Kanamuna-allergia

tunturisusi73

Millaisia oireita voi olla aikuisella jos on allerginen kananmunalle? Joka paikasta löytyy tietoa lapsien kananmuna-allergiasta, mutta kiven alla on tieto aikuisten kohdalla.

3

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,

      samoja oireita voi esiintyä aikuisellakin. Vatsavaivoja, ihottumaa, turvotuksia jne,

      Itselläni meni nielu tukkoon, eli ei enää koskaan kananmunaa missään muodossa.

      • tunturisusi73

        Kurkkua ja keuhkoja kutittaa ja se saa yskittämään, ahdistaa myös pahimman kutinan yhteydessä. Olen nyt ollut muutaman päivän (4pv) ilman kananmunaa, mutta aion olla 2vkoa, jotta elimistö puhdistuu kunnolla. Vielä ei isoa eroa olotilassa ole. Jollei tämä kokeilu auta, jätän maidon pois pariksi viikoksi ja katson auttaako se.


    • pelle71

      Periaatteessa samat kuin lapsillakin. Kananmunaa voi käyttää jos oireia ei tule, sietokyvyn mukaan, kun käytät sitä ruuanvalmistuksessa/ esim. leipomisessa. Määrä monesti vaikuttaa. 1 ei tule välttämättä mutta esim. 3 jo tulee oireita. Hyvin varustetuista kaupoista saa kananmunankorviketta, se ei tosin vaahtoudu, joten kakkujen tekemiseen se ei käy, muuten tosi mukava tuote mutta hintava. Nimeä en muista, mutta löytyy monesti gluteenittomien joukosta.

      - allerginen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4572
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4499
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      295
      1700
    5. 87
      1358
    6. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      76
      1307
    8. 306
      1015
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      830
    Aihe