Minua on jäänyt Ketipinoriin liittyen vaivaamaan eräs asia. Käytin pienellä annoksella Ketipinoria (25mg -> 50mg) kesäkuun lopulta lähtien reilun kuukauden ajan. Se määrättiin minulle unettomuuteen ja ahdistusoireisiin. Otin lääkkeen pelkästään iltaisin ennen nukkumaan menoa. Minulla on diagnosoitu ahdistuneisuushäiriö.
Jo muutaman päivän Ketipinoria käytettyäni aloin jotenkin epämääräisesti kokea, että minua vainotaan. Olen aina ollut herkkä ajattelemaan ja pohtimaan sitä, mitä muut minusta mahdollisesti ajattelevat, mutta tämä oli jotain uutta. En kuitenkaan ollut vainoharhainen siinä määrin, että olisin kuvitellut, että ajatukseni vainottuna olemisesta olisivat edottomasti totta, vaan itsekin epäilin asiaa. Myöskin ajattelin jatkuvasti, että kyseessä on harhakuvitelmat, jotka jollain tavoin liittyvät psyykenlääkkeen aloittamiseen.
Aloin omatoimisesti ajaa Ketipinoria alas pikkutabletteja puolittamalla. Kerroin lopettamisesta lääkärille vasta kuukauden kuluttua seuraavalla käynnillä (harhaluuloista en halunnut kertoa hänelle). Harhaluulot vähenivät ja loppuivat Ketipinorin lopetettuani.
Onko siis todella niin, että Ketipinor pienellä annoksella aiheuttaa terveelle (tai luonteeltaan herkälle ja epäluuloisuuteen taipuvaiselle) psykoottisia harhaluuloja!? Onko muilla kokemuksia tällaisesta?
Jo muutaman päivän Ketipinoria käytettyäni aloin jotenkin epämääräisesti kokea, että minua vainotaan. Olen aina ollut herkkä ajattelemaan ja pohtimaan sitä, mitä muut minusta mahdollisesti ajattelevat, mutta tämä oli jotain uutta. En kuitenkaan ollut vainoharhainen siinä määrin, että olisin kuvitellut, että ajatukseni vainottuna olemisesta olisivat edottomasti totta, vaan itsekin epäilin asiaa. Myöskin ajattelin jatkuvasti, että kyseessä on harhakuvitelmat, jotka jollain tavoin liittyvät psyykenlääkkeen aloittamiseen.
Aloin omatoimisesti ajaa Ketipinoria alas pikkutabletteja puolittamalla. Kerroin lopettamisesta lääkärille vasta kuukauden kuluttua seuraavalla käynnillä (harhaluuloista en halunnut kertoa hänelle). Harhaluulot vähenivät ja loppuivat Ketipinorin lopetettuani.
Onko siis todella niin, että Ketipinor pienellä annoksella aiheuttaa terveelle (tai luonteeltaan herkälle ja epäluuloisuuteen taipuvaiselle) psykoottisia harhaluuloja!? Onko muilla kokemuksia tällaisesta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
todellakaan aiheuta!
saman asian takia Ketipinorin. En milloinkaan ole ollut luulotautinen enkä harhainen. Tuli epäluuloa tuon lääkkeen aikana. Lopetin lääkkeen ja luulot katosivat ynnä harha-ajatukset. Nyt on jälleen normaali olo.
Voi tehdä. Itselläni myös vastaava lääke teki hulluksi. Ssri-vaisinkin aiheuttaa harhoja,mutta kyllä ne muutkin mitkä aivotoimintaa sotkee voi tehdä mitä tahansa.
http://riikkasoyring.blogit.uusisuomi.fi/2010/07/23/masentavat-masennuslaakkeet/
Otsikosta huolimatta siellä tulee ilmi SSRI-lääkityksestäkin.
on ADD, kun et osaa lukea tekstiä loppuun asti. Kuulut neurologian pakkohoitoon, diagnoosi ADD.
Muista, ettet vastannut kirjoittajalle Söyringille, vaan aivan toiselle (mm. eri sukupuoli).