varmuuskopiot uusiksi?

Kannettavan kovalevy ja ties mitä muuta jouduttiin vaihtamaan huollossa, siispä..
Täytyykö se varmuuskopioida uudestaan vai onko mahdollista käyttää ensimmäisiä otettuja kopioita?
2186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oletkohan nyt ymmärtänyt varmuuskopioinnin idean oikein. Puhut kuin tarkoittaist levykuvan tekoa. Se soveltuu paremmin massa-asennuksiin kuin varmistukseksi.

Varmuuskopioinnin ideana on se että *omat* tiedostot kopioidaan useampaan paikkaan mahdollisen katastrofin varalta. Ohjelmat saa aina takaisin koneelle. Kadonneita omia tiedostoja (vaikka valokuvat) ei saa mistään. Siksi niiden varmuuskopiot ovat välttämättömiä. Ilman kopioita menettää jossain vaiheessa varmasti kaikki omat tiedostonsa.

Kopiointistrategioita on monta. Samoin ohjelmia. Tärkeintä on kuitenkin miettiä mitä on kopioitava ja säilytetäänkö vanhat (poistetut tai muutetut) tiedostot. Kopioinnin pitää olla myös niin helppoa (mieluiten automaattista) että se tulee tehtyä riittävän usein.

Netistä löytyy varmasti enemmän juttua aiheesta.

PS. Varmuuskopiot ovat tärkein tietoturvajuttu.

Äänestä
  • ahaa! kiitos paljon sekaannukseni oikaisemisesta. Tällä mennään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiug kirjoitti:

Kannettavan kovalevy ja ties mitä muuta jouduttiin vaihtamaan huollossa, siispä..
Täytyykö se varmuuskopioida uudestaan vai onko mahdollista käyttää ensimmäisiä otettuja kopioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu