Istutin keväällä kelloköynnöksen siemeniä parvekelaatikkoon ja amppeliin. Kasveista tuli todella upeita ja ne kiipeilevät hyvinvoivan näköisinä jopa talon katolle asti. Mutta mutta...
Kelloköynnökseni ei kukkineet ollenkaan. Niissä ei ole ollut eikä ole nytkään minkäänlaisia nuppuja. Lannoitin niitä välillä Substralilla ja välillä annoin "tehohoitona" yleislannoitettakin. Onko kaikki virta mennyt pituuskasvuun?
Voiko kelloköynnöksestä tehdä talven ajaksi viherkasvin sisälle? Mahtaako se pärjätä alkuunkaan, kun tuo valonsaantikin on talvella niin heikkoa?
Kelloköynnös
14
6248
Vastaukset
Kyllä ne vielä kukkii. Kasvin kukinta jää aina myöhäiseksi. Minullakin vasta nuppuja, mutta se kukkiikin sitten ihan lumen tuloon asti. Sitä sisälle ottoa en ole edes ajatellut, kun nehän on niin hirveän suuria. Mutta voihan sitä kokeilla jos on tilaa.
- hituraista on
Samaa ollaan äimistelty kavereitten kans, että onko nuo viallisia. Mutta nyt on alkanut nuppuja tulla, tuskin ehtii kukkia Oulun korkeudella....
- Köynnöstelijä
Meillä kyllä kukki oulun korkeudella viime kesänä tosi kauniisti ja pitkään. On aurikoisella seinustalla, jossa tois lämmin, siis silloin kun on lämmintä näillä korkeuksilla :-).
- janubaa
Juu, viime vuonna olin jo lähes unohtanut koko kelloköynnöksen kunnes eräänä kuulaana syyspäivänä huomasin suuria, sinisiä kukkia!
Ihana köynnös, ensi vuonna kylvän pelkästään sitä. Hajuherneessä harmittaa kun aina siihen iskee joku härmä ym.- epäonninen köynnös
Minulla ei sitten lopultakaan kukkinut, koska tuskin kelloköynnös nyt enää alkaa nuppuja vääntämään, kun ei ole ainuttakaan näkyvissä.
- tipihii..
kestääkö kelloköynnös paahdetta?
meidän piha on toooooooosi paahteinen, sikäli kun lämmin kesä tulee. ajattelin näkösuojaksi kelloköynnöstä, mut mitäkä se tykkää jatkuvasta auringonpaisteesta? mitään suojaa ei ole, muuta kuin se ritilä mitä vasten köynnös tulis.
menen tänään ostamaan siemeniä ja yritän, mutta jos jollakulla olis kokemusta asiasta..? - jees jees
Kyllä kestää, osta pois.
- tipihii..
no otinpa ja ostinpa :D
vaan kuinkas ollakaan. pussissa luki että kannattaa liottaa pari tuntia. no, minähän liotin, 16 tuntia :D unohtui vesiastiaan yöksi, ja aamulla hätäpäissäni ne tökin multaan. kamalan liman ne oli yön aikana kehittäneet :D
toivottavasti ei mennyt mönkään yritelmä, parin viikon päästä näjemme liotinko liikoo ;D- O-mukulakiurunkannus
Erittäin epätodennäköistä, että ne pitkästä liottamisesta olisivat pahemmin suuttuneet. Luulenpa, että se pari tuntia on minimi. Kyllä ne varmaan itävät ihan iloisesti!
Muistaakseni kelloköynnöksen voi talvettaa pakkasettomassa paikassa, mieluiten viileässä tai vaikka kellarissa daalian juurakoiden tapaan. Ja huonekasvinakin sen pitäisi talven yli selvitä, vaikka olosuhteet ihmisten kodeissa talvisin eivät vastaakaan minkään kasvin ihanteellisia olosuhteita.
- tipihii..
hienot taimet on jo mulla!
ihmettelenpä tässä vain, että mistä löydän tilat kukkasille, kun noin innostuivat kasvamaan ;D sitä tulee aina vähän liikaa noita siemeniä tökittyä, jos eivät henkeänsä heitä ennen kesää, niin lie meillä pian viidakko sisällä :)
koulimaan tarttis alkaa, meinaa purkit jäädä pieneksi!- Komioita ovat
Vaihda pikkusen isompaan purkkiin aina kun juuret alkaa ängetä pohjasta läpi. Jos meinaat kesän kasvatella purkissa, niin istuta siihen ja korkea tuki, saat kukkimaan aiemmin.
Mikäli alkavat venyä taivaisiin asti, niin niitä voi leikellä mielin määrin, eivät tykkää huonoa.
Ite en ole koskaan koulinut kelloköynnöksiä, vaan kylvänyt 3 siementä samaan purkkiin ja antanut olla vaikka oisivat itäneet kaikki:)
- Hiilenpöly
Minulla alkoi tänä vuonna kukkia kelloköynnös vko 42! Eli syyslomaviikolla. Että semmonen kaveri...
- Anonyymi
Elikkäs toivoa kukinnasta vielä on, vaikka elokuun loppupuolta mennään, eikä näy nupun nuppua, eipä tuo kyllä kovin isoksi / pitkäksi muutenkaan ole kasvanut, vaikka olen lannoitetta antanut ja kastellut, ehkä sitten liian ahkerasti, kun jossain oli, ettei siedä kuivumista, onko tullut kasteltua liikaa, vai mistä johtunee, ettei kuki ?
- Anonyymi
Tänään olen näkeväninäni, kukkien terälehtien muotoisia kasvuja, ainakin kolme kappaletta, väristä ei vielä voi sanoa mitään, mutta rääpäle alkanee sittenkin kukkimaan, ainakin vihjailee siihen suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2868463Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat695111Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2874488SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden633099Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12556Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,41942Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61823- 1121812
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401713Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01680