Vanha Xp-läppäri on hidastunut ihan sairaasti. Koneella ei ole mitään todella tärkeää, joten ajattelin asentaa koko xp:n uusiksi, alkuperäiset levyt ovat tallella. Konetta käytetään vain nettisurffailuun. Miten tyhjennän kaikki, miten homma etenisi helpoiten? Noviisi-ohjeita tarvitsisin.
Uudelleen asennus?
h-i-d-a-s
10396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Cd koneeseen ja boottaus levystä, formaatti ja täysi uudelleen asennus.
xp:n asennuslevy sisään, käynnistä kone uudestaan, heti kun kone on "käynnistynyt uudelleen" niin rämpytä f10 tai f12 riippuu koneesta, niin pääset biosiin, sieltä menet boot kohtaan ja menet siihen boot priority kohtaan ja menet nuolilla alas kohtaan cd/dvd ja painat siitä enter ja sen pitäisi siirtyä ensimmäiseksi, senjälkeen painat save ja exit oikeella sivussa pitäisi olla näppäinohjeet siihen, sitten kone käynnistyy taas uudelleen ja odotat kunnes tulee ruutuun " press any key to boot from cd/dvd " ... sitten painat vaikka enteriä, jos et paina tarpeeksi nopeasti kone käynnistyy normaalisti..
...helkkarissa ala itse asentamaan, noviisitaidoilla sulla on asennuksen jälkeen entistä toimimattomampi kone...
-Rr
Tarkka ohje: asenna Ubuntu Linux XP:n tilalle. On todella nopea.
On 8vuotta vanha winxp ja toimina hyvin ,kun virittelin muistia lis'' sek' ohjelmia.Otin Ubuntun rinnalle joku aika sitten ja kyll sanon ett hyvin toimii ,alkaa olla ohjelmat siin'kin kohdallaan.Aukii 15 sek ja menee kiinni 4,5sek Windouskaja pelaa hitaammin.Ainut oli ettei FIREFOX toimina kunnolla ,sekin ratkesi kun otin LINUXIN version GOOGLE CROMESTA tosi nopea.ETT SILLAI PELAA.
Vielä paremmin pelaa Googlen aito Chrome, johon myös saa Adblockin.
Chromium on aika onneton.
http://www.aijaa.com/v.php?i=6481929.png
Ubuntusta Mintin voittajaksi...
http://i29.tinypic.com/2wcjw91.png
Kyllä laitevalmistajan oman palautuslevyn käyttö onnistuu aloittelijaltakin, konekin todennäköisesti käynnistyy oletuksena ensin yrittäen DVD-asemaa, joten ei hätää. ; )
Laitevalmistajan palautuslevyllä kone palautuu automaattisesti tilaan, missä se lähti tehtaalta. Mitään omia virityksiä ja formatointeja ei tarvitse tehdä, kaikki omat tiedostot ja sovellukset tuhoutuvat, joten omat kamat pitää palauttaa varmuuskopioista ja sovellukset asentaa uudestaan. Lisäksi on tietysti hillitön uusasennuksen jälkeinen Windowsin päivitysrumba edessä...
Homma onnistui ohjeiden mukaan! Eli asennus/palautuslevyltä boottauss asennus, toisesta levystä ajurit ja sitten vaan virustutkan asennus ja sitten parin tunnin venailu, kun autoomaattiset päivitykset teki tehtävänsä. Mutta homma onnistui, kiitos! Niin, ja ne hitailu-vaoivat jäivät taakse, eli homma onnistui!
Windows XP:n asennus käy niin, että ensiksi Windows XP:n asennuslevyllä kone tyhjäksi asentaa sen sinne, nettipiuha ei saa olla kiinni. Sitten päivitetään Windows Update, service pack 3, loput päivitykset, ajurit, vaihdetaan Outlook Express ja Internet Explorer turvallisiin ohjelmiin, asennetaan loput lisäohjelmat.
Aikaa menee kyllä koko päivä, että ennemmin suosittelen jonkun uudemman käyttöjärjestelmän asennusta. Windows 7 Professional, Ubuntu 10.04.1 LTS, Debian 6 testing, openSuse jne.