moi
miten laitatte ikkunan sipotalossa?
siis sijainti keskelle vai ulos?
tietysti jos laittaa aika ulkoreunaan et just ja just saa ikkunapellin niin eikö se ole ok? Sitten jäisi ikkunalautaakin sisäpuolelle. Kyseessä 500mm harkko.
miten laitatte ikkunan sipotalossa?
siis sijainti keskelle vai ulos?
tietysti jos laittaa aika ulkoreunaan et just ja just saa ikkunapellin niin eikö se ole ok? Sitten jäisi ikkunalautaakin sisäpuolelle. Kyseessä 500mm harkko.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kannattaa laittaa pelkkää ikkunaa, koska siinä on paljon parempi u-arvo kuin siporexin masuunikuonaharkossa.
Ei ikkunoita kannata laittaa sipotaloon lainkaan.
Vitun idiootit!
LAmmimyyjä vaik uka siellä taas ihania ajatuksiaan kertoo.
niin ulos kuin mahdollista! Sillä vähän kompensoi sipon huonoja arvoja...
Ei sikalaan ikkunoita tarvii rakentaa...
käy homobaareissa ja puhuu näitä sikala juttuja? Taida olla. Pysy vaan siellä nahkahousujen kanssa äläkä tuu tänne nettiin häiriköimään.
Siporexharkoista yleensä tehdään sikalat. Kätevä materiaali, jos sikalan omistajalta loppuu rahat sikojen ruokkimiseen niin voi antaa sikojen syödä seinät. Ilmeisesti olet puppelipoika kun tiedät mitä homobaareissa puhutaan. Toinen kohderyhmä joille sipotalo on passeli, on juuri homppelit.
onko työt vähissä harkkotalomyyjällä?
Mene hyvä mies nauttimaan raikkaasta ulkoilmasta kun hellettä vielä riittää äläkä kirjoita tyhmiä kommenttejasi täällä palstoilla.
Itse ainakin menen heti kun työpäivä ohi. PS en ole sipomyyjä. On se kumma kun joku yksi materiaali aiheuttaa noin paljon närää sinunkin päässäsi. En haluaisi olla vaimosi vaikka tuskin sinulla kovin hyvin kotona meneekään. Enkä myöskään lapsesi jos sinun elämänilosi on tuota sikalajuttua. Sääliksi käy lapsia jos sinulle sellaisia on edes siunaantunut.
Kiitos henkevästä keskustelutuokiosta ja hyvää kesää sinulle ja sinun pumpattavalle Barbaralle...
vaara , että talvella ikkunat "huurtuu" alaosastaan jos laitat sen "mahdollisimman" ulos....
Käy niin että ilmanvaihto ei jaksa kierrättää ilmaa ikkunapenkillä , jos ikkuna on noinkin syvällä...
Ja arvaan että lattialämmitys tulee taloon joka on matalalämpöinen , ei riitä lämpö.
Aikoinaan ei tuota ongelmaa ollut vaikka taloissa oli suuretkin ikkunapenkit sisäpuolella kun oli tuo vesipatteri siinä ikkunan alla....
Itse laittaisin ikkunan n. 200 - 250mm sisäpuolelta mitattuna , siis tuo ikkunapenkin syvyys