Mikä rikos on kyseessä?

Jos nainen synnyttää lapsen kotioloissa tai vastaavassa paikassa, eikä ilmoita hentä väestö- tai muihin rekistereihin? Eli kukaan ulkopuolinen viranomainen ei tiesä hänen olemassaolostaan. Onko edes rikos?
2131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Näyttää siltä, että tällainen mahdollisuus ei ole edes käynyt lainsäätäjän mielessä, koska siitä ei ole säädetty rangaistusta. Laissa kyllä luetellaan, että lapselle on väestörekisterikeskuksen toimesta annettava mm. henkilötunnus. Samoin laista löytyy pitkä rimpsu muita määräyksiä, jotka väestörekisterikeskukselle on kerrottava.

Äänestä
  • Nyt vaan eduskuntaan sähköpostilla lainsäädäntöehdotus menemään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lakikirja kirjoitti:

Jos nainen synnyttää lapsen kotioloissa tai vastaavassa paikassa, eikä ilmoita hentä väestö- tai muihin rekistereihin? Eli kukaan ulkopuolinen viranomainen ei tiesä hänen olemassaolostaan. Onko edes rikos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu