Mahtava auto toi Skoda yeti,kävin koeajolla ja auto oli uskomaton voimapesä suoranainen kipparikalle niin kuin autobildissä hehkutettiin 1.2tsi moottorilla varustettua versiootaah!!!!!!!
En enää ihmettele suurta suosiota yetille,niin kuin en myös octaviallekaaaaaannn ovat sen ansainneet.
Onnea vaan kaikille skodan omistajille nykyisille ja tuleville :)
PS: Ottakaa opiksenne mercedes,audi,bmv ym.Valta vaihtuu kun kansa tietää, kylä kylä kylä kyllä.
En enää ihmettele suurta suosiota yetille,niin kuin en myös octaviallekaaaaaannn ovat sen ansainneet.
Onnea vaan kaikille skodan omistajille nykyisille ja tuleville :)
PS: Ottakaa opiksenne mercedes,audi,bmv ym.Valta vaihtuu kun kansa tietää, kylä kylä kylä kyllä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Valintakriteerinä ei kuitenkaan ollut mikään 'voimanpesä-ominaisuus'. Vajaan puolen vuoden kokemusten perusteella olen tyytyväinen ostokseeni. Edellinen oli Roomster, mutta sen tarina loppui pihalla peruuttavan kuorma-auton alla.Työajokilometrejä tulee viikossa noin 3000 (vakiokierros kolmiossa Tku-Hki-Tre-Tku tai päinvastoin viisi kertaa viikossa), privaattiajoa lisäksi vähän.
120-150 tkm vuodessa ja ajat pakettiautolla? Eppäillähän tuota soppii ja vastaan vielä, aina soppii eppäillä.
Totuus on, en usko, minkä ....etin takia sä ajaisit tollasia kilsoja tuolla autolla? Eiköhän Superb ois siihen hieman sopivampi.
Noilla kilsoilla järkevin olisi diesel, tai siis tottakai se olisi.
Toimitan hammaslääkärintarvikkeita proteettisia tuotteita asiakkaille. Autossa on lokerikko (lokero/asiakas),
jollaisen sovittaminen Superbiin voi olla vaikeaa. Ehkä kulupuolikin kasvaisi. Joten perustelematon ehdotelmasi on hylättävä. Jotkut ajavat tuollaisia km-määriä jopa linja-autolla.
Pieni tarkennus ensimmäiseen viestiini: kesä-elokuussa on ajoa vain ma-ke-pe.
Luultavasti tarjolla oli vain otto.
Olisin halunnut diesel automaattiloota -yhdistelmän. Ei ollut. Eikä ollut edes tämän ketjun aihetta eli 1,2-litraista ottomoottoria.
Nuorena miehenä minäkin ajoin pakua postin leiissä pojoisempana. 500 km tuli kevyesti VW:n mittariin.
Ilmeisesti suositteet rekkakuskillekin kymppipyöräisen vaihtoa Superbiin?
Itsellä ollut Yeti nyt 6000km alla ja juuri tuo 1.2:nen. Aivan uskomattoman kova pannu, vetoa on kuin höyry junassa
Mitä pienempi moottori, niin sitä tehokkaampi ja kestävämpi se on. Tämähän opetettiin jo fysiikan tunnilla.
Nyt on pakko pudottaa näitä hekuttajia vähän maan pinnalle. Siis 1.2 TSI kone jossa vääntö 175 nm kiihtyvyys 11,8 0-100 km/h ja huiput 175 km/h, ei ole mitenkään tehokas pata, riittävä kyllä. Nää jotka ylitsevuotavaisesti hehkuttaa tätä konetta tehokkaaksi, ei tehokkaalla ole edes ajanut. Tiedän, että vaparilla ajamisen jälkeen tuo tuntuu hetken aikaa todellista tehokkaammalta. Itselläni koneena 1.8 TSI se on riittävä, mutta en sitäkään miksikään tykiksi alkaisi hehkuttamaan.
Olen myös ihmetellyt 1.2TSI:n hehkutusta tehokkaaksi! Meillä 1.4TSI sekään ei tunnu miltään Nato-ohjukselta mutta mukava ajettava vääntönsä puolesta.Menohalut alkaa hyytyä kun on 4h matkatavarat kyydissä.
1.2TSI:n omistajat väittäneet ettei huomaa edes eroa onko auto kuormattu vai ajeleeko yksin,rohkenen hiukan epäillä!
On kortittomat lukeneet autolehti ja niissä tuo 1.4 tsi valittiin vuoden moottoriksi, toivottavasti kestää toisenkin vuoden.
No tosta 1.2 on mitattu 125 hp lukema ja vääntöä 195 Nm, kiihtyvyttä 10.5s, eli valmistajan ilmoittamat on alakanttiin. http://motor.terra.es/pruebas-coches/articulo/skoda-yeti-suv-55682-datos.htm
Näille jotka arvostelee tuota konetta noihin valmistajan max arvoihin tuijottamalla, käykää ajamassa sitä ja tulkaa vasta sitten sanomaan mielipiteenne. Ja kyllä, olen kokeillut tuota. On se tosi vahvan tuntuinen, vasta motarilla sitten huomaa että kyllä tämä vain 1.2 turbo on.
Tosi ihmisten hehkutukset johtuu osaltaan siitä, ettei tuolta koneelta ensin odota mitään, mutta se kulkeekin kuin entiset 2 litraiset vaparit niin sen pistää ihmeeksi.
Ja kone on huomattavasti vahvempi kuin 2 litran vapari.
Olin 100 prosenttisen varma, että joku taas tulee, ja väittää, että oikeesti toi on paljon tehokkaampi, kuin tehdas ilmoittaa.
Useinhan on noin. Tehtaan lupaama teho on se minimi mitä koneesta tulisi saada, usein tehoa löytyy kuitenkin enemmän. Toki nyt viime vuosina on löytynyt yksilöitäjotka antavat pari heppaa vähemmän kuin on ilmoitettu eli ei tuo näytä enää automaattisesti pitävän paikkaansa, kuten aiemmin teki.
Niin tuossahan ei vain väitetty vaan asitettiin faktaa mittautuloksien muodossa. Mutta kuten aiemminkin niin ei kukaan takaa, että nyt kaupasta ostamasi yksilö on yhtä tehokas kuin tuo mitattu.
Samoin Octavia 1.8 TSI :n kiihtyvyydeksi on vuoden 2008 malliin lupailtu 8,1 s / 100 km/h jos oikein muistan, mutta onpahan senkin mitattu kiihtyvyys 7,36 s / 100 km/h
http://motor.terra.es/pruebas-coches/c_nuestros.cfm?id=MOT40941
Lensikö pitkällekin?