Suomentajien objektivirheistä

Heath Is On

Jim-kanavalta tuli 26.7.2010 dokumentti Jim D Henkilökuva: Heath Ledger, jonka kääntäjä Jani Bohm/Pre-Text Oy:stä suomentaa yhden repliikeistään näin:
Christopher Plummer sanoi pelänneensä Heithillä olevan keuhkokuumeen, koska hän yski koko ajan.

...

Minusta tuossa lauseessa on jotain outoa, raju lauseenvastikkeen objektivirhe ainakin. Myös sivulauseen henkilöpronominiviittaus osuu ikään kuin Christopheriin itseensä.

Ilta-Sanomien verkkosivujen toimittajat tekevät mm. juuri objektivirheitä kuin tehtaasta. Lisäksi tänään 29.7.2010 kirjoitetaan italialais-ranskalaisen Carla Brunin näyttelemisestä käyttäen otsikossa näyttelemisestä nominia "näyttely".

Asun osan vuodesta ulkomailla ja seuraan suomen kielen rappiota kauhulla. Onko rappio mielestänne totta vai liioittelenko sitä? Onko mitään enää tehtävissä toisen kotimaisemme hyväksi nyt, kun merkityksetkin jo horjuvat, kuten tuo "näyttely" ja "näytteleminen"?

7

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hra X

      "Näyttely"/"näytteleminen" on osa sanojen lyhentymistaipumusta arkikielessä.

      Minä luen paljon vanhoja kirjoja ja lehtiäkin. Usein huomaan niissä samoja seikkoja, joihin kiinnitän huomioita nykyhetkenkin kielenkäytössä. Niinpä luulen, että kielen (virheelliset) käytännöt ajalta, jolloin äidinkielenkin opiskelu oli vähäisempää, periytytyvät sitkeästi polvelta polvelle. Uutta rappiota lienee vain englannin kielen kirjoituskäytäntöjen sekä kieliopinkin ja sanaston vaikutus sekä tietysti muotikäytännöt, jotka tulevat ja menevät.
      Mutta en ole asiantuntija tällä alalla.

      • hra X

        "Christopher Plummer sanoi pelänneensä Heithillä olevan keuhkokuumeen, koska t ä m ä yski koko ajan."


    • Kertoisitko, miksi kirjoitat otsikossa monikollisesti virheistä, vaikka esität vain yhden väittämäsi virheen? Ja mikähän virhe on? Mikä on kyseisen lauseenvastikkeen objekti, mikä sen muodon pitäisi mielestäsi olla ja millä perusteella?

      Tässä tapauksessa ei olisi ollut mitään syytä käyttää lauseenvastiketta, koska se ei edes lyhennä ilmausta.

      Hän-pronominilla on tässä teoriassa kaksi mahdollista korrelaattia, kuten usein muulloinkin. Ihan tosissako väität, ettei ole ilmeistä, kumpaan se viittaa? Tietysti voisi selvyyden vuoksi käyttää tämä-pronominia, mutta ihmiseen viittaava ”tämä” tekee yleensä tekstistä paperinmakuisen.

      Sanalla ”näyttely” on merkitys ’näytteleminen’ (tosin harvinaisena) jo Nykysuomen sanakirjassa, ja sehän kuvaa lähinnä 1930- ja 1940-luvun kieltä. Että sellaisesta kauheasta viime aikojen rappiosta on kyse.

    • 4+5

      "Jim-kanavalta tuli 26.7.2010 dokumentti Jim D Henkilökuva: Heath Ledger, jonka kääntäjä Jani Bohm/Pre-Text Oy:stä suomentaa yhden repliikeistään näin:"

      Näin maallikkona kummastelen kovasti, miten kääntäjä on joutunut suomentamaan omia repliikkejään. Millä kielellä hän oli repliikkinsä alun perin esittänyt? Eikö olisi käytännöllisempää ja viisaampaa suomentaa dokumentin alkuperäiset repliikit?

      • hra X

        Jim-kanavalta tuli 26.7.2010 dokumentti Jim D Henkilökuva: Heath Ledger, jonka kääntäjä Jani Bohm Pre-Text Oy:stä suomentaa yhden repliikeistä näin:"


    • Oxstjärtsslängare

      Objektivirheistä.

      • Måjcka TPoNka

        Olen samaa mieltä kanssasi, Oxstjärtsslängare. Mielestäni suomenruotsalaiset puhuvat sävykkäämpää ja kieliopillisesti koossapysynyttävämpää (hih!) suomea kuin nykysuomensuomalaiset konsanaan.

        Miten nautinnollista onkaan puhua suomea suomenruotsalaisen kanssa. Rakastu suomenruotsalaiseen, saat hyväilevän kielikylvyn häälahjaksi! Tosin saat samalla myös suomensuomalaisen kateussuihkun päällesi, mutta älä välitä, ei Villekään välittänyt jäätyään välitystoimiston oven väliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3209
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      49
      2412
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2287
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1114
    Aihe