Te joilla on tiedossa niin oma kuin kumppaninnekin kartta, minkä koette olevan niitä tekijöitä jotka eniten ovat edesauttaneet kumppanuuttanne?
Omalla kohdallani ns. ensirakkauteni (joka muuten oli astrologi, heh) oli muistaakseni nousu- ja Kuu-merkiltään Vaaka. (Aurinko-Kauris.) Nykyinen pitkäaikainen kumppanini on Aurinko- ja nousu-Vaaka. Minulla on Vaaka-nousu ja Uranus/Jupiter-yhtymä Vaa'assa.
Saattaa jopa olla että lapsuuden ensimmäinen ihastuksenikin oli Aurinko-Vaaka.
Kovin siis tuntuu vetävän Vaakaan päin meikäläistä. Vaikka Aurinko minulla on Kaloissa ja Kuu Skorpionissa, jotka eivät taida ihan kauhean hyvin Vaa'an kamuiksi sopia.
Omalla kohdallani ns. ensirakkauteni (joka muuten oli astrologi, heh) oli muistaakseni nousu- ja Kuu-merkiltään Vaaka. (Aurinko-Kauris.) Nykyinen pitkäaikainen kumppanini on Aurinko- ja nousu-Vaaka. Minulla on Vaaka-nousu ja Uranus/Jupiter-yhtymä Vaa'assa.
Saattaa jopa olla että lapsuuden ensimmäinen ihastuksenikin oli Aurinko-Vaaka.
Kovin siis tuntuu vetävän Vaakaan päin meikäläistä. Vaikka Aurinko minulla on Kaloissa ja Kuu Skorpionissa, jotka eivät taida ihan kauhean hyvin Vaa'an kamuiksi sopia.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihan noista peruselementeistä olen aurinkokauris, kuukalat, nouseva jousimies.
Miesystäväni on aurinkohärkä, kuukaksoset, nouseva rapu. Elikkä, uskoisin että tuota kaksosmaista villiä menoa tunne-elämässä pystyn tasoittamaan sillä, että olen jousimiesmaisesti välillä itsekin tosi menevä. Eli minun seuraani ei kai sitten helposti kyllästy=)
Suhteemme on hyvin kunnioittava ja tasainen, joskus on villejä kausia, että molemmat on kokoajan toistensa kimpussa, sitten on niitä alamäkiä jolloin on riitaa.
Olen tehnyt meistä molemmista tulkinnan ja sen mukaan suhteemme vaatii paljon työtä ja tuo vastoinkäymisiä, mutta jos niistä yli selviämme, suhde vain vahvistuu entisestään.Hyvää meissä on samat kiinnostuksen kohteet ja samanlaiset arvot. että näin meilläpäin, luulen tosiaan että tuo minun jousimieheni tuo vähän tulta ja tappuraa, mutta pitää itsepäisen härän ja kuukaksosen aisoissa.;)
No olipas hauska yhteensattuma! Entinen miesystäväni oli härkä, nouseva rapu ja kuu-kaksonen. Itse olen kaksonen, nouseva vaaka ja kuu-merkiltäni olen neitsyt. Aikoinaan huomasin, että rauhalliset maa-merkit viehättivät minua suuresti mikä ei kaiken järjen mukaan tällaiselle tupla ilmalle sopisi lainkaan. Härän ja kauriin kanssa on ollutkin pitimmät suhteet. Kuu-neitsyeeni luultavasti vaatii aina välillä ihmisiä, jotka kokevat tunne-elämän samalla tavalla. Nämä suhteet olivat mielestäni hyvin turvallisia ja rauhallisia, mikä loppujen lopuksi kävi tylsäksi. Härkä-mieheni kanssa kyllä harrastus puoli oli yhteistä. Moottoripyöräilyä harrastimme eli vauhti ja tyhmän vaaralliset tilanteet olivat intohimona. Tässä taas ennakkoluulottamat kaksos-luonteemme kohtasivat!
Nousevan ravun omistushalua ja mustasukkaisuutta en koskaan ymmärtänyt ja tästä syystä erosimmekin. Mutta näin on, niin paljon pitää ottaa huomioon, totuus kyllä löytyy sieltä kartan kätköistä. Tällä hetkellä jostakin syystä vedän puoleeni tunteellisia vesi-merkkejä, itse kun en omaa ollenkaan vettä kartallani, ehkä kaipaan sitä näin. Varsinkin skorppari-miehiä..ollaankohan sitä jo turmion tiellä:)?
Harvoin stemmaa noin paljon jokainen merkki miehen kohdalla.;)Meilläpäin ei tosin harrasteta moottoripyöriä vaan musiikkia, mutta vauhdikasta menoa sekin. Juuh, kaksoset kaipaa vauhdinhurmaa, olen myös kaksosta aikanaan tapaillut...
Siinä se tuli tuo omistuksenhalu, ehkäpä minä näin maamerkkinä siedän sitä ja jopa pidän siitä.Toisaalta sitä ei meillä hirveästi tuoda esille, kun ehkä hän luottaa minuun sen verran paljon. (Luotettava ja vakaa kauris, niinkös se meni);)
Minä olen aurinko oinas, kuu oinas ja nouseva rapu. Mieheni on Aurinko rapu, Kuu kauris ja nouseva neitsyt. Luulenpa että minun nouseva rapuni ja miehen aurinko rapu saa meidät sopimaan yhteen. Molemmat olemme aika mukavuuden halusia rapu ihmisiä:)
Taisit itse siis olla Vaaka-nousuinen? Aika usein tuntuu törmäävän ristikkäisiin merkkeihin tuossa kolmijaossa (aur, kuu, asc). Nehän ne kai ovat klassisia indikaattoreita sujuvasta suhteesta. :-) Esim. äitini aurinko on sama kuin isäni kuu ja 30-vuotinen avioliitto takana. Tosin ainahan kysymyksessä ON muutakin, näennäisen hyvä yhteensopivuus vaikka kuu- tai nousumerkkien suhteen kun ei kuitenkaan takaa edes sen suhteen olemassaoloa. Synastria- ja kompositiokartoiltahan sitten voi löytää lisävalaistusta.
Itse olen näin perustasolla huomannut seurustelukumppaneitani yhdistäväksi tekijäksi Kaksos-kuun ja auringon joko Skorpionissa tai Härässä (vastamerkit). Sekä nykyinen että ex-avomies ovat Skorpioneja, kuut Kaksosissa. Kaksi edellistä ihastusta puolestaan Härkiä, kuu Kaksosissa. Itse olen Kalat, kuu Vesimiehessä - ja siihen yhtymässä yllättäen Merkurius, Kaksosten hallitsija. :-)
Myös sekin on jännää miten jossakin elämänvaiheessa tuntuu hakevan toistuvasti jotain tiettyä. Minulle ovat nuo ilmamerkit jostain syystä aina osuneet hollille niin ystävinä kuin rakkaana (Kaksonen, Vaaka), mutta kun tarvitsin elämässäni jotain vakaampaa miessuhteissa tuli kokeiltua maata (Neitsyt, Kauris, tavallaan Härkäkin). - Äh kun tuo kuulosti rivolta tuo "kokeiltua maata".. No joo.
Nyk. kumpp. kanssa synastriat tuottavat vähän liiankin paljon myönteisiä aspekteja, vaarana on kuulemma kimpassa tylsistyminen. Pitäisi olla kuulema enemmän haasteita, väittää ainakin www.astro.com
Tiedä sitten häntä.
Oletteko pohtineet kuun nousu- ja laskusolmua kumppanuuden kannalta. DC:n pitäisi olla se puolison merkki, mutta kuun laskusolmu kertoo oman elämän ehtoopuolen merkin. Siis elämän aikana opitaan ja kasvatetaan itsessä niitä asioita, mikä on laskusolmun merkki. Minulla se on kaloissa, myös DC on kaloissa (AC neitsyessä). Olenkin pannut merkille, että kalat kiinnostavat ennen kaikkea kuun merkin kautta. Kuun solmuista puhutaan alan kirjallisuudessa, mutta ei ollenkaan näissä keskusteluissa. Keskustelua....
En ole itse asiassa aiemmin ajatellut, että kuunsolmuilla olisi kumppanin kannalta merkitystä. Samoin tuo ajatus on minulle uusi, että nimenomaan laskusolmun merkin voisi yhdistää kumppaniin tai että se kuvaisi jotenkin elämän ehtoota. Yläsolmunhan kun sanotaan olevan se, jonka ominaisuuksia kohti pikkuhiljaa siirrytään. Alasolmun negatiivisista puolista taas tulisi pyrkiä eroon ja positiivisetkin ovat käsittääkseni niitä, jotka tavallaan hallitsee jo "ennestään". Siksi liittäisin elämän ehtooseen ennemmin sen yläsolmun merkin.
Minulla DC:n merkki on Rapu, enkä ole koskaan seurustellut aurinko-, kuu- tai nousu-Ravun kanssa (nousumerkki tosin varauksella, kun en kaikkien seurustelukumppanien nousumerkkejä tiedä). Laskusolmu taas on Kaksosissa ja sieltä tosin löytyy yhteys kumppanin kuumerkkiin: yhteensä neljä suhdetta elämässäni ovat olleet Kaksos-kuu-miesten kanssa. Olisiko tässä joku juju? Itse olen selittänyt sen tähän asti vain omalla Merkurius-kuu-yhtymälläni.
Kyllä se perinteisesti niin menee että laskusolmu on se mikä on jo tuttua, ja noususolmu on se mitä pitää oppia. Minulla on laskusolmu Vaa'assa, jossa on myös nousuni, ja kumppanini on Aurinko- ja Kuu-Vaaka. On siis tämä Vaa'an teema jo melko tuttu ja jotain mikä on kesken, ja koen vahvasti että nousolmun merkkiä Oinasta minun pitäisi kehittää pikkuhiljaa tässä vanhetessa ja rypistyessä. Se että Aurinkoni osuu Kaloihin vaan tuntuu tekevän siitä toimesta hemmetin vaikean. Olisin mielelläni spontaani, avoin ja reipas kuin Oinas, mutta Kalana syvästi häpeän kaikenlaisia spontaaneja purkauksia, ja huomaan monesti joutuvani ikäänkuin "syytetyksi" jos menen lonkalta jotain repäisemään. Jos aikoo olla totuuden torvi kuten Oinas, pitää jättää menneiden märehtiminen ja olla syyllistymättä ja katumatta niin mitään!
Laskusolmusta käytetään kirjallisuudessa myös termiä yläsolmu. Kun kuun alasolmu (astia, joka on saatu mukaan) kuvaa edellisissä elämissä saatuja kokemuksia, niin aurinkomerkin huonoja ominaisuuksia karsitaan nykyisessä elämässä. Tästä johtuu, että sen aurinkomerkin kanssa syntyy ongelmia, missä alasolmu on. He siis ärsyttävät. Yläsolmusta kannattaa katsoa aurinkomerkki ja huone.
"Laskusolmusta käytetään kirjallisuudessa myös termiä yläsolmu."
Ei, vaan laskusolmu on nimensä mukaisesti alasolmu. Noususolmuksi taas kutsutaan yläsolmua. Nimet ovat ihan loogiset, kun niitä ajattelee: Nousu: ylä, lasku: ala.
Jos tekee karttansa netissä, esim. www.astro.com:issa, siihen tulee automaattisesti näkyviin yläsolmu. Alasolmua ei yleensä kartalle merkitä, mutta sen paikka löytyy karttaympyrältä aina täsmälleen yläsolmua vastapäätä.
Ymmärrän vaikeutesi tuon Oinas-yläsolmun kanssa. Minulla on ollut vähän sama juttu, koska yläsolmuni on Jousimiehessä! Asiaa ehkä vähän auttaa, että Kalat-aurinkooni on yhtymässä Jouskarin hallitsija Jupiter, sekä myös MC:ni on Jousimiehessä. Kuitenkin se jousimiesmäinen rohkeus, suorapuheisuus ja rehellisyys tuottaa aina välillä suuria vaikeuksia vetäytyvälle Kala-luonteelleni. Toisaalta pystyn kyllä selkeästi identifioimaan elämästäni ne "henkiset saavutukset", jotka ovat vaatineet minulta nimenomaan Jousimies-juttuja: uskallusta seurata omaa polkuaan, rohkeutta matkustella ym. Kyllä se pitää paikkansa, että yläsolmun haasteisiin vastaaminen myös tuottaa suuren tyydytyksen, kun siinä onnistuu.
Vaakahan on nimenomaan ihmissuhde-merkki, joten oletko huomannut että onnistumisen elämyksesi liittyisivät nimenomaan asioihin, joita olet tehnyt yksin? Joihinkin aloitteisiin, uudistuksiin, omiin keksintöihin? Nämä ainakin sopisivat Oinas-teemaan.
Njuu, onhan minulla tämä iänikuinen kirjoittaminen intohimonani, ja siihen ei ihmissuhteista kauheasti ole apua. (Sikäli että ei sitä kirjoittamista voi yhdessä suorittaa, tai en ainakaan haluaisi.) Muutenkin olen ollut enempi sellainen erakko, että mitään kepeää ilmavaa hulinaa ei ole juuri ihmisten kanssa tullut koettua.
Vaikuttaneeko sitten Saturnuksen yhtymä Venukseen (joka on Oinaassa 7. huoneessa).