Mondeo rupesi työntämään vettä pakoputkesta, oikein harmaana pilvenä. Selvä jäähdytysnesteen haju usvassa. No siitä kantta auki tietysti. Tiivisteessä ei jälkeäkään palamisesta, öljy puhdasta, samoin vesi. Kansi koneistettiin ja koeponnistettiin, ok. Sylinterit syynättiin näkövaraisesti, ei naarmuja etc. Kone kasaan ja käyntiin. Eikä muutaman kilometrin ajon jälkeen taas ala perässä pilvi paksunemaan. Elikkä jostain työntää vettä sylintereihin. Olisiko kenelläkään tietoa mistä mahtaisi tulla? Mondeo vm-98, moottori 2 litran zetecci.
Mondeon vesivika
Mondeon korjailija
8318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ilmeisesti kannentiivisteessä on ollut pieni vaikeasti havaittava vuotokohta. Tuo usvapilvi remontin jälkeen voi johtua pakoputkeen kertyneestä nesteestä, joka nyt haihtuu vähitellen pois.
Satuitko kannen irtiollessa kiinnittämään huomiota, onko jokin mäntä "puhtaampi" toisiin verrattuna ? Jos jäähdytinnestettä on vuotanut sylinteriin jo jonkin aikaa, karsta on alkanut kulumaan pois, jolloin vika on mahdollisesti helpompi paikantaa.
Ei noissa männissä sen kummempaa eroa ollut, aika puhtaita kaikki.
Sitten tuohon uuteen usvapilveen vielä yksi huomio.
Otin pakosarjan irti kannesta ja 1. ja 2. pytyn pakosarjan aukot kosteita ja niissä selvä jäähdytysnesteen haju.
Elikkä sitä vettä pääsee jostain vieläkin sylinterieihn ennen pakoputkea. Sitten oli thenyt vielä sellaisen ihme homman että tulpista, jotka uusittiin remontin yhteydessä (NGK:t), oli eristeet hajonneet.
Nyt sitä hiivatin keramiikka karstaa on tippunut mahdollisesti sylinteriinkin. Huomasin asian tietenkin vasta kun olin irroittanut tulpat.
siinä kannessa
siinä on niin pieni halkeama ettei sitä vielä huomaa
Miten niin? koeponnitushan oli osoitti, että kansi oli ehjä.
Todennäköisesti lohko on halki, mistä pääsee työntäm-ään jähdytinnesteet palotilaan. Kylmänä ei tietenkään plajoa tule, mutta kun lämpölaajenee silloin vuoto runsastuu.
Toivottavasti auttanee.
miksi sitten jäähdytysneste ja öljy eivät ole sekoittuneet, jos lohko on halki ?
lohkoa lämmittäisi vaikka kuumailmapuhaltimella? Saiskohan tuon halkeaman sillä näkyviin. Tämä alkaa olla sen verran mystinen juttu että ei kait siinä auta muu kuin vaihtokoneen hommaaminen. Lohkon irroittamiseksi pitää kone ottaa pois ja silloin on jo melkein sama jos vaihtaa koko koneen. Onkohan nuo vaihtokoneet miten hyvin testattuja?
Halkeama ei välttämättä ole yhteydessä öljykanavaan, Koska sylinteriputken takana on iso vesitila, jossa se halkeama voi olla. ja kuten sanoin, niin lämpenemisen myötä se halkeama suurenee , jolloin vuotokin suurenee...
Mielestäni ainoa järkeenkäypä selitys sille veden määrälle, jota sieltä putkesta höyryää.