-04 farkku Breakin kytkinremppa??

Kytkinremppa

Meillä on vm.2004 Meganen farkkubreikki 1.6. Kytkin "temppuillut" jo vajaa pari vuotta. Ottaa todella ylhäältä kiinni. Nyt alkanut tuntumaan vielä pahemmalta. Kyllä liikkeelle lähtee, mutta on outo. Muutama tuttuni ajoi autoa ja sanoi, että kytkin alkaa olla tosiaankin lopussa.
Olen tiedustellut eri paikoista hintaa ja ovat heittäneet 800€ ylöspäin! Järkyttävää! Sitä ei kuulemma voi edes säätää, koska on jokin "nestekytkin".
Autollamme on ajettu 120tonnia ja ollut käytössä noin 3v.
Onko kokemuksia tuon mallin kytkinrempasta tai vastaavasta???

5

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Relluisti

      Toi taitaa olla ominaisuus eikä vika. Itsellä on sama malli ja moottori ja kytkin ottaa tosiaan ylhäältä ja pehmeä lähtö vaatii keskittymistä, tämän huomaa varsinkin jos on ajanut toisella autolla ja sitten palaa Megun rattiin. Saman tarinan ole kuullut muiltakin "kohtalotovereilta" eli Megane II:n omistajilta.

      On tietysti mahdollista että siinä on vika, mutta koska huolto on noin hintava, niin ei kannattane tehdä sitä ennenkuin se brakaa lopullisesti. Eihän siinä mitään häviä, kun ei kytkimen rikkoutuminen todnäk aiheuta mitään muuta vahinkoa kun että se on vaihdettava. Tietysti voi seuraavan huollon yhteydessä pyytää että tarkastavat kytkimen kunnon, lähinnä mielenrauhan takia...

      • joooo34343434

        Itelläni ollut ja on renault megane edelleen.

        tällä hetkellä -06 megane farkku. kytkin ottaa ylhäältä. sama kaikissa. se on ominaisuus... :)


    • Kotikorjaaja.

      Kytkimen voi toki korjata itsekin ja halvalla. Pidä auto paikallaan käsijarrun avulla ja käynnistä se. Laita vitosvaihde päälle ja ala luistattamaan kytkintä siten, että käryä alkaa tulla. Nyt kytkinlevy on lämmennyt sen verran, että on aika nostaa konepelti ylös ja kaataa sokerikolaa suoraa kytkinkopan tuuletus reijistä kytkilevylle. Sokerimassa tarttuu kytkinlevyyn ja se on pitävä ja kuin uusi!

      • niksiniksi

        Hyvä kikka! Korjasin itse rutisevat vaihteet siten, että laitoin vaihdelaatikon öljy sekaan hienoa sokeria 2 kiloa. Eipä rutise vaihtee enään. Jos auto savuttaa niin moottoriöljyn sekaan laitetaan kilo siirappia ja puoli pulloa ketsuppia, niin ei enää savuta!


      • mekaanikko*****
        niksiniksi kirjoitti:

        Hyvä kikka! Korjasin itse rutisevat vaihteet siten, että laitoin vaihdelaatikon öljy sekaan hienoa sokeria 2 kiloa. Eipä rutise vaihtee enään. Jos auto savuttaa niin moottoriöljyn sekaan laitetaan kilo siirappia ja puoli pulloa ketsuppia, niin ei enää savuta!

        Tuossa kytkin rempassa pitää muistaa, että kytkinlevy pitää olla todella kuuma, ennenkuin sokeri limua kaadetaan kytkinlevyille. Eli kunnon luistatus vähintään kolme minuuttia, auton seistessä pakoillaan. Auto pysyy parhaiten paikoillaan, kun kytkee vitosvaihteen päälle ja luistattaa siten. Sitten vain sokerikolaa kytkimelle ja a´vot levy on kuin uusi!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe