onko ammattikouluun jotain ikärajaa? Haluisin opiskella paruri-kampaajaksi, yksityiseen ei varaa ja aikuislinjoilta en oo löytäny kyseistä alaa. Täyttäisin just 25 ennen seuraavaa yhteishakua, alla on lukio ja hitsaajan osatutkinto. voinko siis hakea ammattikouluun?
aikuinen ammattikouluun?
alsjdfhalkjsdhf
84861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No voit hakea, mutta minusta nuorten yhteishakuun pitäisi olla oikeus vain nuorilla ja nillä, joilla ei ole mitään koulutusta alla. Sinä luultavasti tulet viemään joltain kouluttamattomalta nuorelta opiskelupaikan. :(
Itse olen pian 30-vuotias ja opiskelen nuorisoasteella. En voinut enää työskennellä aikaisemmassa ammatissani terveydellisistä syistä ja löysin nuorisopuolelta mieleisen ammatin. En pode yhtään huonoa omatuntoa siitä, että hain "nuorten" yhteyshaussa. Sitä paitsi nuoretkin voivat hakea aikuiskoulutukseen. Eivätkös he yhtä lailla vie iltakouluista työssäkäyvien aikusten paikkoja?
Opiskelen itseäni lähes puolta nuorempien kanssa ja hyvin on tultu toimeen. Eli kysyjälle tiedoksi, ettei ikäeroa kannata pelätä. Hae ihmeessä, jos olet löytänyt oman alasi! Elämässä on tärkeää tehdä itseä kiinnostavia asioita ja uudelleen kouluttautuminen on loistava mahdollisuus.
Varmasti hyvin pieni osa on samassa asemassa kuin sinä, parahin "Aikuinen" ammattikoul. Moni luultavasti sen sijaan ottaa selvää hakemansa alan terveysvaikutuksista, ettei sitten tule mitään epämiellyttäviä yllätyksiä. Nuoret luultavasti vievät teidän yläarvoisten aikuisten aikuiskoulutuspaikat koska vanhukset tunkevat itsensä ensisijaisesti nuorille tarkoitettuun yhteishakuun. Tästä seuraa nuorten kohdalla vakavaa syrjäytymistä ja nuorisotyöttömyyttä - luultavasti he tulevat olemaan sitten kolmekymppisinä ilman koulutusta ja joutuvat hakemaan itsekin jatkuvasti nuorten yhteishaussa. Noidankehä on valmis. Mitään vastaavaa ei tietenkään tapahtuisi, jos nuorten yhteishaku olisi tarkoitettu oikeasti nuorille (15-25v) ja aikuiskoulutus aikuisille (25v ja ylöspäin). Toivossa on hyvä elää.
Näin monen vuoden jälkeen, kun ammattikouluihin ei enää vuosiin ole tutkinnon suorittanut pystynyt hakemaan nuorille tarkoitettuihin ohjelmiin, voi todeta että nuorisotyöttömyyteen aikuisten ammattikouluopiskelumahdollisuuksien vesittäminen ei ole auttanut yhtikäs mitään. Sen sijaan ammattikoulut tuskailevat täyttämättä jäävien opiskelupaikkojen aiheuttamien ongelmien kanssa, ja aikuisten työttömyys ja syrjäytyminen jatkuvat, sillä erolla että ammattiin kouluttautumisesta on nyt tullut paljon vaikeampaa. Tilalle tulleet "aikuisten" koulutukset ovat yhtä tyhjän kanssa (isännöitsijää verkkokoulutuksena, vartijan apupojan ammattikoulutusta, ym..) ja niistä saatetaan periä yli neljänsadan koulutusmaksua, ilman mahdollisuutta opintotukeen. Nämä vanhatestamentillisen uuhenuhrausaatteen mukaiset ajatukset, hankaloitetaan toisen ryhmän elämää siinä toivossa, että toisen ryhmän elämä siitä sitten jotenkin paranisi, voisi tunkea sinne, mihin aurinko ei paista.
Voit hakea. Ei ammattikouluihin ole ikärajaa, vaikka suurin osa varmasti tulijoista on suoraan peruskoulusta.
Itse olen aikuisikäinen ja menossa ammattikouluun.
Olen ollut ammattikoulussa opiskelijana jossa minun luokallani oli ainoastaan 4 alaikäistä ja loput oli haarukalla 25 - 60 vuotiaita. Ja yhtä sekameteli-ikähaarukka soppaa oli muutkin tuon koulun luokat. Ja kyllä tiiän muitakin oppilaitoksia missä sellasia vähän alle tai päälle 30 vuotiaita opiskelee. Voi tietenkin olla että oppilaitos ottaa etunenässä näitä peruskoulusta tulleita mutta on sinullakin mahollisuus sisälle päästä.
Isommissa kaupungeissa löytyy aikuisille omat ammatilliset opinahjot. Esim. Tampereella TAKK, jossa voi aikuiset opiskella samoja asioita kuin amiksessa. Löytyisikö sieltä lähialueilta jotain vastaavaa?
25-vuotias on vielä nuori! Kaikki 30-vuotiaatkaan eivät nykyään ole kaikin puolin aikuisia.
Toki on eroa 15-vuotiaalla ja 25-vuotiaalla, mutta jos molemmilta puuttuu ammattikoulutus, se on saatava molempien yhtäläisesti.
Ei ammattikouluun ole yläikärajaa.