Punaposki

Luona suuren metsän rajan,
maassa pienenä varpuna vain.
Ollut kai siinä pitkän ajan,
iloinen kun edes nähdä sain.

Punertaa jo siellä posket marjan,
suu on vielä supussa sen.
Ilmestynyt sinne polulle karjan,
onnellinen kun kypsänä poimii ken.
1284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kaunis runo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paimen_poika kirjoitti:

Luona suuren metsän rajan,
maassa pienenä varpuna vain.
Ollut kai siinä pitkän ajan,
iloinen kun edes nähdä sain.

Punertaa jo siellä posket marjan,
suu on vielä supussa sen.
Ilmestynyt sinne polulle karjan,
onnellinen kun kypsänä poimii ken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu