Mitä mieltä raati on tästä suomalaisten harrastamasta lippusulkeisista. Aamulla ylös illalla alas..
Kun katselee tuolla muualla lippukulttuuria niin kansallisuuslippu on veneen perässä aina kun vene on miehitetty on sitten yö tai päivä, ollaan sitten satamassa tai merellä. Kyllä satamassakin on mukava katsella mistä kaukaa veneet ovat tulleet kun liput liehuu ympäri vuorokauden. Ei kauppalaivatkaan riisu kansallisuuslippujaan satamassa. Mistä tälläinen kellonaikoihin perustuva lipputyöskentely on mahtanut tulla meille. Suomen lakihan ei kiellä liputtamasta satamassakaan.
Kun katselee tuolla muualla lippukulttuuria niin kansallisuuslippu on veneen perässä aina kun vene on miehitetty on sitten yö tai päivä, ollaan sitten satamassa tai merellä. Kyllä satamassakin on mukava katsella mistä kaukaa veneet ovat tulleet kun liput liehuu ympäri vuorokauden. Ei kauppalaivatkaan riisu kansallisuuslippujaan satamassa. Mistä tälläinen kellonaikoihin perustuva lipputyöskentely on mahtanut tulla meille. Suomen lakihan ei kiellä liputtamasta satamassakaan.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mulla on vaan seuran viiri 24h ja koko kesän. En jaksa lippua hankkia koska se olisi vain tiellä ja hyöty olematon. Lisänä sitten vielä mahdolliset nostelut ja laskut.
Hieno ratkaisu, siirryn samaan
Sen jotenkin vielä ymmärtää, että jokainen laskee lipun yöksi. Niinhän menetellään Suomenlipun kanssa myös kuivalla maalla pl. juhannus.
Ihmetyksellä seurasin tuossa taannoin eräässä retkisatamassa tapahtunutta episodia:
Paikalla oli n. viiden purjeveneen eskaderi ja veneissä käytetty kieli oli tuo toinen kotimainen. Samalla kun kello löi 21 törähti yhden veneen kannella trumpetti soimaan. Kipparilakki päinen äijä aikansa siihen puhalteli samalla kuin muissa veneissä äijät seisoi asennossa peräkannella lippu ojennettuna. Trumpetti soolon loputtua liput sitten laskettiin ja trumpetti kaveri tarjoili kaikille snapsit.
Sama toistui muutamia päiviä myöhemmin kun olimme jälleen samassa satamassa eskaderin kanssa.
Ei se vain Suomea koske. Esimerkiksi Ruotsin Sandhamnissa ammutaan pistoolilla illalla klo.21.00 ja liput alas. Yllätys on se aamulla klo.9.00 tuleva laukaus, joka herättää lipun nostoon. Tätä ja klo. 6.30 voisi lisätä Suomen jokaiseen vierasvenesatamaan. Kellonaikaan liittyvä työskentely on sopimus, mutta syksyllä liput pitää laskea jo ennen 21.00 sen mukaan kuinka aurinko almanakan mukaan laskee.
, eikä tule muutoin kun jos menen ulkomaille. laivalla tuli aikanaan revittyä rättejä ihan tarpeeksi. Toisaalta mitä väliä jos ihmiset säätää lippujen kanssa. Rituaalit tuovat lisäarvoa, toisille. Joku vetää viina, toinen naapurinveneen emäntää, mitä ropleemaa kannattaa ottaa toisten lippurituaaleista?
muuta ropleemaa olekaan, mutta kun ne lippupellet ovat juuri niitä, jotka ovat alvariinsa puuttumassa toisten tekemisiin. Milloin mistäkin joutavuudesta.
Meikän veneessä liehuu Rebel-lippu toukokuusta syyskuuhun 24/7. Meikä katos kun osaa ottaa sen ryypyn ilman mitään sen kummoisempaa seremoniaa. Ensi kesäksi taidan nykäistä tilalle Karhu-lipun.
Porin Karhu lippu on toiseksi komein Karjala lipun jälkeen.
Sellainen rituaali, joka ei häiritse minua, vähän niin kuin liputtaminen maallakin. Itse silloin kun minulla oli lipullinen vene koitin muistaa ottaa lipun illalla pois, mutta ei se suuresti kalvanut jos sen paikalleen unohdin.
Se on vähän niinkuin farkkujen käyttö hautajaisissa. Toiset paheksuu sitä suuresti, vaikka oikeasti asialla ei ole mitään väliä.
...tyylillään. Mua ei häiritse muiden lippusulkeiset, tehkööt muut niin kuin huvittaa.
Itse pidän lipun paikallaan aina, kun vene on jossain muualla kuin kotisatamassaan. Toisaalta päiväretkille en edes laita koko lippua välttämättä, pitkillä reissuilla se taas on siinä siis ympäri vuorokauden.
Ihmisissä on tämä joukko, joka haluaa lopettaa kaikkien yleisten tapojen, määräysten ja jopa lakien noudattamisen. Ne tuntuvat heistä hölmöiltä ja vaivalloisilta, jonka takia niiden ei katsota koskevan itseä. Todellinen individualisti ei piittaa siitä, mitä toiset hänestä sitten ajattelevat. He vain tulevat onnellisiksi saamastaan huomiosta.
En näe siinä mitään vaivaa, että nostan lipun aamulla kun olen kömpinyt ylös. Koitan ottaa lipun alas ajallaan, mutta joskus se unohtuu pidemmäksi aikaa. En ota siitä stressiä.
Eihän tuo lippu minullekkaan aiheuta harmia, mutten kuin...
Olet jo nukkumassa kun veneen keulaan koputetaan "ota lippu alas" kehoitus.
Vastaan "laitoksen johtajana olen päättänyt liputtaa koko yön (asetus suomen lipsta pykälä 4)"
Avauksessa olin lähinnä sitä mieltä että olisi hienoa jos kansallisuusliput olisivat ylhäällä myös illalla satamissa.
Mainitsemassasi asetuksessa puhutaan valtion virastoista ja -laitoksista ja näiden johtajista sekä tähän vaaditaan joku paikallinen syy. Veneesi ei kai ole valtion virasto? Ja jos satamassa muut noudattavat Suomen lakia niin mitään paikallista syytä liputtaa kai ei ole? Jos haluaa rikkoa Suomen oikeuskäytäntöä niin sitä ei tarvitse perustella lainsäädännöllä, voi olla ihan reilusti lainrikkoja.
Kerropas nyt sitten, että mitä lakia rikon, kun pidän huviveneeni perässä lippua ympäri vuorokauden? Taitavat nuo siljat ja viikkarit sitten rikkoa ihan sitä samaa lakia...
Kuten tuossa edellä totesin, pidän lippua aina kun olen jossain muualla kuin kotisatamassani. Muualla maailmassa tämä on myös yleinen käytäntö.
Mitään muuta liputusohjetta en laista enkä asetuksesta löydä. Nuo ajat ja päivät onkin nimenomaan annettu valtion laitoksille. Yksityistä kansalasisa koskevaa määräystä ei ole missään muualla kuin vanhoollisissa veneilyseuroissa. Tosin tuo perinne lipun piilottamiseksi yöllä perustuu jo vuosituhansien taakse. Lippu vietiin pimeänajaksi piiloon, ettei vihollinen päässyt sitä ryöstämään vartijoiden mahdollisesti nukkuessa.
mielestäsi yksityinen kansalainen rikkoo, jos
-ei laske lippua klo 21.00 tai auringon laskiessa
-ei käytä sitä
-nostaa jonakin muuna aikana?
Vastaukseksi odotan täsmällistä viittausta lakiin tai asetukseen.
5 pisteen vihje: se sinunkin mainitsemasi asetus koskee vain ja ainoastaan valtion virastoja ja laitoksia. Se ei millään tavoin sido tai koske yksityistä kansalaista. (Vähän samanlainen juttu kuin aikanaan sammuttimen kanssa: sakotuksessa vedottiin säädökseen, joka ei koskenut muita kuin sammuttimia huoltavia liikkeitä...)
