Laki elinsiirroista. On ihan paikallaan, että ihminen voi päättää luovuttaako hän kuolemansa jälkeen elimiään vaiko ei.
Järkevä EU-päätös
Tilja K
23259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
vaikka kuoleman jälkeen ruumis paloiteltaisiin ja kaikki kelvolliset osat säilöttäisiin elinsiirtoja varten. Saahan ihminen esittää toivomuksia, mutta ei hän kuolemansa jälkeen enää ruumistaan hallitse.
Turha laki.
Mitäpä sitä enää tässä yli kuuskymppisenä mitään luovutteleemaan, ovat tehtävänsä tehneet, kuka sellaisia haluaa ja tarvitsee.
Jotain rajaa.
Kyllä ei sinusta eikä minusta ole sen asian päättäjäksi. Siihen tarvitaan pikkusen enemmän asiantuntevuutta, kenen elimet kelpaa ja kenen ei luovutukseen.
Niin valota mistä puhut.
Tokihan jokaisella on ollut tuo mahdollisuus ennen EU;takin ? Siis mitä uutta
Olisi järkevää jauhaa kaikki jauhenlihaksi ja markkinoida Venäjälle .
Atrian sianliha olisi kelvannut EU:n alueelle, mutta Venäjälle siinä oli liian paljon antibiootteja. Eu:n alueelle voisi ruhosi kelvata.
kysyä onko kirjoittanut se 60-vuotias Suomalainen vai teini
Onhan tälläinen ollut mahdollista meillä jo kauan. Terveyskeskuksissa ja labroissa on kaavakkeita/kortti joka on hyvä olla vaikkapa rahapussissa.
Ottavat sen mikä kelpaa, olen ajatellut kohdallani.
Viestisi ei ainakaan ollut järkevä. Siis mitä yritit sanoa?
Jo kauan ennen EU:ta on ihmisillä ollut mahdollisuus luovuttaa elimensä jokos elinsiirtokäyttöön tai tieteelliseen käyttöön.
vai sydänpysähtymiskuolleelta, siinä se ero varmaankin on ollut EU:n alueella. Jos olen käsittänyt tämän lupalapun elinsiirrosta niin sehän juuri tarkoittaa aivokuolleen henkilön suostumista elimiensä poisottamisesta kehostaan. Aivokuoleellahan sydän vielä pumppaa verta elimistöön ja näin ollen " tuoreena" voidaan elin siirtää sitä tarvitsevalle. Entinen työkaverini ja joku muukin henkilö sai juuri tällaileslta aivokuolleelta henkilöltä munuaisen ja joku muu sai maksan. Näin yksi henkilö pelasti kolmelta työkykyiseltä hengen. Mutta kuka vetää rajan jos esim on vain koomassa, siitähän saattaa herätä yks kaks.
lääkärit selvittävät, onko kyseessä kooma vai aivokuollut! Aivorungosta se tutkitaan. Sitä paitsi minusta elinluovutuslaki pitäisi olla niin, että kaikilta voidaan ottaa elimiä, jos sitä ei nimenomaan ole kielletty. Olisi paljon helpompaa. Moni ei ehkä taikauskostakaan tee elinluovutustestamenttia. En minä itsekään. Pelkään, että jos sen teen, kuolen siihen paikkaan. Tosin ei meikäläisellä taitaisi mitään luovutettavaa enää ollakaan.
elintenluovutustestamentti jo 14 vuotta. Ainahan voi olla jotain käyttökelpoista, vanhallakin.
samoin, parikymmentä vuotta jo. Juttelin tuota kelpaamisesta, lekurin kanssa. Esim munuaiset, ja silmästä oli jokin. Sydänkin, ja maksa, jos ovat hyväkuntoisia.
Verta luovutan 6 kertaa vuodessa, vielä pari vuotta kelpaa.
...ei ole ollut mahdollista ottaa vainajalta elimiä. Uuden lain mukaan elimiä otetaan, ellei ole elinaikanaan kirjannut, että niitä ei saa ottaa. Uuden lain mukaan vainajan omaisilla ei ole mitään sanomista asiaan. Järkevää.
Keskusteltiin jokin aika sitten tästä samaisesta asiasta, ja sanoin, että testamenttaan kroppani tieteelliseen tutkimukseen, sillä tässä kropassa jos missä on sitten tutkimisen näkökulmasta mielenkiintoista tutkittavaa, miten ihmeellä tämä on enää pystynyt ylipäätään toimimaan.
Isäntä on ollut kauhuissaan ajatuksesta. Mutta mitäpä minä vainajanakaan mitään elimillänikään teen. Tuskin elimenikään mikään luovutukseen edes kelpaisi, mutta tieteelliseen tutkimukseen kyllä oikein mielenkiintoinen raunio.
Mutta ihan hyvä tuo uusi laki. Tiijä tässä itekkään, vieläkö jotuu elinsiirtopenkillekkiin. Niitä elimiä kun on jo niin karsittu, että seuraava vaihe sitten onkin siirtoelimet.
Itse olen ollut koomassa. Omaiset valmistautivat hautajaisiini. Virkoamisen ja eloon jäämisen edellytyksiä ei lääketieteellisesti ollut. Muta sitten yks kaks, virkosin koomasta, silmät levähti auki.
Jälkeen päin moni on sanonut, samoin kuin itsekkin olen ajatellut, että hyvä, kun eivät jo ehtineet roskiin heittää minua tai alkaa kaivelemaan elimiäni ulos.
Kansalaisteosta. Itse en ole sitä tehnyt, tiedän, ettei kelpaisikaan, kun joka elin on sairas, silmistä lähtien. Sydän ollut nuoresta saakka sairas. Minulla ei edes omaa kudosta ole uskallettu siirtää paikasta toiseen. Vierasesineitäkin on laitettu omien elimien tuhotumista korvaamaan. Jos elämän kaari tästä vielä jatkuu, voin hyvinkin olla elinten saamapuolella.
jokainen ihminen voi olla elinten luovuttaja, ellei hänen hallustaan löydy luovutuksen kieltävää paperia. Olet käsittänyt asian väärin. Luovutuksestahan on voinut tähänkin saakka itse päättää, mutta nyt lupaa ei enää tarvita. Sensijaan luovutuksen kieltäminen tarvitaan.
ja yksi testamentti vähemmän!
menettää munuaisensa tai muuta tietämättään. Ne on rahan arvoisia yksityissairaaloissa.
Multa lähti munuainen hiljakkoin, se kyllä vietiin suomalaisessa sairaalassa ja kyseessä ei ollut yksityissairaala, mutta saattoivatkohan ne käyttää sen vielä hyödyksi jolleintoiselle?
Ihminen eläin---järki ja milloin, siis missä on järki?
Aatu pelasti suomen, kyllä nyt sopii apinoiden huutaa--- mikä on elämä-- mutta mikä on talous se on eri asia.