Labbis/Kultanen noutaja etsii urosta astutukseen

Mindaah

Etsimme 3v nartullemme urosta astutukseen. Nartussa on kultastanoutajaa/labbista juoksut alkoi 2 päivää sitten. Lapinalueelta.

7

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että minkä takia

      pitäisi pentuja teettää?

      • Mindaliini

        Koira voisi hieman rauhoittua. Koiralla on juoksun jälkeen tarve pitää minua omana pentunaan. No ei kai siihen sen kummempia syitä tarvita.


      • hebbuli
        Mindaliini kirjoitti:

        Koira voisi hieman rauhoittua. Koiralla on juoksun jälkeen tarve pitää minua omana pentunaan. No ei kai siihen sen kummempia syitä tarvita.

        Ihan mielenkiinnosta kysyn,oletteko varautuneet siihen, että pentuja saattaa tulla yli kymmenen? Ja nartun valeraskaudet lopettaa ainoastaan sterilointi...


      • noutajamies47
        Mindaliini kirjoitti:

        Koira voisi hieman rauhoittua. Koiralla on juoksun jälkeen tarve pitää minua omana pentunaan. No ei kai siihen sen kummempia syitä tarvita.

        Koirasi siis kärsii valeraskaudesta.
        Ongelmaan on lääketieteellinen ratkaisu: Sterilointi.

        Varmasti turvallisempi, helpompi, nopeampi ja vähemmän koiraasi ja sinua rasittava toimenpide kuin pennuttaminen.


    • 1 labbis

      Pidä astuttaa sekarotuisia koiria on riittävästi jo vahinkoastumisien takia.

      • ---

        Sekarotuisistahan on suorastaan pulaa ja juuri tarkoituksellisia pentueita tulisikin suosia.


    • eijjeiieijei

      Komppaan noutajamies47: ongelmaan on lääketieteellinen ratkaisu!
      Pentujen teettäminen ei ole mikään ratkaisu koiran rauhoittumiseen. Rauhoittuminenkin on asia jota koiralle voidaan johdonmukaisesti opettaa. Ja huolestuttava kommentti on myös "koira pitää minua pentunaan". Nyt kyllä lähtisin etsimään ratkaisut jostain muusta kuin pentujen teettämisestä!
      Oletko miettinyt sitä, että pahimmillaan menetät pentujen teettämisyritykselläsi sekä koirasi että pennut? Riskejä on varmasti yhtä monta kuin onnistumisen mahdollisuuksiakin. Oletko varmasti perehtynyt kaikkiin mahdollisiin asioihin, mitä emän ja pentujen hoitaminen vaatii? Onko sinulla rahaa kaikkiin eläinlääkärikuluihin ja jos vielä asiat ei sujukaan suunnitelmien mukaan, laskut voi olla päätä huimaavia näillä elukkalääkäreiden taksoilla. Sinuna miettisin kaksi kertaa (tai kaksikymmentä kertaa) asiaa uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe