vapautus ? Kuulin tällaisen kommentin eräältä ok-asujalta, joka tosin itse littyy siihen.
Voisikohan olla totta ,hieno homma, jos näin on.
Olen lukenut ,että tuo jätevesiasetus ei ole voimassa kunnan viemäriverkon alueella.
Voisikohan olla totta ,hieno homma, jos näin on.
Olen lukenut ,että tuo jätevesiasetus ei ole voimassa kunnan viemäriverkon alueella.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kunnan viemäriverkoston toiminta-alueella on vesihuoltolain mukaan pakko liittyä siihen. Jätevesiasetusta ei siten sovelleta kunnallisen viemäröinnin alueella. Ei se kunnan viemäriin liittyminenkään silti ilmaista ole.
tietyin edellyksin- käsittäähän sen nyt jokainen ,ettei pakkoa ole muuta kuin pääsääntöisesti mutta mikä on se käypä vaihtoehto - ei asia tietysti siihen jää ennalleen, olettaisin.
Liittymissopimuksen tekeminen edellyttää kiinteistönomistajan allekirjoitusta. Siihen ei voi ketään pakottaa. Eihän sekään tässä punaporvarien yhteiskunnassa olisi ihme!
Kunnan ympäristöviranomainen pakottaa vesihuoltolain velvoittamana. Uhkasakon voimalla. Vapautuksen saa todella tiukoin ehdoin.
olette kaikki... Odotatte kuin kuuta nousevaa jotain ihmettä ettei tarvitse PUHDISTAA OMAA JÄTEVETTÄ. Siis haluatte edelleen paskantaa vapaasti luontoon. Siellä maataloudessa pyörii miljardien tuki business ja ette viitsi edes pientä promillen osaa tuesta palauttaa kiertoon vaan istutte siellä rahakasojen päällä. Hävetkää landepaakut ja loiseläjät. Kuvottavaa touhua maajussit!
Suuret jätevedenpuhdistamot toimivat seuraavasti; 5 % fosforista jäteveden mukana vesistöön/mereen, 10 % fosforista palautetaan myrkkyjen kera elintarviketuotantoon (siis maatalouteen), 85 % fosforista levitetään luontoon lietteen (tai lietemullan) muodossa. Fosforista joutuu näin ollen 90 % luontoon ja siitä viimeistään sade- ja sulamisvesien mukana mereen. Laitosten todellinen ”puhdistusprosentti” pyörii 10 %:n tienoilla.
Joten minkä takia vaadit että maaseudulla pitäisi jätevesiä puhdistaa kun itse lasket jätöksesi melkein kokonaan (90 %) luontoon ja vesistöihin?
Mistä johtuu, että niin suri osa väestöstä lulee jäteveden fosforin "jätevedenpuhdstamoissa" katoavan olemattomiin?
Fosfori on alkuaine joka on häviämätöntä. Jollei sitä palauteta sinne mistä se (lähinnä) on tullut, eli maataluteen, se huuhtotuu vähitellen mereen.
Esim. Helsinkiläisten jätöksistä menee hyvin pieni osa kierrätykseen (eli maatalouteen lannoitteeksi) mikä käytännösää merkitsee että helsinkiläiset (ja muut kaupunkilaiset) ovat niitä pahimipa Itämeren saastuttajia.
Nyt taas joku dille luulee että kunnalliset puhdistamot eivät puhdista mitää, niitä koskee samat asetukset kun yksityisiäkin