uudiskohteen varausmaksu

yritetäänkö kusettaa

Olemme ostamassa rakenteilla olevaa rivariasuntoa ja siitä pitää maksaa 3000€ varausmaksu. Itse kauppakirjat kirjoitetaan vasta asunnon valmistuttua ja loput kauppahinnasta maksetaan silloin.

Nyt ihmettelenkin, onko ihan yleinen käytäntö, ettei tässä vaiheessa kirjoiteta nimiä mihinkään sopimuksiin? (Tyyliin että ostaja on ostamassa asuntoa x hinnalla y. Kauppasumma maksetaan joulukuussa asunnon valmistuttua...) opkk:n välittäjä vaan sanoi että tällä hetkellä meille jää kuitti varausmaksun maksamisesta kun kysyin että saammeko jotain "mustaa valkoisella" tästä.
Mitäs jos sitten joulukuussa kun asunto olisi valmis ja laitettu meidän valitsemin kaakelein, kiintokalustein ym. ja välittäjä ja myyjä sanoisikin että ai niin, hinta pompsahtikin muutamalla tonnilla, ota tai jätä? Onko kenellekään käynyt näin?
Se on tietysti eri asia, jos haluaa poiketa rakentajan tarjoamista sisustusvaihtoehdoista ja se varmasti voi nostaa hintaa, mutta jos tyytyy ihan niihin perussysteemeihin..

Itseä vaan epäilyttää, kun välittäjä yritti jo tässä vaiheessa vedättää meitä neljällä tonnilla niin kun nyt ei saanut vedätettyä niin voiko sitten myöhemmin nostaa hintaa kun olis kaupantekohetki?

4

2370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha hoppu

      Kaippa se hinta voi joustaa ylöspäin jos tulee nopeammin valmiiksi (urakka) tai muutoin raaka-aine kustannukse. Myyjältä hyvä veto. Itse en moiseen olisi mennyt koska uusia saa 3 kuukautta valmistumisen jälkeen poimia pikku alennuksilla kun ovat tyhjinä myyjän käsissä

    • ImYourMama

      mutta itse en ole ostanut kuin yhden uudiskohteen. Silloin asioin suoraan talon rakentavan liikkeen kanssa ja homma meni näin:
      1. Sovittiin hinta, tehtiin paperit ja maksoin varausmaksun
      2. Työt alkoi ja maksoin jotain prosentteja myyntihinnasta
      3. Vaiheittain töiden edistyessä piti maksella prosentteja. Ennen kuin avaimet sai asuntoon, niin piti olla 100% myyntihinta maksettuna

      • Pari talo vantaalta

        Minäkin olen katsellut yhtä paritaloa jossa nyt maksetaan 4% varausmaksu ja loput kohteesta maksetaan kun kohde on valmis eli ensi elokuussa. Jos päätän peruuttaa kaupan ennen elokuuta tuon varausmaksun saa takaisin kokonaisuudessaan. Voiko tällainen kauppa olla edes mahdollista? Olemme tänään menossa tarkempaan esittelyyn ja siellä ajattelin kysäistä tarkemmin sopparista. Siis kai nyt kohteesta tehdään joku alustava ostosopimus jossa tosiaan määritellään tuo hinta mahdolliset muutostöiden hinta. Ettei käy niin että hinta on elokuussa joku ihan muu tai vokoi rakennuttaja perua kaupan ilman mitään syytä ja olemme ilman kotia elokuussa?


    • HaaveilijaN86

      No meidän varaama uudiskohde on sellainen (myös OPKK:lla...) että myyntihinta kokonaisuudessaan varaushetkellä ja yhtiölaina (loppu velattomasta hinnasta) muuttohetkellä.

      Meillä on vanha asunto myymättä ja ehto lainansaannille on että vanha laina on maksettu. Koska meillä on näin emmekä saa rahaa vielä, välittäjä sopi rakennuttajan kanssa että maksamme 5 000 € nyt ja loput muuttohetkellä. Sinänsä ei ongelma koska lainalupaus 100% kohteen hinnasta eli vaikka kävisi hassusti ja joutuisi luopumaan hätätilanteesta vanhasta asunnosta vanhat velat pois hinnalla, niin saamme tuon kohteen vielä (eri asia käykö näin ja kuinka kannattavaa olisi, ei siitä sen enempää)

      Minusta jos kohteessa ilmoitetaan velaton myyntihinta niin sen on oltava se muuttohetkelläkin, kun ei ole muuta mainittu. Pitääpä varmistaa välittäjältä vielä ennenkuin kaupat tekee... enemmänkin olen kiinnostunut onko rakennuttaja velvollinen korvauksiin, jos kohde ei valmistu ajoissa. Kiva kun sovit ostajan kanssa vanhan asunnon tyhjenemisestä ja jäät pariksi viikkoa "tyhjän päälle" . Tollasen ajan takia ei viitsi vuokratakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      157
      3863
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      100
      3661
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3203
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2531
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      184
      2238
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      27
      1417
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      97
      1267
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1091
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1088
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1048
    Aihe