Terve, mikä voisi olla vikana kun D4D savuttaa aika tanakasti kun painaa kaasun kunnolla pohjaan? Koneella on ajettu 300 000 ja vuosimalli on 2001.
Savuttaa D4D
11
8617
Vastaukset
- EGR
Egr...
- ile D-4D
intercooler tukossa päältä ja sisältä. Alkuperäinen sijaitsee huonossa paikassa, eli siellä kurakylvyssä.
- grtbger
Terve, miten moinen putsataan?
- ile D4-D
grtbger kirjoitti:
Terve, miten moinen putsataan?
Tuo oli omakohtainen arvaus. Olen nimittäin huomannut jo useampana kesänä, että kesähelteillä tehot tippuu ja savutus lisääntyy. No nyt kun suihkuttelin coolerin kennoa, niin huomasin, että eihän se edes kuumu, eli todennäköisesti myös sisältä tukossa. Tarkoitus on rakentaa keulalle kokonaan uusi cooleri 180x550 kiinankennosta, mutta menipähän tämäkin kesä vielä ohi. Talvellahan on vaan parempi kun cooleri on tukossa.
Kokemusta putsauksesta ei ole, mutta eiköhän kura lähde kunnon pesuaineella ja kohtalaisella painesuihkulla ja sisältä jollain teknisellä liuottimella, vaikka dieselöljyllä. Toki osa irti sieltä hankalasta paikasta. Veikkaan, että homma ei kuitenkaan onnistu. Sen verran haperoa kenno on.
Kyllä EGR:kin pitää puhdistuttaa, mutta se ei selitä tätä hellesavutusta.
Mutta hae googlella kuvia ja juttuja aiheesta ja ajele toistaiseksi rasittamatta konetta liikaa.
- mikki66
terve oletko saanut savutuksen loppumaan itsellä sama vika ajettu 310t
- Toyotech:)
Egr venttiili, irti ja puhdistus, 3 uutta tiivistettä , ja toimii !
- mikki66
egr venttiili putsattu ,mutta suurin syy savutukseen oli varmaan huohotinputki tukossa
- 00111
Ei välttämättä muuta vikaa kuin ikä, josta johtuu karstoittuminen, ehkä venttiilivarrren tiivisteet myös kuluneet, vaihto ei kallista, ensin kannattaisi kuitenkin kokeilla puhdistus satsia polttoaineen seassa.
- Leppivaari
Venttilit täysi karstee pikee varmaan lähi asfalttifirmasta joka tuprutellut kesän piki
savua piha aivan mustana tosin autoki mennyt. AVENSIKSAK. - Kansivääntynyt
No saattaahän se olla mikä tahansa säätö- tai puhdistusjuttu mutta jos savu on vaaleaa niin kannattajan se tarkistaa ettei kysymyksessä ole D4D:n tyyppivika. Kansi taipuu ja jengat ei kestä kiristämistä => moottori on valmis. 300 t ei ole ollenkaan kaan huono saavutus tuolla koneella.
- Anonyymi
mun avensi sauvataa ei mustaa vaan sini harmaata kun vejätää ei kun tyhjä käynillä käykiva ois tietää ajettu joku 360
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453713
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai723235Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303015Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632781En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142557- 252309
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?41830Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141728Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231647- 151376