onko ammattikouluun jotain ikärajaa? Haluisin opiskella paruri-kampaajaksi, yksityiseen ei varaa ja aikuislinjoilta en oo löytäny kyseistä alaa. Täyttäisin just 25 ennen seuraavaa yhteishakua, alla on lukio ja hitsaajan osatutkinto. voinko siis hakea ammattikouluun?
aikuinen ammattikouluun?
8
4605
Vastaukset
- gkldfkdjfödööö
No voit hakea, mutta minusta nuorten yhteishakuun pitäisi olla oikeus vain nuorilla ja nillä, joilla ei ole mitään koulutusta alla. Sinä luultavasti tulet viemään joltain kouluttamattomalta nuorelta opiskelupaikan. :(
- Aikuinen ammattikoul
Itse olen pian 30-vuotias ja opiskelen nuorisoasteella. En voinut enää työskennellä aikaisemmassa ammatissani terveydellisistä syistä ja löysin nuorisopuolelta mieleisen ammatin. En pode yhtään huonoa omatuntoa siitä, että hain "nuorten" yhteyshaussa. Sitä paitsi nuoretkin voivat hakea aikuiskoulutukseen. Eivätkös he yhtä lailla vie iltakouluista työssäkäyvien aikusten paikkoja?
Opiskelen itseäni lähes puolta nuorempien kanssa ja hyvin on tultu toimeen. Eli kysyjälle tiedoksi, ettei ikäeroa kannata pelätä. Hae ihmeessä, jos olet löytänyt oman alasi! Elämässä on tärkeää tehdä itseä kiinnostavia asioita ja uudelleen kouluttautuminen on loistava mahdollisuus. - ljsljdsdfldkfgöööö
Aikuinen ammattikoul kirjoitti:
Itse olen pian 30-vuotias ja opiskelen nuorisoasteella. En voinut enää työskennellä aikaisemmassa ammatissani terveydellisistä syistä ja löysin nuorisopuolelta mieleisen ammatin. En pode yhtään huonoa omatuntoa siitä, että hain "nuorten" yhteyshaussa. Sitä paitsi nuoretkin voivat hakea aikuiskoulutukseen. Eivätkös he yhtä lailla vie iltakouluista työssäkäyvien aikusten paikkoja?
Opiskelen itseäni lähes puolta nuorempien kanssa ja hyvin on tultu toimeen. Eli kysyjälle tiedoksi, ettei ikäeroa kannata pelätä. Hae ihmeessä, jos olet löytänyt oman alasi! Elämässä on tärkeää tehdä itseä kiinnostavia asioita ja uudelleen kouluttautuminen on loistava mahdollisuus.Varmasti hyvin pieni osa on samassa asemassa kuin sinä, parahin "Aikuinen" ammattikoul. Moni luultavasti sen sijaan ottaa selvää hakemansa alan terveysvaikutuksista, ettei sitten tule mitään epämiellyttäviä yllätyksiä. Nuoret luultavasti vievät teidän yläarvoisten aikuisten aikuiskoulutuspaikat koska vanhukset tunkevat itsensä ensisijaisesti nuorille tarkoitettuun yhteishakuun. Tästä seuraa nuorten kohdalla vakavaa syrjäytymistä ja nuorisotyöttömyyttä - luultavasti he tulevat olemaan sitten kolmekymppisinä ilman koulutusta ja joutuvat hakemaan itsekin jatkuvasti nuorten yhteishaussa. Noidankehä on valmis. Mitään vastaavaa ei tietenkään tapahtuisi, jos nuorten yhteishaku olisi tarkoitettu oikeasti nuorille (15-25v) ja aikuiskoulutus aikuisille (25v ja ylöspäin). Toivossa on hyvä elää.
- DI_1999
ljsljdsdfldkfgöööö kirjoitti:
Varmasti hyvin pieni osa on samassa asemassa kuin sinä, parahin "Aikuinen" ammattikoul. Moni luultavasti sen sijaan ottaa selvää hakemansa alan terveysvaikutuksista, ettei sitten tule mitään epämiellyttäviä yllätyksiä. Nuoret luultavasti vievät teidän yläarvoisten aikuisten aikuiskoulutuspaikat koska vanhukset tunkevat itsensä ensisijaisesti nuorille tarkoitettuun yhteishakuun. Tästä seuraa nuorten kohdalla vakavaa syrjäytymistä ja nuorisotyöttömyyttä - luultavasti he tulevat olemaan sitten kolmekymppisinä ilman koulutusta ja joutuvat hakemaan itsekin jatkuvasti nuorten yhteishaussa. Noidankehä on valmis. Mitään vastaavaa ei tietenkään tapahtuisi, jos nuorten yhteishaku olisi tarkoitettu oikeasti nuorille (15-25v) ja aikuiskoulutus aikuisille (25v ja ylöspäin). Toivossa on hyvä elää.
Näin monen vuoden jälkeen, kun ammattikouluihin ei enää vuosiin ole tutkinnon suorittanut pystynyt hakemaan nuorille tarkoitettuihin ohjelmiin, voi todeta että nuorisotyöttömyyteen aikuisten ammattikouluopiskelumahdollisuuksien vesittäminen ei ole auttanut yhtikäs mitään. Sen sijaan ammattikoulut tuskailevat täyttämättä jäävien opiskelupaikkojen aiheuttamien ongelmien kanssa, ja aikuisten työttömyys ja syrjäytyminen jatkuvat, sillä erolla että ammattiin kouluttautumisesta on nyt tullut paljon vaikeampaa. Tilalle tulleet "aikuisten" koulutukset ovat yhtä tyhjän kanssa (isännöitsijää verkkokoulutuksena, vartijan apupojan ammattikoulutusta, ym..) ja niistä saatetaan periä yli neljänsadan koulutusmaksua, ilman mahdollisuutta opintotukeen. Nämä vanhatestamentillisen uuhenuhrausaatteen mukaiset ajatukset, hankaloitetaan toisen ryhmän elämää siinä toivossa, että toisen ryhmän elämä siitä sitten jotenkin paranisi, voisi tunkea sinne, mihin aurinko ei paista.
- opiskelija 9999999
Voit hakea. Ei ammattikouluihin ole ikärajaa, vaikka suurin osa varmasti tulijoista on suoraan peruskoulusta.
Itse olen aikuisikäinen ja menossa ammattikouluun. - Were
Olen ollut ammattikoulussa opiskelijana jossa minun luokallani oli ainoastaan 4 alaikäistä ja loput oli haarukalla 25 - 60 vuotiaita. Ja yhtä sekameteli-ikähaarukka soppaa oli muutkin tuon koulun luokat. Ja kyllä tiiän muitakin oppilaitoksia missä sellasia vähän alle tai päälle 30 vuotiaita opiskelee. Voi tietenkin olla että oppilaitos ottaa etunenässä näitä peruskoulusta tulleita mutta on sinullakin mahollisuus sisälle päästä.
- googlaa
Isommissa kaupungeissa löytyy aikuisille omat ammatilliset opinahjot. Esim. Tampereella TAKK, jossa voi aikuiset opiskella samoja asioita kuin amiksessa. Löytyisikö sieltä lähialueilta jotain vastaavaa?
- ilmanikärajaa
25-vuotias on vielä nuori! Kaikki 30-vuotiaatkaan eivät nykyään ole kaikin puolin aikuisia.
Toki on eroa 15-vuotiaalla ja 25-vuotiaalla, mutta jos molemmilta puuttuu ammattikoulutus, se on saatava molempien yhtäläisesti.
Ei ammattikouluun ole yläikärajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370