Poika ja voimistelu

yhden pojan äiti

Poikani täyttää vuodenvaihteessa 3 vuotta ja haluaisin laittaa hänet telinevoimisteluun/voimisteluun suuntaavaan jumppaan. Netissä olen seurojen tarjontoja katsastellut ja törmännyt ainoastaan satujumppaan, johon tuon ikäisen lapsen voisi laittaa. Joidenkin seurojen sivuilla kerrotaan satujumpan olevan ainoastaan tytöille, toisilla sivuilla puhutaan lapsista.

Olen satujumppaa nyt harkinnut ja sellaiseen varmaan poikani tuputan. Haluaisin kysellä muiden touhussa mukana olevien kokemuksia siitä, onko mukana poikia ja sopiiko poikaa sinne laittaa. Tuon ikäinen tuskin tajuaa, jos kaikki muut ovat tyttöjä, mutta ei se varmasti kivaa lopulta ole olla ainoa poika. Perheliikunnassa olen poikani kanssa ollut ja kokemukset siitä olivat huonot, ryhmänvetäjä oli mielestäni täysin ulalla ja leikit olivat liian vaikeita 3-vuotiaille, jotka olivat ryhmän vanhimpia. Perheliikuntaan en siis enää oikein halua, vaikka tuo kyseinen paikka olisikin poikkeus.

4 v--> tytöille löytyy voimistelua, mutta samanikäisille pojille ei mitään. Joitakin temppuryhmiä löytyy, ja kaipa ne välttävät, jos Suomessa ei pojille voimistelua opeteta. Asumme pääkaupunkiseudulla ja kuulisin mieluusti, jos joku osaisi neuvoa minut paikkaan, jossa saisin poikani voimistelmaan. Jos voimistelu ei kertakaikkiaan onnistu, toinen vaihtoehto on jokin tanssi.

Kiitoksia etukäteen!

4

944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voimistelu aktiivi

      Kyllä pojille on voimistelua päkäupunkiseudulla tarjolla useassakin seurassa. Telinevoimistelua/ temppujumppa tms. löytyy mm. Espoon Telinetaitureilta, Suomen taitovoimisteluklubilta, Fliku 82:lta, Alppilan Salamilta, Voimisteluseura keski-uusimaalta vain muutamia mainitakseni. Voimistelua tuon ikäisille löytyy monesti termin Jumppakoulu alta, mutta monesti seuroissa joissa on pääsääntöisesti joukkuevoimistelua tai rytmistä voimistelua, ei ole poikien ryhmiä tarjolla.

    • senny

      Svolissa eli suomen voimisteluliitossa kaikki voimistelulajit on hyvä aloittaa jumppakoulusta. Niitä on lähinnä 2-6-vuotiaille tytöille ja pojille ja ohjaajat ovat koulutettuja. Ensimmäinen tunti onyleensä ilmainen, joten voithan käydä kokeilemassa ja tunntustelemassa ja samalla näet onko siellä muita poikalapsia. Tunneilla tutustutaan eri voimistelulajeihin vanhemman kanssa lapsen kehitystaso huomioiden, harjoitellaan kuuntelemista, opitaan tuntemaan oma keho, harjoitellaan leikin varjolla temppuja ja motoristisia taitoja... Jumppakoulusta voi iän karttuessa siirtyä harrastusryhmiin eri lajeihin. Esim. Espoon telinetaitureilla on jumppakoulutoimintaa noinkin pienille:

      http://www.espoontelinetaiturit.fi/toiminta/temppukoulu/

      Myös Alppilan salamat tarjoaa temppukoulua, ainakin kuvasta päätellen tunneilla on tyttöjä ja poikia:
      http://alppilansalamat.sporttisaitti.com/ryhmat/temppukoulu_3-4_v/

      • liikuntaa lapselle

        Mun poika täyttää 3v ja yritän saada hänet svolin jumppaan joka on 3-4v ja tytöille että pojille. Jostain se on hyvä aloittaa liikuntaharrastus ja just satujumpan tyyppistä se pienten homma on.


    • no perkele

      ei mitään 3v mihinkää jumppiin laiteta, anna sen ite päättää sitte kuse kasvaa!!

      tai johonkin satujumppiin, hullut -.- ei millonkaan oo lapsia laitettu jumppaamaan ja maskettu siitä

      Sitten kun lapsi kasvaa et on jotain 7v ja yli nii sitte vaikka isin kans töihin mettään tai johonki, niin voimat kasvaa ja oppii vähä miesten tavoille ainakin mulle tehtiin niin ja ilonen oon etten joutunu moisii hössötyksiin .... satujumpaa HAH naurattaa...

      Terveisin onnellinen 15V

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      281
      11173
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7000
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5673
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5068
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4251
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3899
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3514
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3462
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      2995
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      78
      2924
    Aihe