Hei! Jos paikalla sattuu olemaan yhtään viittomakielentulkiksi opiskelevia tai jo opiskelleita ihmisiä, niin olisin hyvin kiitollinen, jos voisitte vähän valaista minua siitä, millaista viittomakielentulkiksi opiskelu oikeastaan on? Millaisia taitoja vaaditaan, minkälaisia kursseja on, opetellaanko mitenkä paljon viittomia jne. Kaikki tieto tarpeen. Kiitos hirveästi!
Viittomakielentulkki
Åska
4340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ystäväni on viittomakielen tulkki. Opinnoista en osaa paljoa sanoa, muuta kun että viittomia luonnollisesti opiskeltiin paljon. Toki myös muita opintoja kuului koulutukseen. Työpaikkoja on tarjolla todella vähän, ja suurin osa työskenteleekin freelancerina. Vaikka työpaikankin saisi, ei tulot kuitenkaan ole säännölliset eikä päätähuimaavat. Työ vaatii hyviä sosiaalisia taitoja, koska tulet työskentelemään hyvin erilaisten ihmisten parissa. Työ sisältää paljon reissaamista paikasta toiseen. Ystäväni on kuitenkin pitänyt työstään eikä katunut valintaansa.
Hei, aloitan itse viittomakielen tulkiksi opiskelun tulevana syksynä. Minuakin kiinnosti opiskelujen sisältö ja yritikin etsiä netistä hieman lisätietoa opiskelusta. Yllätys yllätys, Humakin sivuille on ilmestynyt opinto-opas 2010-2011 ja siinä kerrotaan tarkemmin opiskelusta ja kursseista. Suosittelen oppaan lukemista, sillä itse ainakin sain vastauksen moniin minua askarruttaviin kysymyksiin : )
Hei! Olen opiskellut nyt vuoden viittomakielentulkiksi Kuopiossa ja todella mukavaa on ollut. Opiskelimme ensimmäisen vuoden ajan todella paljon viittomakieltä ja suomen kieltä, mutta nyt meillä on alkanut jo kääntämisen kurssi. Nopealla tempolla siis edetään, joten opiskelu vaatii orientoitumista. Mutta niin kyllä mikä tahansa opiskelu vaatii :)
Nykyään tulkkien työllistyminen on muuttunut tulkkipalvelun siirryttyä KELAlle, joten ehdottomasti kannattavammaksi muuttui tulkinkin työ :) Enää ei tarvitse itse hoitaa kuin itsensä valmiiseen yritykseen tai perustaa oma, freelance-toiminta on siis takanapäin.
Vuoden viittomakieltä opiskelleena voin lämpimästi suositella alaa, jos vielä mietit, kannattaako tämä :) Tosin haku on jo ohi, mutta avoimen AMK:n kautta voi opiskella Helsingissä vuoden päivät muun ryhmän mukana opintopolkuopintoja 60 op edestä. Itse olen tuon samaisen polun käynyt läpi ja kyllä siitä selviää, vaikka taloudellisesti se onkin hieman tiukkaa.
..niin, ja opiskelun aloittamiseen ei tarvita aikaisempaa kokemusta viittomakielestä, vaikka siitä onkin hyötyä kyllä :) Moni opiskelijoista ei ole koskaan aikaisemmin osannut viittoa edes sormiaakkosia. Kyse on enemmänkin siitä, oletko sopiva tulkiksi. Kielitaito tulee kyllä opiskelun mukana, kaikki aloitetaan aivan alkeista, ja edetään hitaimman mukaan :)