Pentu ei syö penturuokaa vaan aikuisen kissan ruokaa

Kissanruuat

Eli meillä 2 kissaa. Toinen 3 kk ikäinen pentu ja toinen jo 3v. Pennulle ollaan tietysti ostettu penturuokaa (raksuja, pussiruokaa...) Pennulle ei kuitenkaan maistu nämä omat vaan se väkisin tunkee vanhemman kissan kupille ja syö tämän ruuat. Vielä en ole mitään huomannut, että vatsa olisi mennyt sekaisin tms. Tietysti vaara on isommissa raksuissa jotka saattavat joutua kurkkuun, mutta ei sellaistakaan ole vielä tapahtunut. Voiko se todellakin olla haitallista? Ja kyllä ollaan kokeiltu eri makuja ja merkkejä penturuuissa, mutta ei... Se ei niitä syö.

3

4693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mirri98_

      märkäruoissa tämä ei pitäisi olla haitallista ellei maha mene sekaisin.
      testatkaa myös muita kuivaruokia jos siltä näyttää, pienikokoisempia nimittäin, tms...

    • joopajoot

      syötä molemmille penturuokaa. tai pistä aikuisten ruokaa penturuuan joukkoon.

    • 13+3

      Pennulle pitäisi syöttää penturuokaa jo senkin takia, että siinä on kaikkia kasvavan kissan tarvitsemia ravintoaineita riittävästi. Pentu ei jaksa syödä aikuisen kissan ruokaa riittävästi, jotta saisi siitä kaiken tarvitsemansa.

      Toisaalta taas aikuiselle kissalle ei saisi syöttää penturuokaa, koska se lihottaa, jos ei ole kasvuvaiheessa enää.

      Itselläni on myös pentukissa (4kk) ja sen emo (2v). Yritän aina syöttää pennulle penturuokaa, vaikka sitten aikuisen kissan ruokaan sekoitettuna. Emolle en anna pennun märkäruokia, mutta toistaiseksi molemmille tarjolla oleva kuivaruoka on penturuokaa.

      Kokeile eri eri merkkejä ja makuja, jos edes jokin kelpaisi pennulle. Jotenkin kummasti se toisen ruoka on kuitenkin aina houkuttelevampaa, vaikka se olisi samaa kuin omassa kipossakin. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      166
      2747
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1746
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      45
      1514
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1471
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      79
      1151
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe