Suuri "jättiukonputki metsä" Rantakylän turvevoimalan pihalla

Ulkoilijoille ei ole ainakaan toistaiseksi vaaraa, koska putket eivät ole levinneet aidan ulkopuolelle.
161024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat
Aloittaja

Mitä sitten? Jättiputkien vaarallisuutta on liioiteltu huomattavasti.

Äänestä
  • haitallinen on. Putken kasvineste aiheuttaa kosketuksessa palorakkuloita, jotka aktivoituvat auringon paisteessa. Herkille putket aiheuttavat myös hengitysvaaikeuksia. Lisäksi putket tukahduttavat kaiken muun kasvun.

    Äänestä

  • huomattavasti. Annetaan kaikkien putkien jatkua.

    Äänestä


kyllä niitä kasvaa myös aidan toisella puolella yksittäisinä
nurmikko nyt leikattu, samoin "jättiukonputken" lehdet, juurethan säilyy
Ei niistäkään niin ulkoilijoille vaaraa ole, tosin se pahemihan ongelma on sen syrjäyttävä vaikutus muille kasveille

Äänestä
  • Aloittaja

    Aijaa. Minä en ainakaan huomannut niitä aidan ulkopuolella, vaikka kiersin koko rakennuksen. Turvevoimalan työntekijöille on iso yllätys kun he saapuvat töihin.............

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Aijaa. Minä en ainakaan huomannut niitä aidan ulkopuolella, vaikka kiersin koko rakennuksen. Turvevoimalan työntekijöille on iso yllätys kun he saapuvat töihin.............

    Tulet tänne mesomaan jostain putkista eikö ole rantakylässä muuta tekemistä oikeesti. Menisit vaikka uimaan.

    Äänestä

  • uimamaisteri we kirjoitti:

    Tulet tänne mesomaan jostain putkista eikö ole rantakylässä muuta tekemistä oikeesti. Menisit vaikka uimaan.

    Jos se on Jättiputki niin olette saanut riesan kohta sitä on joka puolella. Kokemusta on koska olen ollut torjumassa kyseisiä putkia myrkyttämällä ja muulatavoin. Kunse pääsee siementämään niin linnut ja tuuli kuljettaa sen siemeniä lähimaastoon. Sitä kasvaa sit kaikkialla lähimaastossa ja se on vaikea saada häviämään ja maanomistaja on siitä vastuussa ensi siaisesti.

    Äänestä


tällä hetkellä ei nin kohtuutonta haittaa olisikaan, niin kovin kauan ei tatvitse odotella kun tuo lajike on levittäytynyt laajoille alueille..ja silloin sen hävittäminen onkin jo työlästä.
Alueesta vastaaville henkilöille voisi ehkä vihjaista asiasta.
Tulkoon nyt vielä seuraava linkkikin liitettyä mukaan, vaikka asiasta tietoiset sen varmasti itsekin osaisivat löytää. (jos kehtaisivat käyttää hakukonetta)
http://www.bulevardi.fi/MIT.php?MITform=makasiini_docu&paasivu=&id=8258

Äänestä
  • Aloittaja

  • vapunen kirjoitti:

    Tääs yksi kyseiseen aiheeseen liittyvä uutinen Venäjältä: http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=2230681

    ymmärretä puuttua tilanteeseen.
    Tuo oli kylläkin uutta että suuri ja mahtava ajattelija isä aurinkoinen, on saanut suorastaan nerokkaan idean kuin myrkyllisen kasvin viljeleminen rehuksi.
    Lehmätkin saivat osansa kommunismin ihanuudesta ja kukapa/mikäpä ei silloin kitkeräksi muuttuisi. Tosin tuo ei kaikkein pahimpia toimeksiantoja Stalinilta ollut.

    Äänestä

enemmänkin puhetta tuosta jättiukonputkesta, ja se on todellakin ongelmallinen kasvi myrkkyineen kaikkineen..leviämisestä puhumattakaan.
Keskustelu siitä alkaa noin 3.5 minuutin kohdalla.
http://areena.yle.fi/video/1319429

Äänestä
  • ohjeet löytyy sanalla etikka

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vapunen kirjoitti:

Ulkoilijoille ei ole ainakaan toistaiseksi vaaraa, koska putket eivät ole levinneet aidan ulkopuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu