Ostin tuollaisen Badger 150-7 ja kokeilin ihan talomaalia( ukko sanois että ne käy tuollaseen ihan ok), sitten tuli ongelma, kun se ruisku jäi jumiin.( Miksi?) joku kertoi että ohenna epoksilla (biltema). No koeilin ja ei vieläkään auennut vaan jäi pahemmin jumiin. Mikä neuvoksi?
Vastaukset 4
- justus98.-----
ja vieläkin kaivattaisiin apuja??!?
- 2+2
Maali pitää aina ohentaa sopivaksi ruiskukäyttöön. Ei paksu maali millään muuten tule läpi ruiskusta.
Nyrkkisääntönä ohennetaan vastaamaan maidon viskositeettia. Ohenne valitaan maalintyypin mukaan.
Ja VÄLITTÖMÄSTI maalauksen jälkeen pitää ajaa maalin ohennetta todella RUNSAASTI, ettei maali kuivu ruiskun sisään. Usein tämäkään ei riitä, vaan ruisku pitää välillä purkaa osiin ja varovasti putsata loput maalijämät kaikista osista.
Mistä ihmeen epoksista mahtaa olla kyse ?- Mallari-69
En yleensä pura ruiskua, vaan ruiskutan läpi tinneriä ja lopuksi vielä ohutta öljyä siten, että osa siitä jää ruiskuun estämään mahdollisen maalin kuivumisen.
- mr.aftermarket
Olet laittanut ruiskuusi pahinta mahdollista tavaraa, jonka puhdistaminen voi olla tosi työlästä. Oletko kokeillut asetonia tai tinneriä. Purkaa ruisku osiin ja puhdista joka osa erikseen huolellisesti äläkä enää koskaan kokeile talomaalia, siihen ruiskuun sopivat melkein kaikki muut maalit, lähinnä pienoismalleille tarkoitetut, esim. Tamiya, humbrol, Revell, Vallejo, Model Master mutta hyvin ohennettuna, nuo maalit ovat liian paksuja ruiskukäyttöön sellaisenaan, sivellinmaalaukseen kyllä käyvät. Ruiskulla maalattaessa saa maali olla lähinnä maidon vahvuista, eli purkkimaalin saa ohentaa lähes puolet, niin johan alkaa ruiskusi tuottamaan kunnon pintaa. muista käyttää oikeaa ohenninta kussakin maalissa. Koeta saada ruiskusi puhtaaksi jollei muulla niin maalinpoistoaineessa liottamalla, tai mitä sen käyttämäsi talomaalin ohenne sitten onkaan, ruisku on metallia, joten vahvatkaan liuottimet eivät vahingoita sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251198
- 721163
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun96905- 78792
- 45771
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39733Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka34727- 67653
- 111561
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39536