kynäruisku ongelma

justus98--

Ostin tuollaisen Badger 150-7 ja kokeilin ihan talomaalia( ukko sanois että ne käy tuollaseen ihan ok), sitten tuli ongelma, kun se ruisku jäi jumiin.( Miksi?) joku kertoi että ohenna epoksilla (biltema). No koeilin ja ei vieläkään auennut vaan jäi pahemmin jumiin. Mikä neuvoksi?

4

2397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justus98.-----

      ja vieläkin kaivattaisiin apuja??!?

    • 2+2

      Maali pitää aina ohentaa sopivaksi ruiskukäyttöön. Ei paksu maali millään muuten tule läpi ruiskusta.
      Nyrkkisääntönä ohennetaan vastaamaan maidon viskositeettia. Ohenne valitaan maalintyypin mukaan.

      Ja VÄLITTÖMÄSTI maalauksen jälkeen pitää ajaa maalin ohennetta todella RUNSAASTI, ettei maali kuivu ruiskun sisään. Usein tämäkään ei riitä, vaan ruisku pitää välillä purkaa osiin ja varovasti putsata loput maalijämät kaikista osista.

      Mistä ihmeen epoksista mahtaa olla kyse ?

      • Mallari-69

        En yleensä pura ruiskua, vaan ruiskutan läpi tinneriä ja lopuksi vielä ohutta öljyä siten, että osa siitä jää ruiskuun estämään mahdollisen maalin kuivumisen.


    • mr.aftermarket

      Olet laittanut ruiskuusi pahinta mahdollista tavaraa, jonka puhdistaminen voi olla tosi työlästä. Oletko kokeillut asetonia tai tinneriä. Purkaa ruisku osiin ja puhdista joka osa erikseen huolellisesti äläkä enää koskaan kokeile talomaalia, siihen ruiskuun sopivat melkein kaikki muut maalit, lähinnä pienoismalleille tarkoitetut, esim. Tamiya, humbrol, Revell, Vallejo, Model Master mutta hyvin ohennettuna, nuo maalit ovat liian paksuja ruiskukäyttöön sellaisenaan, sivellinmaalaukseen kyllä käyvät. Ruiskulla maalattaessa saa maali olla lähinnä maidon vahvuista, eli purkkimaalin saa ohentaa lähes puolet, niin johan alkaa ruiskusi tuottamaan kunnon pintaa. muista käyttää oikeaa ohenninta kussakin maalissa. Koeta saada ruiskusi puhtaaksi jollei muulla niin maalinpoistoaineessa liottamalla, tai mitä sen käyttämäsi talomaalin ohenne sitten onkaan, ruisku on metallia, joten vahvatkaan liuottimet eivät vahingoita sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7838
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3752
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1886
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1053
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1003
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      750
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe