Heippa! Osaako kukaan kertoa miten saan roskakorini palautettua? Poistin sen vahingossa työpöydältä ja yritin kyllä etsiä sitä " roskakori" nimikkeellä, mutten löydä sitä. Mietin vain mihin kaikki poistetut tiedostoni menevät, jos roskakoria ei ole? Miten saan sen takaisin?
APUA, poistin roskakorin!
roskakorinkadottaja
5438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elektroniikassa yleensä ohankitaan uudet komponentit poistettujen tilalle.
pystytkö poistaan tiedostoja
Sitä ei ole oikeasti poistettu(tämä on vistan ominaisuus) siitä pisteitä microsoftille 10p ja papukaijamerkki.
klikkaa työpöydällä hiiren oikeanpuoleista nappia-> mukauta->muuta työpöydän kuvakkeit->ja ruksi roskakorin kohdalle.
itekkin joskus etin sitä pitkään, mutta löyty 5min penkomisen jälkee
Ilman sarvia ja hampaita sanon pari juttua:
Tämä on elektroniikkapalsta. Tietokonepalsta tuontyyppisille kysymyksille löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3983
Jos tarkkoja ollaan, et edes kertonut, että tietokoneesta on kyse, saati, että olisit kertonut käyttöjärjestelmäsi, mikä pitää tietää, jos aikoo auttaa. Sitten totean vielä, ettei otsikkoon kannata laittaa sanaa "apua" eikä sen johdannaisia, koska se vain herättää ärtymystä. Se meni kuitenkin hyvin, että laitoit otsikkoon jotain oleellista ongelmaan liittyen. Otsikko on hyvin tärkeä avun saanin kannalta, ja hyvä otsikko hyödyttää kaikkia, varsinkin kysyjää itseään.
Roskakoria kannattaa etsiä sen englanninkielisellä nimellä, "Recycler". XP:ssä Se on (piilotettu) kansio C:n juuressa. Klikkaa "oma tietokone" ---> "paikallinen levy (C:) ---> valitse ylärivistä työkalut, kansion asetukset. Välilehti "näytä". Laita valintapampula kohtaan "näytä piilotetut tiedostot ja kansiot". Samalla kannattaa valita, että "piilota tunnettujen tiedostotyyppien tunnisteet" -kohdassa EI ole valintaruksia!
Kannattaa muuten pohtia, mitä ideaa on säilyttää roskakorissa mitään, mikä on tärkeää! Ole hyvä.
Aika outoa pitää sitä työpöydällä, jos vahingossa huitaisit lattialle. Minä pidän pöydän alla, kätevämpi esim. ravistella tinaimuri sinne ja pätkityt komponentin langan pätkät.