Mistä tietää onko kani tyttö vai poika?

Musyy

Niin minulla on 2 kania ja toinen on tyttö ja toisen pitäisi olla tyttö, mutta kun se yrittää astua sitä. Mistä osaan katsoa sen?

10

4859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ööööööööö

      Katso onko kanilla kivekset. Poikakaneilla on näkyvät kulkuset takajalkojen välissä

    • Mulla on kani mut seki yrittää astua pehmoleluja. Haluun ostaa sille kamun mut en viitti jos se on poika. Ei sillä näy mtn kivrksii mut en oo varma...

    • nimetön888

      Kannattaa ottaa sukupuolesta selkoa ennen kuin uutta kania lähtee ostamaan. Kanin sukupuoli pitäisi olla omistajan tiedossa. Pehmon nylkkäys ei todista vielä mitään suuntaan tai toiseen.

      • Siis se on tyttö tiiän sen, mut siis ku oli sen kaa mun tädillä ja mun tädillä on kaks kanii ni se rupi oikeeta kanii niinu astuu ja se toinen kävi sen kimppuu ja puri tottakai. Mut haluun et se lopettaa. Tiiän et se on tyttö... -> Varma tieto


      • Anonyymi
        nellaa kirjoitti:

        Siis se on tyttö tiiän sen, mut siis ku oli sen kaa mun tädillä ja mun tädillä on kaks kanii ni se rupi oikeeta kanii niinu astuu ja se toinen kävi sen kimppuu ja puri tottakai. Mut haluun et se lopettaa. Tiiän et se on tyttö... -> Varma tieto

        Suosittelen leikkauttamaan kanin sillon se loppuu meillä on kääpiöluppa kani ja se nyökytti kaikkea karvaista ja jopa palloa ja sitten kun oltiin hankkimassa kaveria kun entinen kuoli niin piti karkista kanin pallit ja silloin se loppu :)


    • rizla85

      ostin kääpiölupan 6kk sitten. aloin epäilemään kanin sukupuolta ja olin vahvasti sitä mieltä että se onki tyttö. Soitin eläinkauppaan ja heiltä sain apua sukupuolen tarkistamisen kanssa. Siellä epäilykseni vahvistui, kani onkin tyttö.

    • kanifani

      tyttökanin tunnistaa nisistä. ne on hyvin herkät kaneilla joten en viitti oikeen koskea kauheesti niihin. mut jos haluut tietää onko kanisi tyttö tai poika nii kokeile.
      naaraat yleensä irroittaa itsensä vatsasta karvoja pesiinsä taikka sen vuoksi jos se yrittää että poikueensa saisi helpommin " maitoa".
      itelläni on pari kanii ni tiedän...

    • sillipurkkinen

      käännä kani niin että näet sen alapään. Työnnä vähän sormilla s.elinten päältä ja sivulta. Ulos työntyy "pilli" jos reikä päässä on pyöreä, kani on poika, jos viiva niin on tyttö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2763
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2370
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1112
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      98
      1085
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      972
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      871
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      834
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      282
      820
    Aihe