En ollut tiennytkään tuota selitystä lipunlaskemiselle yöksi; kuulostaa jokseenkin uskottavalta.
Samalla tämäkin on hyvä esimerkki siitä, miten typerää on noudattaa jotain perinnetapaa vain siksi, että se on tapa, pelkkänä sisällöttömänä rutiinina.
Vihje ei ole aivan oikein muotoiltu. Virastot velvoitetaan asetuksen ensimmäisellä pykälällä liputtamaan tiettyinä päivinä. Kansalaisia velvoite ei koske. Kolmas pykälä suo virastoille mahdollisuuden liputtaa muinakin aikoina kuin asetuksessa mainittuina. Kansalainen saa halutessaan liputtaa vaikka joka päivä. Asetusta on kuintenkin tulkittava siten, että liputusajat koskevat sekä kansalaisia että valtion virasatoja ( joista voidaa erityisestä syystä poiketa). Tosin sanktiota tästä ei ole määrätty, ellei tämä ole lipun epäkunnioittavaa käyttämistä.
Mistä olet saanut päähäsi tuon "asetusta on kuitenkin tulkittava..." -jutun? Esitäpä oitis pätevä lähde tuollaiselle väitteelle. Lähteeksi ei kelpaa mikään Suomalaisuuden liitto tai muu vastaava, vaan pitää löytyä oikeustapauksia tai erittäin oppineen lakimiehen lausuma. (Ei tosin tule löytymään.)
Itse asiassa kumositkin oman väitteesi tuolla "sanktiota ei ole määrätty" myönnöllä. Laki, jonka rikkomisesta ei ole sanktiota, ei ole kansalaista tosiasiallisesti velvoittava. Mutta tässä tapauksessa ei kyllä ole olemassa edes sitä "sanktiotonta lakia", koska tuo asetus ei millään tavalla koske tavallisia kansalaisia.
Edes se lippulain kohta "epäkunnioittavasta käytöstä" ei tähän sovellu.
Johtoa voit etsiä esimerkiksi sisäministeriön ohjeista liputuksesta. Oikeuslaitoshan siten lopulta ratkaisisi, kenen tulkinta vastasi lain kirjainta ja kenen ei. Epäkunniuoittava käyttö on tuomioistuimen määritettävissä. Lainvalmisteluasikirjoista tuskin löytyy apua tulkintaan. Ja tapauksia ei näin triviaalista asiasta ole.
Muu kummentoiti saa arvelemaan sinun olevan kuuluisan poliitikon alter ego.
Eipä tämä maailmaa mullista. Kukin liputtakoon tai olkoon liuputtamatta oman normistonsa mukaisesti.
Onkohan keskustelijoilta unohtunut kokonaan aluksen perälipun todellinen tarkoitus? Se kun on ainoastaan käytännöllinen: Osoittaa aluksen kotimaa. Ja siihen se ei pysty, jos se on laskettuna. Ja siksi itselläni on perälippu aina paikallaan kotisataman ulkopuolellla, ympäri vuorokauuden.
Tietysti sellaiset veneilijät, jotka ei juuri koskaan käy suomen aluevesirajan ulkopuolella kehittävät erilaisia seremonioita tuon lipun ympärille, mutta ne on ihan omia sovelluksia ne.
On ihan turhaa hakea maissa käytettävästä lippukultuurista ja -säännöistä vertailukohtaa tai vinkkiä siihen, miten aluksen liputus tulisi hoitaa. Aika kauas silloin mennään siitä alkuperäisestä aluksen liputuskäytännöstä...
ohje on tyypillinen esimerkki sen viraston toiminnasta: lainvastainen ja valheellinen. Täsmälleen rinnasteinen taannoiseen sammutinkeskusteluun.
Sinänsä se kai on tavallaan ymmärrettävää: Sisäministeriöhän on poliisiministeriö, siis lähtökohtaisesti ja luontojaan "kuri ja järjestys" -porukkaa. Eräs f-alkuinen sana sopisi yllättävänkin hyvin jokseenkin maasta riippumatta heikäläisiin. Edustavat sitä "kaikki, mikä ei ole erikseen ja nimenomaisesti sallittua, on kiellettyä" ajattelua.
Olen samaa mieltä. Perälipun tarkoitus on ilmoittaa aluksen kansallisuus. Käytäntö sovellettakoon paikallisten olosuhteiden mukaisesti.
Koska en veneile kaukomailla, käytän seuran lippua perälippuna; ylpeänä ja kiitollisena seuran hyvästä ja pyytettömästä työstä veneilyn hyväksi. Ja lasken lipun yhdeksältä - enkä kaiva nenää ruokapöydässä ;)
Eikö ole hienoa kun lippu nostetaan kaikissa veneissä kello kahdeksan ja lasketaan kello 21 (tai joskus aikaisemmin). Parhaimmillaan kymmenet suomen liput nousevat tai laskevat yhtä aikaa. Parhaimmissa tapauksissa joku soittaa trumpetilla tai viululla jonkun tilanteeseen sopivan kappaleen lipunlaskun merkiksi.
Moinen klo 21.00 lipunlasku fanfaareineen muistuttaa meitä sotilasvallan diktatuurista. Jotkuthan meistä edelleen elää militarismin ihanteessa. Nykyisin se on jalostunut yksituumaiseksi suomalaisuudeksi, jota maassamme toteutetaan mitä merkillisimmissä paikoissa. "Jos et ole puolellamme olet meitä vastaan" -henki elää purjehtijoidenkin joukossa voimakkaana. Huonolle itsetunnolle toki tekee mannaa samaistua "perinteisiin arvoihin" miettimättä mitä itsestään menettää alistuessaan joukon tapoihin.
Liputtakaa jos haluatte mutta älkää tehkö siitä elämää suurempaa asiaa älkääkä turhia johtopäätöksiä liputta liikkujista tms.
Itse käytän lipua liikkuessani siellä missä veneen lipusta viranomaisen täytyy veneen kansallisuus tunnistaa. Lippu lasketaan ja nostetaan tarpeen mukaan lakia noudattaen.
En tiedä mitä kirjoittaja yrittää sanoa, mutta ihme juttua se on.... "sotilasvallan diktatuurista"? Siis minkä maan? :D
"militarismin ihanne = yksituumainen suomalaisuus" :D
"menettää alistuessaan joukon tapoihin" :D
Missä pullossa oikein elät? Kannattaa lopettaa se Seiskan lukeminen ja lukea vaikka Aku Ankkaa, siinäkin on järkevämpää asiaa.......
on melko lailla mihinkään johtamatonta. Kumpikin puoli on tietyllä tavalla oikeassa:
a) ne, jotka kannattavat perinnettä, ovat ainakin suurinpiirtein oikeassa siinä, että heidän menettelylleen löytyy vanhaa esikuvaa ja
b) ne, jotka viis veisaavat, ovat aivan yhtä lailla oikeassa sanoessaan, että laki ei vaadi eikä heitä kiinnosta moinen perinne. Ei tarvitsekaan kiinnostaa.
Historiallinen tausta jutulle, samoin kuin useimmille ellei kaikille muille näille veneilyn tyhjiksi ja sisällyksettömiksi tavoiksi jääneille perinteille on tosiaan militääripuolella. Joten sekin argumentti oli ihan pätevä. Ne todelliset merenkulkijat, kauppalaivastojen miehet ja kalastajat, eivät noista ole koskaan piitanneet.
Todennäköisesti tämä kina kuitenkin kokee vuosien myötä luonnollisen poistuman. Veneilymaailma on muuttunut peruuttamattomasti ja seuratraditionalistien ote heikkenee. Osin siksi, että veneilyllä, edes purjeveneilyllä, ei enää ole sitä eliittiharrastuksen asemaa, bättre folk-statusta, joka sillä joskus ainakin pursiseuraväen mielestä oli. Ja myös siksi, että yhä kasvava määrä veneilijöistä, myös matkaveneilyssä, on seurojen ulkopuolella, toisaalta tas seuraporukat eivät enää ole niin sisäsiittoisia kuin ennen vaan valtaosa liittyy vasta aikuisina.