Kiinnostais tuo väliväylän reitti Lappeenrannasta Kouvolaan. Onko kellään kokemusta ko. pätkästä. Milloin on paras aika meloa reitti ja mistä saa parhaat kartat?
Väliväylän reitti
3
684
Vastaukset
- Juuso
Valkealan kunnan turistineuvonansta saanee kartan väliväylästä. Yleensä paras ajankohta melonnalle on kevät mutta tällä väylällä on niin paljon vettä että tuskin kuivuus vaivaa myöhemminkään.
- meloja
Olen melonut tuon reitin monta kertaa.
Keväällä on parhaiten vettä muutamassa pienessä koskessa. Muutamassa paikassa joutuu kantamaan kajakin/kanootin padon ohi. Koko reitti on kyllä koko kesän melottavissa. Kesäkuun puolivälissä Suomi meloo-viesti kulkee Väliväylää myöten.
Karttoja reitistä kyllä löytyy kirjakaupoista ja Maanmittauslaitoksen karttamyymälöistä ja myös Valkealan kunnantoimistosta. - paikallinen asukas
Ihmettelen mihinkä ovat kadonneet melojat, joskus 15-20 vuotta sitten kanootteja meni sankoin joukoin.
Nyt muutama kanotti kesässä.
Mistä kato ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot403460Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132848- 282524
- 421977
- 161891
- 511873
- 531819
- 551553
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101488- 131194