kynäruisku ongelma

justus98--

Ostin tuollaisen Badger 150-7 ja kokeilin ihan talomaalia( ukko sanois että ne käy tuollaseen ihan ok), sitten tuli ongelma, kun se ruisku jäi jumiin.( Miksi?) joku kertoi että ohenna epoksilla (biltema). No koeilin ja ei vieläkään auennut vaan jäi pahemmin jumiin. Mikä neuvoksi?

4

2533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justus98.-----

      ja vieläkin kaivattaisiin apuja??!?

    • 2+2

      Maali pitää aina ohentaa sopivaksi ruiskukäyttöön. Ei paksu maali millään muuten tule läpi ruiskusta.
      Nyrkkisääntönä ohennetaan vastaamaan maidon viskositeettia. Ohenne valitaan maalintyypin mukaan.

      Ja VÄLITTÖMÄSTI maalauksen jälkeen pitää ajaa maalin ohennetta todella RUNSAASTI, ettei maali kuivu ruiskun sisään. Usein tämäkään ei riitä, vaan ruisku pitää välillä purkaa osiin ja varovasti putsata loput maalijämät kaikista osista.

      Mistä ihmeen epoksista mahtaa olla kyse ?

      • Mallari-69

        En yleensä pura ruiskua, vaan ruiskutan läpi tinneriä ja lopuksi vielä ohutta öljyä siten, että osa siitä jää ruiskuun estämään mahdollisen maalin kuivumisen.


    • mr.aftermarket

      Olet laittanut ruiskuusi pahinta mahdollista tavaraa, jonka puhdistaminen voi olla tosi työlästä. Oletko kokeillut asetonia tai tinneriä. Purkaa ruisku osiin ja puhdista joka osa erikseen huolellisesti äläkä enää koskaan kokeile talomaalia, siihen ruiskuun sopivat melkein kaikki muut maalit, lähinnä pienoismalleille tarkoitetut, esim. Tamiya, humbrol, Revell, Vallejo, Model Master mutta hyvin ohennettuna, nuo maalit ovat liian paksuja ruiskukäyttöön sellaisenaan, sivellinmaalaukseen kyllä käyvät. Ruiskulla maalattaessa saa maali olla lähinnä maidon vahvuista, eli purkkimaalin saa ohentaa lähes puolet, niin johan alkaa ruiskusi tuottamaan kunnon pintaa. muista käyttää oikeaa ohenninta kussakin maalissa. Koeta saada ruiskusi puhtaaksi jollei muulla niin maalinpoistoaineessa liottamalla, tai mitä sen käyttämäsi talomaalin ohenne sitten onkaan, ruisku on metallia, joten vahvatkaan liuottimet eivät vahingoita sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6506
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      92
      5845
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3839
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3812
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1595
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1497
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1412
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1229
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1203
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1187
    Aihe