Savuttaa D4D

wecfwedfwe

Terve, mikä voisi olla vikana kun D4D savuttaa aika tanakasti kun painaa kaasun kunnolla pohjaan? Koneella on ajettu 300 000 ja vuosimalli on 2001.

11

7362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EGR

      Egr...

    • ile D-4D

      intercooler tukossa päältä ja sisältä. Alkuperäinen sijaitsee huonossa paikassa, eli siellä kurakylvyssä.

      • grtbger

        Terve, miten moinen putsataan?


      • ile D4-D
        grtbger kirjoitti:

        Terve, miten moinen putsataan?

        Tuo oli omakohtainen arvaus. Olen nimittäin huomannut jo useampana kesänä, että kesähelteillä tehot tippuu ja savutus lisääntyy. No nyt kun suihkuttelin coolerin kennoa, niin huomasin, että eihän se edes kuumu, eli todennäköisesti myös sisältä tukossa. Tarkoitus on rakentaa keulalle kokonaan uusi cooleri 180x550 kiinankennosta, mutta menipähän tämäkin kesä vielä ohi. Talvellahan on vaan parempi kun cooleri on tukossa.

        Kokemusta putsauksesta ei ole, mutta eiköhän kura lähde kunnon pesuaineella ja kohtalaisella painesuihkulla ja sisältä jollain teknisellä liuottimella, vaikka dieselöljyllä. Toki osa irti sieltä hankalasta paikasta. Veikkaan, että homma ei kuitenkaan onnistu. Sen verran haperoa kenno on.

        Kyllä EGR:kin pitää puhdistuttaa, mutta se ei selitä tätä hellesavutusta.

        Mutta hae googlella kuvia ja juttuja aiheesta ja ajele toistaiseksi rasittamatta konetta liikaa.


    • mikki66

      terve oletko saanut savutuksen loppumaan itsellä sama vika ajettu 310t

    • Toyotech:)

      Egr venttiili, irti ja puhdistus, 3 uutta tiivistettä , ja toimii !

      • mikki66

        egr venttiili putsattu ,mutta suurin syy savutukseen oli varmaan huohotinputki tukossa


    • 00111

      Ei välttämättä muuta vikaa kuin ikä, josta johtuu karstoittuminen, ehkä venttiilivarrren tiivisteet myös kuluneet, vaihto ei kallista, ensin kannattaisi kuitenkin kokeilla puhdistus satsia polttoaineen seassa.

    • Leppivaari

      Venttilit täysi karstee pikee varmaan lähi asfalttifirmasta joka tuprutellut kesän piki
      savua piha aivan mustana tosin autoki mennyt. AVENSIKSAK.

    • Kansivääntynyt

      No saattaahän se olla mikä tahansa säätö- tai puhdistusjuttu mutta jos savu on vaaleaa niin kannattajan se tarkistaa ettei kysymyksessä ole D4D:n tyyppivika. Kansi taipuu ja jengat ei kestä kiristämistä => moottori on valmis. 300 t ei ole ollenkaan kaan huono saavutus tuolla koneella.

    • Anonyymi

      mun avensi sauvataa ei mustaa vaan sini harmaata kun vejätää ei kun tyhjä käynillä käykiva ois tietää ajettu joku 360

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      350
      8878
    2. 1 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!

      Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit
      Pitkäveto
      1
      2581
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      69
      2358
    4. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      179
      1955
    5. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1542
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1401
    7. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1347
    8. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      184
      1328
    9. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      60
      1310
    10. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      42
      1227
    Aihe