Onko kellään tietoa antaako Haukiputaan terveyskeskus poistaa omia potilastietoja?
Potilastiedot
luottamuspula iski
10516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei anna koska laki vaatii palveluntuottajan pitämään yllä sairauskertomusta.
niitä säilytetään vielä 20 vuotta kuoleman jälkeenkin.
Ja jos arpa osunut kohdalle niin säilyvät iäti jälkipolvien luettavina.
Eli jos et halua itseäsi ja sairauksiasi rekisteriin muidenkin nähtäville PYSY TERVEENÄ !
Kertovat parhaimpien kertomusten olevan näiden maanantai rapulaa sairastavien papereissa....
on oikeus lukea omat sairaskertomuksensa. Ketä muuten kiinostaa toisten sairauskertomukset? Ainoa joka voisi kiinostaa yleisesti on hoitamatta jättämiset ja hoitovirheet.
Siinnä uteliaisuudessa on yksi suurin syy miksen käytä terveyskeskuksen palveluita!
Muutenkin ne palvelut on tarkoitettu heille, jotka eivät itse elämässään pärjäile.
Anttonilla taitaa olla elämässään suurehkoja ongelmia, kun pelkää sairaustietojensa leviämistä kuin ruttoa :) Totuuden salaaminen voi ollakin parempi vaihtoehto..
Tarkastusoikeus ei ole sama kuin lukuoikeus. Voit saada tietyin edellytyksin tiedon mitä tietoja rekisterinpitäjä on tallentanut, mutta on myös olemassa poikkeukset, joiden perusteella tietoja ei luovuteta.
Googlella löytyy kaikki pykälät ja eri viranomaistahojen tulkinnat miten mitäkin lakia tulkitaan, sekä jokunen ennakkopäätöskin.
Tuolla on hyvät rautalankaohjeet miten laki asiat määrittelee http://www.lahti.fi/www/cms.nsf/pages/B269C94A459ED4C1C2256E7E00379EFF
Sukupuolitaudit / mielenterveys vaivat on sellaisia joiden vuoksi tietoja yleisimmin halutaan poistaa.
Syynä on esim lähiomaisen tai tutun siirtyminen hoitolaitoksen palveluun joissa tiedot ovat.
Eräs mies oli kovin tuskainen kun hänen puolisonsa ilmoitti yhtäkkiä siirtyvänsä erään tk:n arkistonhoitajaksi. No erohan siitä tuli kun Venäjälle kohdistuneen työmatkan tuliainen ja pitkä selibaatin syy sitten ilmi tuli.
Neuvolantäti oli kirjoittanut äidin ensikäynnin kohdalle "Äiti ei varma lapsen isästä ja pelkää puolison reaktiota mikäli asia tulee ilmi..."
Ja kun asiakirja kosketti lasta sai hän sitten myöhemmin lukea mitä potilastiedoissaan mainittiin.