Tietääkö kukaan onko olemassa mitään nettisivuja,johon voisi jättää asuntohakemuksen ILMAISEKSI? Eli tästä ilmoutuksen jättämisestä ei siis veloitettaisi missään vaiheessa? Lehteen en viitsisi laittaa,kun maksaa niin pirusti,ja voi ihan hyvin jäädä huomaamatta,kun näkyy vain yhtenä päivänä :/
vuokra-asunnon haku
jpåk¨k
7478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Googlaa - vuokrata halutaan - ja löydät hakemiasi sivustoja, eikä maksa mitään.
Kiitos! :)
Ole hyvä vaan:)
Onnea ja tsemppiä uuden kodin löytämiseksi!
Ostaa talviasuttava teltta jostain alennusmyynnistä, halutaan vuokrata ilmoituksella et uutta asuntoa löydä...
Mikä ongelma sinulla on vuokrattavien asuntojen ilmoitusten lukemisessa, ja esittelyissä käymisen suhteen?
no siinäpä meillä taas asiallinen viesti.. voi hyvää päivää ja suksi suolle.
Kummallista, ettei välittäjä tiedä mitään vuokra-asuntomarkkinoista. Valtavan suuri osa asunnoista vuokrataan muuten kuin julkisia näyttöjä järjestämällä.
Julkisissa näytöissä ravaa valtavasti porukkaa, niitä joutuu kiertelemään tuskastuttavan paljon ja hinnat ovat korkeammat kuin asunnoissa, jotka vuokrataan vuokralaisen ilmoituksen perusteella. Julkisten näyttöjen ja ilmoitusten lukemisten kautta asunnon etsimisessä on melkoisen paljon ongelmia, jotka välttää omalla ilmoituksella.
Kerran asuntoa etsiessäni olen laittanut ilmoituksen Hesarin sunnuntainumeroon ja kerran oikotie-palveluun; kummallakin kerralla olen saanut _valita_ monesta hyvästä vaihtoehdosta itseäni eniten miellyttävän asunnon Helsingin kantakaupungista, josta kuulemma asunnon löytäminen on vaikeaa. Eräs välittäjä, kenen kanssa juttelin näytössä, kertoi että kerran kun hän erehtyi laittamaan ilmoituksen oikotie.fi-palveluun, hänen puhelimensa tukkeutui yhteydenotoista eikä hän sen koomin ole julkisia näyttöjä järjestänyt vaan välittänyt asuntoja vuokralaisten ilmoitusten perusteella.
Nykyään asun kivalla alueella Helsingin keskustan tuntumassa hyväkuntoisessa kaksiossa, josta maksan vuokraa vähemmän kuin yhdestäkään helsinkiläiskaksiosta, joka Oikotie-palvelussa etsii uusia asukkaita. Hesarin ilmoitus maksoi n.25e, jonka olen moninkertaisesti saanut takaisin
Vinkkini onkin siis, että maksa ilmoituksesta hyvässä mediassa, koska se on hyvä sijoitus. Myös ystäväni ovat huomanneet saman.
www.asuntoilmoitukset.com