Betonista tehty luiska on kestäny 13 vuotta, mutta suola ja nastat on vain syöneet. Saako Vetonitilla (K-70) tms. paikattua pinnan ja liipattua koko luiskan niin, että pysyisi jonkin aikaa siistinä?
Joltain kuulin, että pakkasenkestävästä sementistä löysä betoniseos ja sillä kestää. Kumimattoja joku suosii, mutta en ala niitä laittamaan enkä piikkaamaan koko luiskaa auki. Paikata saa varmaan aina, sama mistä ja miten sen kuitenkin laittaa. Lohjenneesta pinnasta on jo irtonaiset hakattu irti.
Hyviä vinkkejä?
Ajoluiskan korjaus
raunomies
2
2003
Vastaukset
- thfrxthf
paikkaat ja vedät pintaan jonkun autotallin lattiamaalin. ei suola enää syövyttäisi. tarkasti pitäs karhentaa ja pestä tosin se pohja et maali tarttuu
- Kirvesmies02a
maalit pysy, vitsi on siinä, että maakosteus nousee ylös, ja irroittaa maalin, luikaan tuskin on asennettu muoveja valuun, en ainakaan jaksa uskoa. Siitä saa kohtuullisen proppaamalla pintaan turkkilevyn, joko kokoalalle, tai sitten vaan ajokaistat, sanotaan 400mm leveät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390