Tehosuositukset

Kaisla 525:een sopisi painonsa puolesta 15 pollea, vaikka enimmäissuositus on 10. Onko ylimääräisestä viidestä hepasta haittaa? Kaasu auki en ajaisi enkä ylimääräistä voimaa tarvitsisi, mutta kun moottori olisi valmiina. Tointaako tuota pienempään vaihtaa?

Onko perämoottorille haittaa siitä, että sillä ajetaan jatkuvasti vajailla kierroksilla? Vai onko siitä peräti hyötyä?
5274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla on soutuveneessä 35 hv kone.
Kulkee hyvin !

Äänestä
  • Kaisla taitaa kuitenkin toimia paremmin moottorilla kuin useimmat soutuveneet, koska mitatut ja todistetut nopeudetkin ovat kahdeksan heppaisella 11 solmia kaksi päällä ja 13 solmua 10 heppaisella kaksi päällä. Lienee jonkinlainen puoliliukuva systeemi.

    Äänestä

  • Suhissee kirjoitti:

    Kaisla taitaa kuitenkin toimia paremmin moottorilla kuin useimmat soutuveneet, koska mitatut ja todistetut nopeudetkin ovat kahdeksan heppaisella 11 solmia kaksi päällä ja 13 solmua 10 heppaisella kaksi päällä. Lienee jonkinlainen puoliliukuva systeemi.

    Mulla on moottoriveneessä tehosuositus 20 hp ja mulla on kiinni 30 hp kone. Toimii hyvin ja lähtee hyvin liukuun isommallakin porukalla. Vaikka ajat täydellä kaasulla sillä nii hyvin kulkee ;)

    Äänestä

suosituksia rajoittaa moottorin paino ja ajettavuus täydellä kaasulla. Eli perä painuu liikaa ja voi hörpätä vettä esim. pakittaessa jos kone on liian painava. Täydellä teholla ajettavuus voi muodustua huonoksi. Jos kumpaakaan vaaraa ei ole, eikä vakuutuskorvauksista tarvitse välittää voi urheilla suuremmilla koneilla.

Äänestä

on veneessä 130hp perätuuppari,vaikka suositus on 60hp.Tuskin on haittaa sullakaan,jos ei perä merkittävästi painu 15hp alla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päijjäntele kirjoitti:

Kaisla 525:een sopisi painonsa puolesta 15 pollea, vaikka enimmäissuositus on 10. Onko ylimääräisestä viidestä hepasta haittaa? Kaasu auki en ajaisi enkä ylimääräistä voimaa tarvitsisi, mutta kun moottori olisi valmiina. Tointaako tuota pienempään vaihtaa?

Onko perämoottorille haittaa siitä, että sillä ajetaan jatkuvasti vajailla kierroksilla? Vai onko siitä peräti hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu