keskenmeno(ko)?

neuvoja kaivataan

Eilen aamulla tuli ruskehtavaa vuotoa pikkasen (ehkä n.2tl yhtäkkiä arvioituna). Minulla oli eilen sitten muutenkin neuvola, jossa mainitsin tietysti asiasta. Ja kun tuolla meidän neuvolassa ei ole sitä ultraa jolla emättimen kautta katsottaisiin, niin laittoi lähetteen eteenpäin, koska epäili, että raskaus on ehkä päättynyt, eli keskenmeno.Mutta samalla sanoi, että kun tuolla "normaalilla" ultralla ei näe kovin hyvin sikiötä, etenkin kun rv on arvioitu olevan vasta 9 ja että voi olla vain lievää kuukautisvuotoa, koska tähän aikaan kk minulla yleensä ne ovat olleet. Ja siis tuo oli nyt eka neuvola käynti tämän raskauden aikana. Vuotoa on tullut nyt pikkasen lisää.
Eli onko tämä nyt keskenmeno vai normaalia menkka vuotoa? Osaako joku näin yhtäkkiä sanoa?
Minulla on jo entuudestaan yksi lapsi, jonka raskausaikana ei ollut mitään ongelmia.

5

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      Voi olla kumpaa vaan. Jos vuoto muuttu kirkkaammaksi/verisemmäksi ja tulee jotain klimppejä mukana niin silloin huolehtuisin vasta. Yhdellä tuttavallani tuli koko raskauden ajan ruskeaa vuota aina kun olisi ollut menkkojen aika :)

      Itselläni alkoi keskenmeno ruskealla vuodolla, jota tuli ensiksi muutama päivä ja yhtäkkiä muuttui kirkkaaksi ja veriseksi ja alkoi kivut. Päättelin sen olleen siinä. Vielä en ole käynyt tutkittavana, mutta eiköhän se jo varma asia ole.

      • ,

        vaginaaliultraan, yksityisillä lääk.asemilta löytyy


      • neuvoja kaivataan
        , kirjoitti:

        vaginaaliultraan, yksityisillä lääk.asemilta löytyy

        Minulle on tullut aika polille, jossa tutkitaan paremmin.Laittoivat viissiin neuvolasta pikaisena.
        Yksityiseen minulla (tai meillä) ei ole varaa.

        Nyt on niin, että oli tullut ihan pikkasen (siis tosi vähän) kirkkaampaa vuotoa..mutta kipuja ei ole ollut, eikä klimppejä ole tullut.
        Toivon niiiiin kovasti että kaikki olisi hyvin,mutta samalla tiedän ettei välttämättä kaikki ole kohdallaan.
        Pelottaakin jo ja paha olokin iskee jo päälle.Tämä raskaus kun oli todella odotettu, ja nyt jos se meni/menee kesken =(
        Minä kun olen muutenkin herkkä ihminen, ja jään liikaa miettimään asioita,mikä on joskus (tietyissä asioissa) todella huono luonteenpiirre.Kuten tässä asiassa.

        Palailen asiaan luultavasti vasta sitten, kun olen polilla käynyt ja saanut asiaan selvyyden.
        Kiitos tähän asti tulleista vastauksista.


    • 82

      jos sinulla onkin istukka kohdunsuulla tai sen lähettyvillä,silloin voit vuotaa runsaastikkin hyytymiä voi tulla..näin on nyt ollut koko tämän raskauden ajan minulla!! nyt istukka siirtynyt pois kohdunsuulta ja viikkoja 21=)

      • Ei hätää

        Itselläni on vuotanut viikon kirkasta verta. Vuotoa on tullut välillä siteeseen, välillä papruun. Ultrassa todettiin kaiken olevan hyvin. Kipuja ei ole ollut, eikä isoja klimppejäkään ole näkynyt.

        Jarrusukkia ap:n pikkuiselle! Tule kertomaan miten kävi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2576
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      45
      1652
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1369
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1105
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      62
      1010
    Aihe