Onko tietoa mihin vuoteen asti tällaista tuulilasivenettä on tehty ? Onko erivärisiä ja minä vuosina tehty mitä väriä? Riittääkö 60 hv? Miten toimii kelissä?
Vator 15 GL?
d4d??
812131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei ole tuulilasivene. En tiedä mihin asti mallia on valmistettu. 40hv riittää vauhdikkaaseen kyytiin ellei ole painavaa lastia mukana joka hidastaisi.
70-luvulla tehtiin Vator 15 DL venettä jossa oli yksiosainen tuulilasi ja muistaakseni 70-80 lukujen taitteessa malli koki kasvojen kohotuksen ja sai tyyppimerkinnän 15 GL. Erot olivat tietääkseni pieniä: tuulilasista tuli kaksiosainen ja väritys muuttui Vatorin oranssiksi.
Tehosuositukset olivat 50 hv:stä ylöspäin ja sopiva muistaakseni 60-80 hv. Jos muistan voin katsoa tietoja vanhoista vene-lehden luetteloista.
15 GL on tuulilasivene, mutta 18.R josta on kyse ei ole.
mikä semmonen on? ei semmosesta oo kukaan kysynyt,ja tarkotat ehkä 17r:ää
Eikös 18R ole mm. palokuntien käyttöön valmistettu avovene jossa on trimaraanipohja ja juuri ammattikäyttöä ajatellen tosi laatikkomainen keula?
Kyllähän näitä on tehty mutta paljonko, sitä en tiedä. Luonnossa olen nähnyt 18R:n ihan elävänä vain kaksi-kolme kertaa eli ei se nyt kovin yleinen malli ole.
17R:sta on sitten kokemusta ihan melkein omistaja--asteelta asti.
1) Vaaleansininen
2) Harmma/beige
3) vatorinkeltainen
4) valkoinen
5) punainen.
Punainen taitaa olla harvinaisin, keltaisia ja sinisiä näkyy eniten vesillä vielä.
Mulla oli 1976 Vator 15 TL ja 50 mercury.
Vene on 4,30 metrinen ja hakkaa melkoisesti kovemmassa kelissä. Saaristossa sillä oli mukava päästellä menemään.
Istuinratkaisuja on kahdenlaisia:
-kaksi etupenkkiä takapenkki
-selät vastakkain olevat penkit, jotka laskeutuu "vuoteeksi"
Vator 15 GL mallia on tehty varmaankin 80 luvun alkupuoliskoille saakka. Värejä on ainakin keltainen ja valkoinen ja on niitä sinisiäkin jossain näkynyt.Itse omistan Vator 15 GL veneen joka on kyllä nykyaikaistettu "duunaamalla" eli maalattu,uudelleen sisutettu uuden veneen uskoon ja moottori on vaihdettu. Perässä on 50hv Suzuki EFI malli vuodelta 2005. Sillä pääsee 37 solmua.Sisusta on keinonahkaa uusia istuimia myöten ja takana on uimataso juuri asennettu,sisällä on jääkaappi sekä dvd soitin ja näyttö. Kuvia on saatavilla minulta e-mailin kautta [email protected]
Vator 15 GL toimii hyvin leppoisassa kesäsäässä mutta kunnon myrkyssä ajaminen ei ole kovin kivaa.Pinnalla se kyllä pysyy, mutta pituutta sillä on 4.35 ja lev.1.70m joten ei mikään huvijahdin kokoinen sentään. soveltuu hyvin mökki ja "kruisailu"veneeksi.