Istutin keväällä kelloköynnöksen siemeniä parvekelaatikkoon ja amppeliin. Kasveista tuli todella upeita ja ne kiipeilevät hyvinvoivan näköisinä jopa talon katolle asti. Mutta mutta...
Kelloköynnökseni ei kukkineet ollenkaan. Niissä ei ole ollut eikä ole nytkään minkäänlaisia nuppuja. Lannoitin niitä välillä Substralilla ja välillä annoin "tehohoitona" yleislannoitettakin. Onko kaikki virta mennyt pituuskasvuun?
Voiko kelloköynnöksestä tehdä talven ajaksi viherkasvin sisälle? Mahtaako se pärjätä alkuunkaan, kun tuo valonsaantikin on talvella niin heikkoa?
Kelloköynnös
14
6710
Vastaukset 14
Kyllä ne vielä kukkii. Kasvin kukinta jää aina myöhäiseksi. Minullakin vasta nuppuja, mutta se kukkiikin sitten ihan lumen tuloon asti. Sitä sisälle ottoa en ole edes ajatellut, kun nehän on niin hirveän suuria. Mutta voihan sitä kokeilla jos on tilaa.
- hituraista on
Samaa ollaan äimistelty kavereitten kans, että onko nuo viallisia. Mutta nyt on alkanut nuppuja tulla, tuskin ehtii kukkia Oulun korkeudella....
- Köynnöstelijä
Meillä kyllä kukki oulun korkeudella viime kesänä tosi kauniisti ja pitkään. On aurikoisella seinustalla, jossa tois lämmin, siis silloin kun on lämmintä näillä korkeuksilla :-).
- janubaa
Juu, viime vuonna olin jo lähes unohtanut koko kelloköynnöksen kunnes eräänä kuulaana syyspäivänä huomasin suuria, sinisiä kukkia!
Ihana köynnös, ensi vuonna kylvän pelkästään sitä. Hajuherneessä harmittaa kun aina siihen iskee joku härmä ym.- epäonninen köynnös
Minulla ei sitten lopultakaan kukkinut, koska tuskin kelloköynnös nyt enää alkaa nuppuja vääntämään, kun ei ole ainuttakaan näkyvissä.
- tipihii..
kestääkö kelloköynnös paahdetta?
meidän piha on toooooooosi paahteinen, sikäli kun lämmin kesä tulee. ajattelin näkösuojaksi kelloköynnöstä, mut mitäkä se tykkää jatkuvasta auringonpaisteesta? mitään suojaa ei ole, muuta kuin se ritilä mitä vasten köynnös tulis.
menen tänään ostamaan siemeniä ja yritän, mutta jos jollakulla olis kokemusta asiasta..? - jees jees
Kyllä kestää, osta pois.
- tipihii..
no otinpa ja ostinpa :D
vaan kuinkas ollakaan. pussissa luki että kannattaa liottaa pari tuntia. no, minähän liotin, 16 tuntia :D unohtui vesiastiaan yöksi, ja aamulla hätäpäissäni ne tökin multaan. kamalan liman ne oli yön aikana kehittäneet :D
toivottavasti ei mennyt mönkään yritelmä, parin viikon päästä näjemme liotinko liikoo ;D- O-mukulakiurunkannus
Erittäin epätodennäköistä, että ne pitkästä liottamisesta olisivat pahemmin suuttuneet. Luulenpa, että se pari tuntia on minimi. Kyllä ne varmaan itävät ihan iloisesti!
Muistaakseni kelloköynnöksen voi talvettaa pakkasettomassa paikassa, mieluiten viileässä tai vaikka kellarissa daalian juurakoiden tapaan. Ja huonekasvinakin sen pitäisi talven yli selvitä, vaikka olosuhteet ihmisten kodeissa talvisin eivät vastaakaan minkään kasvin ihanteellisia olosuhteita.
- tipihii..
hienot taimet on jo mulla!
ihmettelenpä tässä vain, että mistä löydän tilat kukkasille, kun noin innostuivat kasvamaan ;D sitä tulee aina vähän liikaa noita siemeniä tökittyä, jos eivät henkeänsä heitä ennen kesää, niin lie meillä pian viidakko sisällä :)
koulimaan tarttis alkaa, meinaa purkit jäädä pieneksi!- Komioita ovat
Vaihda pikkusen isompaan purkkiin aina kun juuret alkaa ängetä pohjasta läpi. Jos meinaat kesän kasvatella purkissa, niin istuta siihen ja korkea tuki, saat kukkimaan aiemmin.
Mikäli alkavat venyä taivaisiin asti, niin niitä voi leikellä mielin määrin, eivät tykkää huonoa.
Ite en ole koskaan koulinut kelloköynnöksiä, vaan kylvänyt 3 siementä samaan purkkiin ja antanut olla vaikka oisivat itäneet kaikki:)
- Hiilenpöly
Minulla alkoi tänä vuonna kukkia kelloköynnös vko 42! Eli syyslomaviikolla. Että semmonen kaveri...
- Anonyymi
Elikkäs toivoa kukinnasta vielä on, vaikka elokuun loppupuolta mennään, eikä näy nupun nuppua, eipä tuo kyllä kovin isoksi / pitkäksi muutenkaan ole kasvanut, vaikka olen lannoitetta antanut ja kastellut, ehkä sitten liian ahkerasti, kun jossain oli, ettei siedä kuivumista, onko tullut kasteltua liikaa, vai mistä johtunee, ettei kuki ?
- Anonyymi
Tänään olen näkeväninäni, kukkien terälehtien muotoisia kasvuja, ainakin kolme kappaletta, väristä ei vielä voi sanoa mitään, mutta rääpäle alkanee sittenkin kukkimaan, ainakin vihjailee siihen suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242413Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko871597- 1351013
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143763Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv97714- 54702
- 13677
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si78663Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100637Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12628On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus42603- 65571
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44559- 141555
- 42540
- 43523
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54518Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516- 77514
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36510