Elokuu São Miguelilla

Elokuu on Azoreilla vuoden lämpimin kuukausi. Ponta Delgadassa mitattujen Maksimipäivälämpötilojen keskiarvo on runsaat 25 C, vastaava yön minimi yli 18 C. Kun ilman suhteellinen kosteus liikkuu lukemissa 70-90 %, ilma tuntuu lämpimämmältä kuin astelukujen perusteella voisi olettaa.

Meriveden lämpötila on kohonnut 23 C:een, mikä on Portugalin korkein lukema tällä hetkellä.

Elokuun keskimääräinen sademäärä Ponta Delgadassa on noin 38 mm, sadevuorokausia (sataa 0,1 mm tai enemmän) on keskimäärin 11.

Alkukesä Ponta Delgadassa on ollut aurinkoinen ja niukkasateinen. Azoreilla saattaa kuitenkin korkeapaineenkin vallitessa tulla muutama heikko sadekuuro, mikä johtuu ilman matalasta paineesta suurissa korkeuksissa (depressão em altitude). Samasta syystä taivas voi korkeapaineesta huolimatta myös pilveillä osan päivää.

Elokuu ei Azoreilla enteile syksyä eikä sitä tee vielä syyskuukaan, joka on vuoden toiseksi lämpimin. Syyskuussa sademäärät lisääntyvät, mutta vettä ei keskimäärin suinkaan tule kuin ”aisaa”, kuten jotkut matkailijat ovat joskus väittäneet.

Hortensioiden kukinnasta voi nauttia vielä syyskuun puolella etenkin varjoisilla paikoilla. Koulujen alkaessa (13.9.) puhkeavat teiden varsilla kukkaan Amaryllis Belladonnat. Parhaimmassa kukkaloistossa tällä hetkellä on Himalajalta peräisin oleva valloittajakasvi vale- tai tuoksuinkivääri, joka aluskasvillisuutena on vallannut alaa monilta kotiperäisiltä lajeilta. Valeinkiväärin (juuri on kuin inkiväärin juuri, mutta se ei tuoksu eikä maistu inkivääriltä) kiiltävät lehdet ja komeat keltaiset kukinnot koristavat teiden varsia mm. Furnasissa.

Omakotialueilla on nyt loistavat heleät eriväriset bougainvilleat. Vaaleanpunaisten ja valkoisten oleanterien kukinta jatkuu.

Valoisan ajan lyhentyessä kasvu hieman hidastuu. Elokuun loppupuolella aurinko Ponta Delgadan horisontissa nousee noin vartin yli seitsemän ja laskee hieman yli ilta puoli yhdeksän.

São Franciscon aukiolla (Praça 5 de Outubro) jatkuu kesäiltojen ohjelma (Noites de Verão) keskiviikkoillasta sunnuntai-iltaan. Kentän esiintymislavalla on konsertteja ja kenttää reunustavista kioskeista ka kojuista myydään juomia, pientä syötävää sekä käsitöitä

Ponta Delgadan kaupungintalon aukiolla (Largo do Município) pidetään perättäisinä keskiviikkoina neljän paikallisen taiteilijan konserttisarja (Noites de Prestígio), jonka aloittaa veteraaniartisti Zeca Medeirosin esiintyminen 4.8. klo 22.00. Viikkoa myöhemmin on vuorossa Banda Nossa Senhora da Luz, jolta on luvassa eri musiikkityylejä. Keskiviikkona 18.8. lavalle nousee perinteisen portugalilaisen musiikin taitaja Cantares d’outroura. Sarjan päättää yhtye nimeltä Connection 25.8. Nämä konsertit ovat maksuttomia, samoin yllämainitut kesäiltojen tapahtumat Campo de São Franciscoksen aukiolla.

Portas do Marin satamakeskuksen runsaasta ohjelmatarjonnasta mainittakoon sarja Tansseja maailmalta (Danças do Mundo), jonka puitteissa esiintyy neljä ulkomaista tanssi- ja musiikkiryhmää. Nämä konsertit alkavat klo 22.00, mikä, samoin kuin klo 21.30, on suosittu iltatapahtumien aloitusaika Portugalissa. Sarjan aloittaa meksikolainen Ballet Folclorico Orizaba 4.8. Pari päivää myöhemmin perjantaina 6.8. on vuorossa Idaho Rocky Mountain Express. Sunnuntaina 15.8. lavalle nousee kroatialainen Zagrebacki Folklorni Ansanmbl. Sarjan päättää 16.8. Ballet Folklorico Bellos Atardeceres Puroto Ricosta. Lippuja näihin esityksiin (1,00 – 2,5 e) myydään Portas do Marin satamakeskuksessa sijaitsevassa liikkeessä Loja dos Açores.

Kuun puoleenväliin (15.8,) osuu katolisissa maissa yleinen juhlapäivä, jota vietetään Neitsyt Marian taivaaseen ottamisen muistoksi (Assunção de Nossa Senhora). Água de Paussa vietetään silloin seudun suojeluspyhimyksen (Nossa Senhora dos Anjos) juhlaa, jota etenkin Calourassa majoittuvilla on erinomainen tilaisuus seurata. Juhliin kuuluu näyttävä kulkue, jossa kannetaan Neitsyt Marian patsasta, ja kauniisti valoilla koristeltu kirkko.

Santa Marian saarella järjestetään 26. kerran Praia Formosan ranta-alueella musiikkitapahtuma Maré de Agosto (19.-22.8.). Ponta Delgadasta on laiva- ja lentoyhteys Vila do Portoon.

Calourassa ja Bahia Palacessa yöpyvillä on lyhyt matka Vila Franca do Campoon, jossa elokuussa on useita juhlatapahtumia, kuten Semana Cultural da Freguesia de São Miguel (kulttuuriviikko) 2.-6.8, Semana do Emigrante (azorilaisten siirtolaisten viikko) 18.-23.8 sekä uskonnollinen juhla Festa do Senhor Bom Jesus da Pedra (hyvän Jeesuksen juhla) 25.-29.8. Suurin osa näiden kuten muidenkin juhlien ohjelmasta on ajoitettu iltaan, suomalaisen aikakäsityksen mukaan jopa iltayöhön. Matkailijan on kätevintä turvautua taksiin, jonka käyttö on edullista. Menomatkan taksin kanssa voi sopia paluukyydistä. Tapahtumista kerrotaan tarkemmin kotisivuillani osastossa ”Azoreilla tapahtuu”. Lisätietoja saa kirjoittajalta.

0

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        73
        4271
      2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

        Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
        Maailman menoa
        17
        2738
      3. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        2497
      4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        15
        2432
      5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        109
        2318
      6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        110
        2194
      7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        99
        2151
      8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        609
        1946
      9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1945
      10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        23
        1683
      Aihe