Tehdessäni 2d peligrafiikoita huomasin että photoshop ei anna tehdä .gifistä animaatiota, jos kuva on tilassa indexed color, jota peligrafiikoissa usein käytetään. Olen kuitenkin nähnyt netissä grafiikoita joissa on sekä indexed color että animaatio. Kysynkin siis, onko näiden tekeminen mahdollista photarilla ja jos on niin miten?
Rajatun paletin .gif animaatio?
4
565
Vastaukset
Varmaan niillä kuvilla eri paletit, että ei siksi osaa tehdä sitä. Koita muuttaa sama paletti jokaiseen tai sitten vaan muutat ensiksi täysväriseksi. Kaikki gif -animaatiot on indeksoidulla paletilla kun gif ei muuta osaa.
- =Haukotus
Joku kysyy kun ei tiedä, toinen vastaa vaikka ei tiedä senkään vertaa :DDDDDDDDDDDDDDDDDD
=Haukotus kirjoitti:
Joku kysyy kun ei tiedä, toinen vastaa vaikka ei tiedä senkään vertaa :DDDDDDDDDDDDDDDDDD
Ai meinaatko että Photoshop osaisi tehdä truecolor gif animaation? Etpä taida itse tietää yhtään mitään tiedostoformaateista.
- =Haukotus
Giff animaation voi tehdä vain Giff- kuvista. Fotarilla voi tehdä alkeellisia Giff-animaatioita, se ei ole mikään Flash tai 3DSMax.
Mistä teitä idiootteja oikein sataa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595718Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064687En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164152Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k633671- 513631
- 823348
- 113341
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah603187- 332860
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342531