koira mukana

mangustineito

Onko kellään kokemuksia lasten ja koiran kanssa automatkailusta suomessa ,minne voi ottaa koiran mukaan Puuhapuistoja on vaikka mitä,mutta minne laitat koiran siksi aikaa?

9

448

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakin naapuri

      Voithan teurastuttaa sen koiran jollakin asiansa osaavalla ja sitten käsitellä nahan niin, että saat siitä lämpimät koirannahkakinttaat. Sellaiset pitkävartiset joita oli yleisesti 60 vuotta sitten. Kannattaisi varmaan nahoittaa talvella kun on turkki paksuimmillaan.
      Lihat voitkin sitten grillata. Kunnon ruualla kasvatettu koira maistuu hyvälle! Sehän oli ensimmäinen lihaksi kasvatettu kotieläin.
      Nyt vain on huono aika tuolle kintasnahkalle, luulisin. Grillaukselle ei mitään esteitä! Tuleepa ainakin ongelmaeläin hyötykäyttöön.

    • Ratkaisu..

      Paras ratkaisu on laittaa se koira jonnekin koirahoitolaan matkan ajaksi.

      Koiraa ei voi autoon jättää, niin kuin hyvin tiedät, ja useimmassa paikassa on koirakielto.

      • nirri veks vaan

        edellä on jo kaksi ehdotusta, valkkaat vaan niistä. mitä sitä koiraa mukaan raahata muita häiritsemään


    • Korvenkontio

      tarkoitus on käydä erilaisissa huvipuistoissa ym. niin jättäisin koiran hoitopaikkaan tai luotettavalle (eläinystävälliselle = sivistyneelle) hoitoon. Jo siksikin, että niissä huvipuistoissa on todennäköisesti rajoituksia ja toisaalta siellä on paljon näitä aikaisempien vastauksien antamia hengenheimolaisia, jotka eivät siedä kuin itseään.
      Koira on ihmisen paras ja luotettavin ystävä ja siksi se ansaitsee oikeudenmukaisen kohtelun.

      • 24

        Ihminen ilmaisee oman sivistystasonsa sillä miten hän kohtelee eläimiä.
        Voithan sen asian vääntää minkälaiseksi tahansa, mutta totuus ei siitä muutu.


      • lahtipenkkiin
        24 kirjoitti:

        Ihminen ilmaisee oman sivistystasonsa sillä miten hän kohtelee eläimiä.
        Voithan sen asian vääntää minkälaiseksi tahansa, mutta totuus ei siitä muutu.

        ihan humaanisti ne voi lahdata, kyllä lääkit piikkejä jakelee turhille tapauksille.
        ei sen tarvii olla tavallisen koiranomistajan tapa hoitaa asia kirveellä.

        Ei totuus muutu, että turhakkeita ovat, eläimiä kidutetaan kaupungeissa, viedään ulos pari kertaa päivässa muutamaks minuutiks ja sitten väitetään, että ollaan eläinrakkaita.
        Kyllä lahtaus piikilla on parempi vaihtoehto.


      • 26
        lahtipenkkiin kirjoitti:

        ihan humaanisti ne voi lahdata, kyllä lääkit piikkejä jakelee turhille tapauksille.
        ei sen tarvii olla tavallisen koiranomistajan tapa hoitaa asia kirveellä.

        Ei totuus muutu, että turhakkeita ovat, eläimiä kidutetaan kaupungeissa, viedään ulos pari kertaa päivässa muutamaks minuutiks ja sitten väitetään, että ollaan eläinrakkaita.
        Kyllä lahtaus piikilla on parempi vaihtoehto.

        lipsahtanut alkuperäisestä aiheesta


    • Rotweiler on the roa

      Valitse majoitus läheltä kohdetta, jotta voit jättää koiran huoneeseen/mökkiin riemulandian ajaksi. Koira viihtyy yleensä hyvin kun sillä on oma peti , vettä ja ruokaa ja pari rakasta lelua mukana. Useimmat hotellit ovat eläinystävällisiä. Koira ei saa tietenkään olla mikään "tasmanian tuholainen". Jos majoitus on lähellä, voi vaikka isi käydä välillä muffea katsomassa ja ulkoilutamassa, jos riemut venyy pitkään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3543
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2174
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1829
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1589
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1548
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      14
      1528
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1267
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1235
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1192
    Aihe