veti osuutensa ammattilaisen ottein ilman sähköjäkin, ja kauniisti sen tekikin. Flipper oli loistava valinta viihdyttämään cover-biiseillä, jotka soitettiin ja laulettiin tosi hienosti. Iloinen yllätys. Mamba loppuhuipennuksena oli hyvä myös.
Väkeä ei ollut paljoa, sääli. Niin halvalla sisäänpääsymaksulla pääsee harvaan konserttiin, ja nyt oli kolme esiintyjää tarjolla samaan hintaan. Toisaalta sitten paikallaolijoilla ei ollut tungosta ja lavan edessäkin oli hyvin tilaa.
Ne joille ei tapahtuman järjestelyt kelvanneet, voivat toki alkaa suunnittelemaan parempiakin tapahtumia. Ei niitä liikaa Varkaudessa ole.
Se on kumma, että kun jotain vihdoin järjestetään, pitää siitä aina valittaa.
Lehdessähän oli että omilleen päästiin eli tappiota ei tullut jos ei voittoakaan.
kyllä oli hyvä vetää lärvit, että läisksi
ihan hyvä tapahtuma oli. tälläsiä juttuja varkaus tarvitsee lisää.
Itse olen iloinen että paikka toimi niinhyvin !
Alueelle voi pyytää vaikka kenen kun on niin helppo alue ottaa haltuun !
olimme aivan tyytyväisiä tapahtumaan.lippujen hinnat ovat tuollaista luokkaa noiden esiintyjien ja ajankohdan (heinäkuu pe/la )aikana. alue oli kiva wc tiloja oli tarpeeksi,lisäksi juoma/ruoka paikkoja siihen malliin,ettei jonotta kauan tarvinnut.
yleisömäärä tietty olisi voinut olla suurempi mutta KAIKILLA uusilla tapahtumilla on aina ENSIMMÄISENÄ kertana omat opettelunsa, ja uskon,että VARKAUDEN TAPAHTUMA TULEE VUOSITTAIN KASVATTAMAAN ROIMASTI YLEISÖMÄÄRÄ
toivotaan järjestävälle taholle innostusta,uskoa tapahtumaan! pakertakaa talvenaikana kasaan kiva tapahtuma.
toivottavasti saamme ensikin vuonna varkauteen samanlaisen tapahtuman.
jatkuu, mutta ei meidän verorahoilla. Kymmeniä tuhansia tommoiseen tapahtumaan jos laitetaan "meidän" verorahoja ensi vuonna niin muutto meidän perheellä silloin edessä. Järjestäkää juhlanne omilla rahoilla ja maksakoon kukin lipuista vaikka tonnin, mutta ei toisten rahoilla herroille kemuja järjestetä muuallakaan. Kyseinen tapahtuma ei tuo tänne yhtään matkailijaa ja näinollen ei tule niitä matkailu eurojakaan.
...niinkuin jo aikaisemmin totesin...EI TAPAHTUMAAN TODELLAKAAN KAUPUNGILTA KYMPPEJÄ MENNY. Kannattaa faktat tarkistaa ennenku niitä huutelee.
että kaupunki osti nuorkauppakamarilta sampea ja samppanjaa tilaisuuden. Tsupari osti kaupungin työntekijöille kuulemma 34 lippuakin :) kuinka paljon ostivat kehitysyhtiö vuokratalot ja keskisavon teollisuus ???? Mikä on totta kysykää valtuutetuilta .
summista mitä kaupungilta tai sen omistavilta yhtiöiltä tapahtumiin annettiin. Summat ovat hallituksen ja Tsuparin tiedossa, mutta niitä tietoja ei edes kerrota valtuutetuille.
Minä ( ja ne tekstissäsi mainitut muut herrat) olen sijoittanut omia veromarkkojani sinunkin perheesi hyvinvointiin. päivähoidot, koulut, hammashoidot, lääkärit jne jne ja tulen sijoittamaan edelleen. En usko, että sinä olet siitä huolimatta tuonut yhtään matkailijaa kaupunkiimme, päinvastoin, kirjoituksellasi karkoitat loputkin vierailijat. Muuta vaan, tänne tarvitaankin rakentajia ja rakentavia asukkaita, ei ainaisia valittajia ja maton alta vetäjiä.
joista ei veroa kaupungillemme makseta, mutta näiden sijoittajien kiinteistöt putsataan kunnan lukuun YTI:n toimesta ;)
hyvät oli ja toivottavasti taas ensi vuonna!
oli todella hyvä juhla :)
juhlista. Miksi hyvät Varkautelaiset ette käyneet juhlissa, vaikka toiset oli nähneet ison vaivan juhlien järjestelyissä. Minua hävetti esiintyjien puolesta, kun oli niin vähän tapahtumassa ihmisiä.
tämä on kyllä aivan totta ^
Niimpä! eikä liput olleet todella kalliit jos vertaa esim Z1 hintoihin niin samaa luokkaa. Itse tykkäsin tapahtumasta 100% !. ruokaakin sai myös halvemmalla ja kahvi 1.5e siiderit ja oluet oli 4-5euroa eli samaa hintaluokkaa, kun baareissa.
satumaisen sampiatrian päälle ja jälkiruuaksi yks ensolainen otti pöydän alla ?
saimme nuorten Hertunranta esiintymisestä 20 000 euroa tukea Sampea ja Sampanjaa lopullinen tukisumma ei tiedossa samoin, kuin Sahalan konsertti josta maksoimme etelä-savolaiselle Joroiselle Sahalan konsertista ;)
Kerrotko sinä politiikon akka kun kaikesta tiedät Hertunrantakin lähelläsi :D
Tajuatteko missä mennään tässä kylässä ja te eikun jaatte rahaa jonnin joutavaan.
Pitäisikö teidät laittaa seisomaan tulevaan liikenneympyrään kaiken kansan
nähtäville, että näkisivät ketkä ajoivat tämän kylän suohon.
vittu persereikä paska se ympyrä juttu ei niitä tarvita tuollaisia paskoja
Ei näkynyt varkautelaisia, ei näkynyt. eikä turisteja.
ja nopeasti takaisin sinne imatralle mistä tulitkin. olet saanut koko kaupungin jo ihan sekaisin.
ensivuonna jaossa samalle orkanisaatiolle valtavasti.
On Sampo-messua ja Sampea, ai minne, no tietysti nuortenkammarille.
2010 Oli tämmöiset kommentit. Onko mikään muuttunut vuosien varrella?
Yritykset ostavat jälleen VIP-lippuja juhlille ja me veronmaksajat maksamme heidän ilonpitonsa. En käy kyseisissä juhlissa ja ostokset olen hakenut kuopiosta jo vuosia.
Tilaisuuden tarkoitus on hyvä, työporukoille ja yrityksien yhteiseen ilon pitoon ok paikka. Mutta sen hyötyjä (kuntalaisille) saisi olla isommassa mittakaavassa mahdollisuus saavuttaa paikan päällä.
Paperia valmistamaan. https://yle.fi/uutiset/3-9904075
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005331877.html
Tuollaisia kavereita mieki tahon. Juottavat ja syöttävät.
Varkauvven rahtihameiset ja särmähousuiset on parasta sampea ja samppanjaa- seuraa.
Tyhmiä ja asennevammaisia ei kukaan pysty neutraloimaan!
Joten pidetään omana kipeenä.
Vekara varkaus ja 30 000 (järjestäjän ilmoitus) kävijää. Yhtälö ei vain toimi, hotellit tyhjänä ja viikosta kaupungille hirvittävät tappiot. Taitaa olla kävijämäärän ilmoittajalla vellit ja pullat sekaisin. Vattuvuorellakin saatiin 12 000 kävijää, kun laskettiin kaikki myydyt tikkarit.
Järjestäkää näille herroille omat syömingit ja juomingit clubilla sinne takapihalle joku Souvarit soittamaan. .oikea yleisö haluaa kunnon sammet joissa on tasoa eikä mitään vitun juvanlatojuhlia.2017 pepedaa katsoi väki ukkosessa ja vesisateessa.rahatpois meininkiä .kuopion viinijuhlillakin esiintyy Europe.täällä joku tauno tattipää orkestereineen sitäpaitsi vipalue pitäisi olla lavan vieressä eikä 100m päässä ja menköön Rajamäki vieraineen clubille veronmaksajien rahoilla syömäänja juomaan ja muut demariwannabeet mukana Leskinen napsii kuvat Warkauden lehteen
"Ripaus tilliä ja tilkkanen valkoviiniä tekee ravunkin elämästä elämisen arvoisen"
Rapurallaademaritfestarit clubilla.esiintyjinä ,Petri Nygård.Johanna Tukiainen keppiviuhkashow sekä biledani takaa bileet.ruokana grillissä poltettua savokalan lohta piirakan ja munavoin kera j.uomana juoksulonkerot oharryn terassilta
Verovähennyksiin ostettuja yritys VIP-lippuja. Kiertäkää kaukaa tallaiset liikkeet. Laitan tänne yrityksistä listan.
purut
nyyty