http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2229061
Aloittelijat, varokaa Googlea!
13
931
Vastaukset
- ertghehteht
Tuosta jäi vielä mainitsematta, että evästeitä ei tarvita selaimen/käyttäjän tunnistamiseen. Siihen riittää selaimen lähettämät tunnistetiedot.
- olisi parempi
hakukone, heitäppä vinkkiä?
- MISSÄHÄN MIELESSÄ ?
M-Kar kirjoitti:
No Bing on jossain jutuissa hyvä.
Eiköpä tuo liene Gatesin Billin vastine Googlen selaimelle.
- 12
Mitä sitten! G tietää, että tästä IP:stä on menty jollekin sivulle, jollain selaimella, käytetty jtn käyttistä, jonkin kielistä jne. Dynaaminen IP, joka sekin on ISP:n poolista, vaihtuu silloin tällöin ja jos et vanhaa keksiä käytä, taas on uusi kone G:lle. Kohdistakoon mainokset rauhassa verkkokäyttäytymiseni mukaan, en mainoksia koneelleni muutenkaan ota. Turhaa hysteriaa, yksityisyydestään voi omin keinoin pitää huolta.
- huomautushox
Suomen internetliikenne kulkee Ruotsin kautta, eli siellä voidaan tarkistaa Suomen nettiliikenne
- 12
Kyllä Suomellakin on ihan ikioma vakoilukeskus Jyväskylän Kanavuoressa.
- Ja myös
12 kirjoitti:
Kyllä Suomellakin on ihan ikioma vakoilukeskus Jyväskylän Kanavuoressa.
Riihimäellä.
- Lisää kastiketta?
että Hyppösen tähtäin ei ole seuraavaksi olla töissä Googlella.
Seinä nousi pystyyn just.
No, eiköhän sillä miehellä ole muutenkin töitä yllinkyllin. - vakoiltavapolle
Just joo tosiaan - vai että vielä ameriikkalaisen terroristijahdin kouriin tässä joutuisi. Siinähän olisikin terroristijahtaajalla miettimistä, kun saavat tilastot, joiden mukaan olen käynyt retkeilysivustolla, remonttifoorumilla, tilannut nelly.comista vaatteita, hakenut piilolinssien tilauspaikkaa, etsinyt paikkakuntani lähintä geokätköä, kuvaa siitä miltä rhododendron näyttää tai robin hoodin sunnuntai-aukioloaikoja. Vapise ameriikka!!
Vakoilkaa nyt ihan perhanasti, mutta helpompaa olisi jos lähettäisin vaikka tuon kirjanmerkkilistani suoraan, niin säästyy muutama liuska tulostetta ja vaivaakin. osa Googlen vakoilua on nettiselain Chrome. Jos jonkun nyt on pakko, niin voi hakea MikroPC-lehden puhdistaman version nimeltään Kromi
varmaan tätä on myös se että gmail'issa ei voi viestejä poistaa, ainoastaan siirtää roskakoriin- Kannattaa käyttää!
Firefoxiin saa kätevän pikku lisäosan nimeltään Ghostery : sillä voi
blokata pois kaikki Googlen applicationsit sekä muut
seurantaohjelmat. Muitakin lisukkeita saa (esim GA , TMN)
tämän ongelman hoitamiseen. IE:stä en tiedä onko siihen
saatavilla tällaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309